PODosłonami.pl

De Ruiter - baner 2
Agro-Sorb
Yara od 11 01 2019

Dział warzywniczy – razem, a jednak osobno

Podczas konferencji prasowej firmy Syngenta, jaka odbyła się 22 lutego w Warszawie, mówiono m.in. o przyszłości działu warzywniczego po mających wkrótce nastąpić zmianach własnościowych. Przedstawiono również nowe odmiany w najważniejszych grupach warzyw.

dyerktor sprzedaży Działu Warzyw - Tomasz Górski

Ofertę warzywniczą Syngenty omówił dyerktor sprzedaży Działu Warzyw - Tomasz Górski

Podczas warszawskiej konferencji Marek Łuczak poinformował, że dział warzywniczy nadal pozostanie w szeregach Syngenty, jednak będzie wydzielony z obecnej struktury.

Wynika to z odrębnej, niż zasadnicza chemiczno-rolnicza działalność firmy, specyfiki tego działu. Przynosi on duże dochody (na świecie wyniki sprzedaży tej grupy produktów koncernu w 2015 r. wynosiły ok. 660 mln USD), aby było to możliwe wymaga jednak intensywnych prac w dziedzinie badań i rozwoju. Na świecie warzywnicza oferta Syngenty obejmuje 30 gatunków, wśród których wydzielono 5 głównych kategorii (papryka i pomidory; melony i ogórki; sałaty, warzywa; kukurydza cukrowa, kapustne). Dotychczas głównymi rynkami zbytu dla warzywniczej Syngenty są Europa i Ameryka Płn., duży potencjał wzrostu występuje na rynkach Ameryki Łacińskiej Azji i Afryki. Jak określił M. Łuczak warzywniczy dział Syngenty jest to dobry i bardzo opłacalny biznes, trzeba go jednak trochę bardziej pieczołowicie dopilnować i doinwestować. Wyodrębnienie go z dotychczasowej struktury ma pozwolić na lepsze realizowanie tych celów.

Wystąpienie Tomasza Górskiego – dyrektora sprzedaży Działu Warzyw – dotyczyło głównie obecnej, warzywniczej oferty Syngenty kierowanej na polski rynek.

Bardzo ważną pozycją w asortymencie Syngenty są pomidory do uprawy pod osłonami.

W ostatnim czasie firma ma do zaoferowania ciekawe odmiany pomidora szklarniowego – w ubiegłym roku bardzo dobre wyniki uzyskano w uprawach odmiany Edamso F1 – jest to pomidor z segmentu określanego jako duży standard (średnia masa owoców 170-180 g), bardzo łatwa i stabilna w uprawie, o zrównoważonym wzroście. W grupie pomidorów mięsistych polecana jest m.in. Altadena F1. Nową propozycją w asortymencie pomidorów malinowych jest Mambina F1. Do upraw tunelowych polecana jest natomiast Grumira F1 – duży, mięsisty pomidor.

Ze względu na fakt, że 2015 był rokiem wysokich cen warzyw – co wynikało m.in. ze złych warunków pogodowych i okresów suszy, wskutek czego warzywa, mi.n. kapustne, plonowały słabo – w tym roku można spodziewać się zwiększenia zainteresowania uprawami warzywniczymi.

Z obserwacji rynku i zachowań klientów wynika, że 2016 r. będzie rokiem warzyw kapustnych.

W tej grupie produktów portfolio firmy jest mocne – jak określił T. Górski. W asortymencie brokułów uzupełnieniem standardowej odmiany Monaco F1 są nowsze propozycje – Batory F1 i Monrello F1, a nowością na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych latem jest odmiana Besty F1. Ta odmiana po kilku latach testów potwierdziła swoją przydatność do letniej uprawy i w tym roku już rozpoczęła się sprzedaż jej nasion. Wśród odmian kalafiorów firma poleca m.in. bardzo wczesną odmianę Solis F1, do uprawy pod osłonami (tunele, włókniny), natomiast Guideline F1 to odmiana do letniej uprawy, na rynek warzyw świeżych. Na zaopatrzenie zakładów przetwórczych firma poleca m.in. odmiany David F1, Gohan F1 i Cabral F1. Nowością w asortymencie kapust jest odmiana Rington F1 mająca duże główki, ale o delikatnej strukturze, polecana do wczesnego kwaszenia i do produkcji surówek. Z odmian do długiego przechowywania warto zwrócić uwagę na kapusty Prodikos F1, Storidor F1 oraz Zenon F1. T. Górski informował również o innej nowości – uruchomionej niedawno stronie internetowej: www.kapustnebeztajemnic.pl, na której zamieszczane są obszerne informacje nie tylko o wspomnianych odmianach kapusty, kalafiora, brokułu, ale także publikowane są obszerne materiały filmowe na temat ich uprawy.

Drugim, ważnym warzywem w bieżącym roku będzie cebula. 

Zdaniem T. Górskiego ze względu na wysokie ubiegłoroczne ceny spodziewać się można dużych jej zasiewów. Firma ma do zaoferowania odmiany o różnym przeznaczeniu. Do bardzo długiego przechowywania polecane są m.in. Vision F1 i Medaillon F1 – cebule typu Rijnsburger, o twardej łusce. W ofercie znajdują się także odmiany typu hiszpańskiego, o bardzo mocnym systemem korzeniowym, plenne – m.in. Banko F1 i Bratko F1. Ciekawą nowością promowaną w tym sezonie jest odmiana Rijnsburger 5 (tzw. Holenderka) – średnio późna cebula nadająca się do bardzo długiego przechowywania, dla producentów, którzy poszukują trochę tańszych nasion. Jak informował T. Górski o nowościach cebulowych – zarówno odmianowych, jak i uprawowych informacji można szukać na stronie www.onionleader.warzywapolowe.pl.

W ofercie warzywniczej Syngenty znajdują się również środki ochrony roślin z takimi standardami jak Amistar 250 SC, Amistar Opti 480 SC i Amistar Xtra, Ridomil MZ WP oraz nowościami jak m.in. fungicyd Scorpion 325 SC i herbicyd Boxer 800 EC. Uzupełnieniem tej oferty są pożyteczne organizmy do ochrony biologicznej oraz trzmiele do zapylania pomidorów i innych upraw.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Syngenta Scorpion
HortiAdNet