PODosłonami.pl

Yara

Nowości ogrodnicze na TSW 2016 cz. 2.

TSW w Nadarzynie koło Warszawy cieszyło się wielkim zainteresowaniem. 205 firm prezentowało swoje produkty. 11 865 odwiedzających miało okazje zapoznać się z nowościami na 2016 r.

Ochrona roślin

W ofercie Bayer pojawił się nowy środek o nazwie Serenade, przeznaczony do ochrony m.in. sałaty, pomidora, papryki i bakłażana — informował Radosław Suchorzewski, doradca techniczno-handlowy ds. warzyw. — Może być stosowany zarówno w polu, jak i pod osłonami. W uprawach warzyw (pomidor, papryka, bakłażan) i truskawki pod osłonami preparat zwalcza szarą pleśń, natomiast w uprawach polowych także alternariozę. Serenade zawiera szczep bakterii Bacillus subtilis, który – dzięki działaniu grzybobójczemu i fungistatycznemu –  zapobiega rozwojowi chorób grzybowych.  — Dla ogrodników uprawiających pomidory pod osłonami Bayer oferuje również fungicyd Mildex 711,9 WG (fosetyl glinu, fenamidon), który zwalcza zarazę ziemniaka.  — Do ochrony upraw ogórka pod osłonami specjalista polecał fungicyd Inifinito 687,5 SC (propamokarb, fluopikolid), który zapobiega występowaniu i zwalcza mączniaka rzekomego. Do uprawy rozsady warzyw warto wykorzystać preparat Previcur Energy 840 SL. Ten fungicyd łączy dwie substancje: propamokarb i fosetyl. Można go stosować w ochronie pomidora, papryki, ogórka i kapusty głowiastej białej przed chorobami pochodzenia odglebowego.

Preparat Vaxiplant SL został doceniony i na TSW przyznano mu nagrodę im. Prof. Szczepana Pieniążka dla innowacyjnych produktów dla ogrodnictwa. Produkt zgłosiła do konkursu Arysta Live Science Polska. Vaxiplant SL w swoim składzie zawiera laminarynę, która działa podobnie jak szczepionka, uruchamia mechanizmy odpornościowe roślin. Produkt jest bezpieczny dla środowiska. Sprawdza się w ochronie truskawki przed szarą pleśnią, mączniakiem prawdziwym, białą i czerwoną plamistością liści truskawki.   Dzięki niemu można zredukować ilość zużywanych środków ochrony roślin. — Istnieją dwie możliwości stosowania Vaxiplatu SL. — Informował Adam Słowiński dyrektor marketingu i rozwoju firmy Arysta. — Pierwsza opiera się na stosowaniu preparatu, razem ze środkami ochrony roślin. Druga, na zastosowaniu wyłącznie Vaxiplantu SL. Niestety preparat nie jest jeszcze zarejestrowany do użytku pod osłonami.

Tunele i włókniny:

— Agro Marina, to agrowłóknina, która przepuszcza wodę gdy tylko ta osiądzie na materiale — informował Tomek Mędrala z firmy Agrimpex. — Oczywiście wszystkie agrowłókniny przepuszczają wodę, ale u większości z nich, woda najpierw wsiąka w materiał lub po nim spływa, a z Agro Mariny dostaje się od razu do roślin. — Agro Marina była badana najpierw pod kątem upraw truskawki, ale nadaje się do warzyw, a zwłaszcza do produkcji rozsady. W zwykłych agrowłókninach woda wsiąka w materiał, sprawiając, że staje się ciężki i przygniata rośliny. Dzięki Agro Marinie sadzonki mogą swobodnie rosnąć.

Firma Elite Tunnels w Polsce działa od 2008 r. Oferuje tunele o szerokości od 5,7 do 10 m i dowolnej długości. Ponadto firma oferuje również stoły uprawowe, siatki zacieniające i osłony polietylenowe. Wybór folii do przykrycia tuneli zależy od klienta. Mogą mieć od 150 do 180 mikronów.

— Dostosowujemy się do klienta – to on narzuca kierunek naszego rozwoju — informował Sławomir Bryk z firmy Farmer. — W tym roku będziemy poszerzać asortyment o tunele w nowych wymiarach. Firma opracowała również prototypowy system ochrony sadzonek przed przymrozkami. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne zapewniają ochronę zasłon w okresie gotowości do pracy  (gdy są złożone i nie ochraniają sadzonek). Nie można używać go przy opadach deszczu, śniegu bądź silnego wiatru.

W 2016 roku w ofercie brytyjskiej firmy WDK Tunnels, znajdą się tunele o nowych wymiarach, ( od 9 m szerokości), których konstrukcja będzie zbudowana na rurach o średnicy 50 – 60 mm. Firma zajmuje się produkcją tuneli zblokowanych i pojedynczych, do uprawy warzyw i owoców miękkich. WDK Tunnels wykonuje tunele na zamówienie; od 6,5 m szerokości i dowolnej długości. Do budowy tuneli wykorzystywana jest stal konstrukcyjna, sprowadzana z Austrii lub Wielkiej Brytanii. Folia, używana do pokrywania tuneli, pochodzi z Niemiec. W ofercie firmy znajdują się również stoły uprawowe, maszyny i systemy do nawadniania.

Podłoża uprawowe

Firma Jiffy, od niedawna obecna na Polskim rynku, oferuje substraty do produkcji warzyw i owoców miękkich. — Jesteśmy jednym z kilku dostawców na świecie, których maty mają znak RHP. Ten certyfikat gwarantuje wysoką jakość produktu. — Informował Przemek Kowalewski, przedstawiciel firmy Jiffy. — Tym, co nas wyróżnia, jest sposób produkcji. Maty wypełnia podłoże dojrzałe i odpowiednio przygotowane. Podłoże nie zawiera pyłu, a jego właściwości fizykochemiczne są stabilne. Dzięki temu nawadnianie warzyw można wykonać bardzo precyzyjnie. — P. Kowalewski przedstawił również kostki do produkcji rozsady warzyw Growblock. Jest to kostka stworzona do produkcji rozsady papryki – jej objętość jest idealna dla młodych roślin. Korzeń może się swobodnie rozwijać, bez uszkodzeń. Można ją sadzić razem z osłonką do ziemi.

Firma Klasmann Deilmann Polska ma w swojej ofercie substraty do produkcji warzyw i owoców jagodowych w różnych systemach; multiplatach, kostkach, mieszankach substratów wzbogaconych we włókna kokosowe lub perlit. — Na targach TSW jesteśmy po raz pierwszy — poinformował Jacek Stępowski, przedstawiciel firmy. — Odwiedzający są bardzo zainteresowani ofertą naszej firmy. Udało nam się nawet zawrzeć klika transakcji, co bardzo rzadko zdarza się na targach.

Rozsada

— Łącznie z siewkami i roślinami nieszczepionymi, sprzedaliśmy niemal 7 milionów sztuk rozsad — informował Andrzej Szymański, kierownik produkcji rozsady w Grupie Producentów Rozsad Krasoń. — W tym sezonie wzrosła liczba zamówień pomidora szczepionego, dwupędowego. Sprzedaliśmy ponad 2 mln sztuk rozsady tego typu. Ciągle największą popularnością cieszą się odmiany pomidora malinowego, chociaż rynek już się ustabilizował. W porównaniu do poprzedniego sezonu, w tym roku sprzedaliśmy podobną liczbę rozsady pomidora tego typu. Natomiast zanotowaliśmy wzrost zamówień na rozsadę pomidora gronowego. — A. Szymański podkreślał, że dzięki ciepłej zimie, produkcja przebiegała bezproblemowo.

Daniel Wiszyński, przedstawiciel Gospodarstwa Ogrodniczego Mularski, produkującego rozsadę warzyw szklarniowych i polowych, poinformował, że sprzedaż rozsady wciąż trwa i liczba zamówień jest bardzo wysoka. Ogrodnicy zdają sobie sprawę, że zakup rozsady, jest o wiele bardziej opłacalny niż samodzielna produkcja. Ponieważ zima nie była mroźna, produkcja rozsady była ułatwiona. W tym roku bardzo dużą popularnością cieszyły się odmiany Merlice F1 (powierzchnia uprawy rozsady  tej odmiany w Gospodarstwie Ogrodniczym Mularski przekroczyła 12 ha), Tomimaru Muchoo F1, Torero F1Growdena F1, Altadena F1Edamso F1.

Lampy LED

Cleanbacter Sp. z o.o. z Lublina produkuje lampy do doświetlania roślin wykorzystując diody emitujące światło (LED) firmy Osram. Badania nad efektywnością tych lamp prowadzi uniwersytet przyrodniczy w Lublinie. — Zainteresowanie oświetleniem LED w szklarniach wzrasta z roku na rok — mówił przedstawiciel firmy Stanisław Poręba. — Sterowanie emisją promieniowania lamp LED umożliwia większą precyzję w prowadzeniu upraw. Nasze lampy mają regulację mocy i czujniki, dzięki którym dostosowują emisję światła do potrzeb roślin. Np. jeśli chmura zasłoni słońce, lampy Cleanbacter zwiększą emisję, aby utrzymać światło na stałym poziomie. — Firma wykonuje lampy ze zmiennym spektrum światła. Dlatego, jeśli ogrodnik postanowi uprawiać inny gatunek roślin, to nie musi wymieniać lamp.

Zamgławianie:

Od września 2015 r. na Polskim rynku pojawiła się firma Vectorfog oferująca profesjonalny sprzęt do zamgławiania sadów i dezynfekcji szklarni. Paweł Polcyn, przedstawiciel firmy, opowiedział pokrótce o jej historii. Koreańska firma Vectorfog ma 25 lat doświadczenia. Produkowane przez nią maszyny były wykorzystywane przez oddziały Narodów Zjednoczonych do dezynfekcji obszarów Haiti, zniszczonych przez tsunami. Firma ma w swojej ofercie największy model zamgławiacza na świecie. Dodatkowo Vectorfog oferuje sprzęt ochronny, przydatny podczas dezynfekcji pomieszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Program Ochrony Roślin
HortiAdNet