PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Nowości ogrodnicze na TSW 2016 cz. 2.

TSW w Nadarzynie koło Warszawy cieszyło się wielkim zainteresowaniem. 205 firm prezentowało swoje produkty. 11 865 odwiedzających miało okazje zapoznać się z nowościami na 2016 r.

Ochrona roślin

W ofercie Bayer pojawił się nowy środek o nazwie Serenade, przeznaczony do ochrony m.in. sałaty, pomidora, papryki i bakłażana — informował Radosław Suchorzewski, doradca techniczno-handlowy ds. warzyw. — Może być stosowany zarówno w polu, jak i pod osłonami. W uprawach warzyw (pomidor, papryka, bakłażan) i truskawki pod osłonami preparat zwalcza szarą pleśń, natomiast w uprawach polowych także alternariozę. Serenade zawiera szczep bakterii Bacillus subtilis, który – dzięki działaniu grzybobójczemu i fungistatycznemu –  zapobiega rozwojowi chorób grzybowych.  — Dla ogrodników uprawiających pomidory pod osłonami Bayer oferuje również fungicyd Mildex 711,9 WG (fosetyl glinu, fenamidon), który zwalcza zarazę ziemniaka.  — Do ochrony upraw ogórka pod osłonami specjalista polecał fungicyd Inifinito 687,5 SC (propamokarb, fluopikolid), który zapobiega występowaniu i zwalcza mączniaka rzekomego. Do uprawy rozsady warzyw warto wykorzystać preparat Previcur Energy 840 SL. Ten fungicyd łączy dwie substancje: propamokarb i fosetyl. Można go stosować w ochronie pomidora, papryki, ogórka i kapusty głowiastej białej przed chorobami pochodzenia odglebowego.

Preparat Vaxiplant SL został doceniony i na TSW przyznano mu nagrodę im. Prof. Szczepana Pieniążka dla innowacyjnych produktów dla ogrodnictwa. Produkt zgłosiła do konkursu Arysta Live Science Polska. Vaxiplant SL w swoim składzie zawiera laminarynę, która działa podobnie jak szczepionka, uruchamia mechanizmy odpornościowe roślin. Produkt jest bezpieczny dla środowiska. Sprawdza się w ochronie truskawki przed szarą pleśnią, mączniakiem prawdziwym, białą i czerwoną plamistością liści truskawki.   Dzięki niemu można zredukować ilość zużywanych środków ochrony roślin. — Istnieją dwie możliwości stosowania Vaxiplatu SL. — Informował Adam Słowiński dyrektor marketingu i rozwoju firmy Arysta. — Pierwsza opiera się na stosowaniu preparatu, razem ze środkami ochrony roślin. Druga, na zastosowaniu wyłącznie Vaxiplantu SL. Niestety preparat nie jest jeszcze zarejestrowany do użytku pod osłonami.

Tunele i włókniny:

— Agro Marina, to agrowłóknina, która przepuszcza wodę gdy tylko ta osiądzie na materiale — informował Tomek Mędrala z firmy Agrimpex. — Oczywiście wszystkie agrowłókniny przepuszczają wodę, ale u większości z nich, woda najpierw wsiąka w materiał lub po nim spływa, a z Agro Mariny dostaje się od razu do roślin. — Agro Marina była badana najpierw pod kątem upraw truskawki, ale nadaje się do warzyw, a zwłaszcza do produkcji rozsady. W zwykłych agrowłókninach woda wsiąka w materiał, sprawiając, że staje się ciężki i przygniata rośliny. Dzięki Agro Marinie sadzonki mogą swobodnie rosnąć.

Firma Elite Tunnels w Polsce działa od 2008 r. Oferuje tunele o szerokości od 5,7 do 10 m i dowolnej długości. Ponadto firma oferuje również stoły uprawowe, siatki zacieniające i osłony polietylenowe. Wybór folii do przykrycia tuneli zależy od klienta. Mogą mieć od 150 do 180 mikronów.

— Dostosowujemy się do klienta – to on narzuca kierunek naszego rozwoju — informował Sławomir Bryk z firmy Farmer. — W tym roku będziemy poszerzać asortyment o tunele w nowych wymiarach. Firma opracowała również prototypowy system ochrony sadzonek przed przymrozkami. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne zapewniają ochronę zasłon w okresie gotowości do pracy  (gdy są złożone i nie ochraniają sadzonek). Nie można używać go przy opadach deszczu, śniegu bądź silnego wiatru.

W 2016 roku w ofercie brytyjskiej firmy WDK Tunnels, znajdą się tunele o nowych wymiarach, ( od 9 m szerokości), których konstrukcja będzie zbudowana na rurach o średnicy 50 – 60 mm. Firma zajmuje się produkcją tuneli zblokowanych i pojedynczych, do uprawy warzyw i owoców miękkich. WDK Tunnels wykonuje tunele na zamówienie; od 6,5 m szerokości i dowolnej długości. Do budowy tuneli wykorzystywana jest stal konstrukcyjna, sprowadzana z Austrii lub Wielkiej Brytanii. Folia, używana do pokrywania tuneli, pochodzi z Niemiec. W ofercie firmy znajdują się również stoły uprawowe, maszyny i systemy do nawadniania.

Podłoża uprawowe

Firma Jiffy, od niedawna obecna na Polskim rynku, oferuje substraty do produkcji warzyw i owoców miękkich. — Jesteśmy jednym z kilku dostawców na świecie, których maty mają znak RHP. Ten certyfikat gwarantuje wysoką jakość produktu. — Informował Przemek Kowalewski, przedstawiciel firmy Jiffy. — Tym, co nas wyróżnia, jest sposób produkcji. Maty wypełnia podłoże dojrzałe i odpowiednio przygotowane. Podłoże nie zawiera pyłu, a jego właściwości fizykochemiczne są stabilne. Dzięki temu nawadnianie warzyw można wykonać bardzo precyzyjnie. — P. Kowalewski przedstawił również kostki do produkcji rozsady warzyw Growblock. Jest to kostka stworzona do produkcji rozsady papryki – jej objętość jest idealna dla młodych roślin. Korzeń może się swobodnie rozwijać, bez uszkodzeń. Można ją sadzić razem z osłonką do ziemi.

Firma Klasmann Deilmann Polska ma w swojej ofercie substraty do produkcji warzyw i owoców jagodowych w różnych systemach; multiplatach, kostkach, mieszankach substratów wzbogaconych we włókna kokosowe lub perlit. — Na targach TSW jesteśmy po raz pierwszy — poinformował Jacek Stępowski, przedstawiciel firmy. — Odwiedzający są bardzo zainteresowani ofertą naszej firmy. Udało nam się nawet zawrzeć klika transakcji, co bardzo rzadko zdarza się na targach.

Rozsada

— Łącznie z siewkami i roślinami nieszczepionymi, sprzedaliśmy niemal 7 milionów sztuk rozsad — informował Andrzej Szymański, kierownik produkcji rozsady w Grupie Producentów Rozsad Krasoń. — W tym sezonie wzrosła liczba zamówień pomidora szczepionego, dwupędowego. Sprzedaliśmy ponad 2 mln sztuk rozsady tego typu. Ciągle największą popularnością cieszą się odmiany pomidora malinowego, chociaż rynek już się ustabilizował. W porównaniu do poprzedniego sezonu, w tym roku sprzedaliśmy podobną liczbę rozsady pomidora tego typu. Natomiast zanotowaliśmy wzrost zamówień na rozsadę pomidora gronowego. — A. Szymański podkreślał, że dzięki ciepłej zimie, produkcja przebiegała bezproblemowo.

Daniel Wiszyński, przedstawiciel Gospodarstwa Ogrodniczego Mularski, produkującego rozsadę warzyw szklarniowych i polowych, poinformował, że sprzedaż rozsady wciąż trwa i liczba zamówień jest bardzo wysoka. Ogrodnicy zdają sobie sprawę, że zakup rozsady, jest o wiele bardziej opłacalny niż samodzielna produkcja. Ponieważ zima nie była mroźna, produkcja rozsady była ułatwiona. W tym roku bardzo dużą popularnością cieszyły się odmiany Merlice F1 (powierzchnia uprawy rozsady  tej odmiany w Gospodarstwie Ogrodniczym Mularski przekroczyła 12 ha), Tomimaru Muchoo F1, Torero F1Growdena F1, Altadena F1Edamso F1.

Lampy LED

Cleanbacter Sp. z o.o. z Lublina produkuje lampy do doświetlania roślin wykorzystując diody emitujące światło (LED) firmy Osram. Badania nad efektywnością tych lamp prowadzi uniwersytet przyrodniczy w Lublinie. — Zainteresowanie oświetleniem LED w szklarniach wzrasta z roku na rok — mówił przedstawiciel firmy Stanisław Poręba. — Sterowanie emisją promieniowania lamp LED umożliwia większą precyzję w prowadzeniu upraw. Nasze lampy mają regulację mocy i czujniki, dzięki którym dostosowują emisję światła do potrzeb roślin. Np. jeśli chmura zasłoni słońce, lampy Cleanbacter zwiększą emisję, aby utrzymać światło na stałym poziomie. — Firma wykonuje lampy ze zmiennym spektrum światła. Dlatego, jeśli ogrodnik postanowi uprawiać inny gatunek roślin, to nie musi wymieniać lamp.

Zamgławianie:

Od września 2015 r. na Polskim rynku pojawiła się firma Vectorfog oferująca profesjonalny sprzęt do zamgławiania sadów i dezynfekcji szklarni. Paweł Polcyn, przedstawiciel firmy, opowiedział pokrótce o jej historii. Koreańska firma Vectorfog ma 25 lat doświadczenia. Produkowane przez nią maszyny były wykorzystywane przez oddziały Narodów Zjednoczonych do dezynfekcji obszarów Haiti, zniszczonych przez tsunami. Firma ma w swojej ofercie największy model zamgławiacza na świecie. Dodatkowo Vectorfog oferuje sprzęt ochronny, przydatny podczas dezynfekcji pomieszczeń.

Goście podczas uroczystego otwarcia Centrum Doświadczalnego De Ruiter w Bleiswijk w Holandii

Uroczyste otwarcie Centrum Doświadczalnego w Bleiswijk

W marcu uroczyście otwarto Centrum Doświadczalne firmy De Ruiter w Bleiswijk w Holandii. Demonstracyjne szklarnie wyposażone są w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. W szklarni znajduje się ponad 300 odmian, uprawianych z doświetlaniem lub bez. To zaplecze [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Florensis -praca
HortiAdNet