PODosłonami.pl

Arysta - Loteria
Agro-Sorb
Yara- Agrotech

Rozwój i nowe odmiany warzyw

W dniach 30 listopada i 1 grudnia firma HM.Clause zaprosiła do Torunia przedstawicieli sklepów ogrodniczych. Podczas spotkania był czas na zwiedzanie i rozrywkę, ale przede wszystkim podsumowano tegoroczne wyniki sprzedaży nasion oraz przedstawiono nowości w asortymencie odmian warzyw.

Firma HM.Clause wyróżniła Lidera Sprzedaży - firmę Agropaprix, którą reprezentował Michał Dąbrowski (z lewej) - oraz Liderów Promocji, którymi zostały przedsiębiorstwa Florimex, reprezentowana przez Huberta Palucha, oraz Flortom - nagrodę odebrał Marek Górny, z prawej Michał Taraska - dyrektor HM.Clause

Firma HM.Clause wyróżniła Lidera Sprzedaży - firmę Agro-Paprix, którą reprezentował Michał Dąbrowski (z lewej) - oraz Liderów Promocji, którymi zostały przedsiębiorstwa Florimex, reprezentowana przez Huberta Palucha, oraz Flortom - nagrodę odebrał Marek Górny, z prawej Michał Taraska - dyrektor HM.Clause

Rozwój firmy na rynku warzywniczym

Spotkanie prowadził dyrektor sprzedaży i rozwoju produktu HM.Clause w Polsce, Michał Taraska. Według przedstawionych przez niego informacji firma na  świecie bardzo dynamicznie się rozwija. Wzrost sprzedaży w ciągu ostatnich 4 lat (od 2014 do 2017 roku) wyniósł 40% i osiągnął 36 mln euro, a średni roczny wzrost sprzedaży to 12,4 %. W sprzedaży nasion warzyw firma jest liderem w grupie Limagrain, do której należy wraz z firmami Hazera i Vilmorin. W Polsce roczny wzrost sprzedaży wyniósł 10%, za co M. Taraska podziękował przedstawicielom sklepów, gdyż osiągnięcie takich wyników, w dużej mierze wynika z ich dobrej współpracy z firmą. Na sukces wpłynęły wartościowe odmiany, do najlepiej sprzedających się w tym sezonie M. Taraska zaliczył paprykę Chouca F1 (czyt. PO 7/2017), kalafior Raft F1 oraz pomidor polowy Pegaso F1. Jak zapowiedział w przyszłym roku firma będzie nadal koncentrować się na oferowaniu atrakcyjnych odmian warzyw dla przemysłu przetwórczego oraz rozwijać segment gatunków grubonasiennych (kukurydza, fasola, a także nowy w ofercie groch). Rozwijany będzie również asortyment adresowany do gospodarstw prowadzących uprawy w tunelach oraz w szklarniach – w tym roku silnie promowano m.in. wczesną odmianę pomidora malinowego Katy Rose F1.

Pomidory szklarniowe i tunelowe

Nowości odmianowe omówiła Dorota Wielgat. Asortyment pomidorów do uprawy pod osłonami uzupełni kilka nowych „numerów”. CLX 37944 F1 o dużych (220-250 g) owocach, kulistych, lekko spłaszczonych i nieznacznie żebrowanych, intensywnie malinowych (na zewnątrz i wewnątrz). Pomidor dobrze zawiązuje owoce, są one dobrej jakości, z trwałą szypułką, smaczne. Rośliny są łatwe w uprawie, polecane do produkcji w tunelach. CLX 37898 F1 to odmiana o dużych (ok. 200 g), śliwkokształtnych, malinowych, błyszczących i trwałych owocach, wiążąca po 5-7 pomidorów w gronie. Rośliny mają krótkie międzywęźla, są łatwe w prowadzeniu. W ofercie jest także czerwona, bardzo wczesna  „śliwka” – Cardyna F1, o owocach ok. 160-gramowych, wyrównanych przez cały okres uprawy. Bardzo ciekawą propozycją jest Cupidissimo F1, o czerwonych owocach typu „prawdziwe Bawole Serce”, osiągających około 200 g. Są one ładnie wybarwione, błyszczące, bardzo smaczne i trwałe. Odmiana bardzo dobrze zawiązuje owoce. Kolejną oryginalną odmianą jest Goldwin F1 – pomidor koktajlowy (25 g) o żółtych, bardzo słodkich owocach (jak określiła D. Wielgat jest to 25 g czystego miodu), kulistych, niepękających, polecanych do zbioru luzem. Rośliny są zrównoważone pod względem tendencji wegetatywnych i generatywnych, mają dobry wigor i silny system korzeniowy. Genio F1 to z kolei pomidor koktajlowy o intensywnie czerwonych, błyszczących owocach, osiągających 20-25 g, bardzo odpornych na pękanie, twardych. Są one wyrównane, można je zbierać w całych gronach lub luzem. Rośliny mają silny wigor i otwarty pokrój.

Nowe odmiany warzyw hodowli HM.Clause omówiła Dorota Wielgat

Nowe odmiany warzyw hodowli HM.Clause omówiła Dorota Wielgat

Podkładka pomidora

Do szczepienia odmian pomidora, szczególnie malinowej Katy Rose F1, Dorota Wielgat polecała nową podkładkę – Defensor F1, nie wpływającą na opóźnienie plonowania. Jest ona polecana do szczepienia odmian uprawianych w cyklu całorocznym, prowadzonych na jeden lub dwa pędy. Rośliny szczepione na tej podkładce mają silny wigor.

Pomidory polowe (gruntowe)

Pojawi się także kilka ciekawych nowości do upraw polowych. HMX 6905 F1 to wczesny pomidor, o owalnych, dobrze wybarwionych owocach dorastających do ok. 120 g, z silnym systemem korzeniowym, z wysokim stopniem Brix (powyżej 5,5), nadający się do zbioru mechanicznego. W przypadku odmiany CLX C317 F1 specjalistka zwracała uwagę głównie na bardzo duży plon, wysoki Brix i dobrą zdrowotność plantacji. Owoce tej odmiany są wydłużone, dwukomorowe, mają średnio po 130 g. Ciekawą propozycją jest pomidor CLX 38203 F1 o kulistych, lekko spłaszczonych, dużych owocach (250-300 g). Odmiana  jest wczesna i łatwa do zbioru ręcznego (duże owoce, dobrze oddziela się szypułka).

Supersłodka kukurydza

Ciekawą propozycją dla producentów warzyw polowych może być nowa odmiana kukurydzy – HMX 4352YS, która – jak określiła D. Wielgat – jest superwczesna, superłodka i superplenna. Jej kolby są równomiernie zaziarnione, długości 22,5 cm i średnicy o,5 cm, znajduje się w nich 18 rzędów  ziarniaków. Ze względu na bardzo szybkie dojrzewanie kolb zbiory można przeprowadzić przed głównym atakiem omacnicy – szkodnika zagrażającego plantacjom kukurydzy.

Liderzy sprzedaży i promocji

Podczas uroczystej kolacji sklepom współpracującym z HM.Clause wręczono wyróżnienia. Tytuł Lidera Sprzedaży otrzymała firma Agro-Paprix, reprezentowana podczas spotkania przez dzieci jej właścicieli – Beatę i Michała Dąbrowskich. Liderami Promocji zostały firmy Flortom z Bydgoszczy – dyplom odebrał właściciel firmy Marek Górny – oraz Florimex z Lublina, reprezentowana przez właściciela Huberta Palucha.

Poza częścią merytoryczną organizatorzy zapewnili uczestnikom także zwiedzanie zabytków Torunia, degustację lokalnych piw z Browaru Jana Olbrachta oraz zabawę andrzejkową. Gwoździem programu był jednak występ Andrzeja Grabowskiego. Niekiepski:)

Początek kwitnienia tulipanów w uprawie tunelowej

Mały może lepiej – tulipany w handlu masowym i drobnym

Od dłuższego czasu widoczny jest bardzo wyraźny udział sieci supermarketów w sprzedaży roślin ozdobnych – doniczkowych i ciętych. Szczególny wzrost podaży ma zawsze miejsce przed ważnymi okazjami, takimi jak Dzień Babci i Dzień Dziadka- wówczas [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet