PODosłonami.pl

Cultilene 2
Mularski 3
Yara

20 lat z rozsadami z GPR Krasoń

W tym roku 20-lecie działalności obchodzi Grupa Producentów Rozsad Krasoń. Z tej okazji właściciele firmy zaprosili ogrodników z całej Polski do najnowszych szklarni rozsadowych w miejscowości Święta koło Złotowa na spotkanie pt. „Rozsada bez tajemnic”. Wśród zwiedzających najwięcej było producentów warzyw polowych, nie zabrakło jednak również właścicieli szklarni m.in. z okolic Kalisza, a także licznej reprezentacji innego krajowego producenta rozsady warzyw.

Urządzenie do przycinania rozsady selerów, Krasoń

Urządzenie do przycinania rozsady selerów

Po rozbudowie w 2016 r. nowoczesne szklarnie w Świętej, wybudowane przez firmę Jaksa, mają obecnie powierzchnię 6 hektarów. Obiekty przystosowane  są do produkcji rozsad warzyw szklarniowych (czyt. „Rozwój produkcji rozsady”), podlewanych w systemie zalewowym z recyrkulacją pożywki oraz polowych, które są podlewane poprzez automatyczne ramiona zraszające. System przygotowywania pożywki oraz dezynfekcji promieniami UV i recyrkulacji powracającego ze szklarni roztworu zaprojektowała i wykonała firma Tanake.

Betonowa posadzka, na której ustawiane są rośliny w kostkach rozsadowych lub tacach wielokomórkowych (na metalowych podpórkach) jest podgrzewana. W mnożarkach możliwe jest doświetlanie roślin światłem o natężeniu 7000 lx (z możliwością regulowania natężenia). Rozsada jest dokarmiana dwutlenkiem węgla.

Proces produkcji rozsady jest zautomatyzowany – począwszy od siewu nasion do ustawiania tac na posadzce. Poszczególne etapy produkcji i urządzenia – łącznie z takimi „rarytasami” jak urządzenie do przycinania rozsady selerów i do automatycznego rozstawiania tac – można było zobaczyć podczas Dnia Otwartego. W tym czasie w szklarni i na przylegającym do niej hartowniku produkowana była rozsada warzyw polowych – głównie kapustnych i selerów. Goście spotkania mieli okazję zobaczyć także etap powstawania kolejnego hartownika, który będzie zabezpieczony przez wpływem niekorzystnej pogody – taką rolę pełnić będzie zblokowany tunel z firmy Richel.

Wykłady i wystawa dla producentów warzyw

Podczas spotkania w Świętej przygotowano wykłady nt. nawożenia i nawadniania upraw oraz zagadnień związanych z rynkiem i promocją warzyw. Znaczenie makro- i mikroskładników w żywieniu warzyw kapustnych było tematem wystąpienia dr. hab. Tomasza Kleibera z Poznania. Prezentację nt. nawadniania w polowej uprawie warzyw i zagadnień istotnych przy wyborze systemu nawadniającego przygotowali mgr inż. Ryszard Łukowicz z firmy Adviser oraz mgr inż. Rafał Majerowicz z firmy Tanake. Analizę rynku warzyw ze szczególnym uwzględnieniem warzyw kapustnych i pomidorów przedstawiała dr Bożena Nosecka. Dr inż. Beata Studzińska mówiła natomiast na temat podstawowych zagadnień dotyczących uprawy warzyw w warunkach ekologicznych. Wykład o tym, jak unikać błędów w komunikacji z klientami wygłosiła dr Renata Nestorowicz.

Kolejną atrakcją Dnia Otwartego była wystawa ponad 20 firm oferujących głównie nasiona warzyw, nawozy, środki ochrony, podłoża oraz systemy nawadniające oraz urządzenia przydatne w uprawie.

Tunele w gospodarstwie Stanisława Stabrawy z Leszczyny

Malinowe z Leszczyny

Stanisław Stabrawa z miejscowości Leszczyna w Małopolsce zajmuje się ogrodnictwem już od 34 lat, odkąd przejął gospodarstwo po rodzicach. Wraz z żoną Elżbietą mieszka w trudnym do budowy obiektów, podgórskim terenie. Uprawę prowadzi w tunelach [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

BASF
Program Ochrony Roślin
HortiAdNet