PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Chryzantemy przez cały rok

U nas chryzantemy kojarzą się przede wszystkim z sezonem jesiennym, ale na świecie są to – po różach – najważniejsze kwiaty cięte, jeśli chodzi o globalne obroty, dostarczane odbiorcom od stycznia do grudnia. Całoroczna produkcja jest domeną Holendrów, którzy eksportują towar do różnych krajów. Uprawy prowadzą w nowoczesnych obiektach szklarniowych i zwykle działają w grupach, aby wzmocnić swój potencjał jako dostawców.

Sadzonki chryzantem ukorzenione w kostkach torfowych, gotowe do posadzenia w gospodarstwie Van Uffelen_Holandia

Sadzonki chryzantem ukorzenione w kostkach torfowych, gotowe do posadzenia, fot. A. Cecot

Chryzantemy z oferty grupy producentów

Firma Van Uffelen z miejscowości Maasland, która produkuje wyłącznie chryzantemy, znajduje się w centrum „szklarniowej” Holandii, w Westlandzie. Jest członkiem grupy producentów Zentoo, która skupia 10 firm i funkcjonuje jako spółdzielnia.

Zarazem pozostaje członkiem giełdy Royal FloraHolland z siedzibą w Aalsmeer i sprzedaje kwiaty za pośrednictwem tej kooperatywy – coraz więcej z pominięciem „zegara”, czyli bez wożenia towaru na aukcję, lecz z dostarczaniem go wprost do odbiorcy hurtowego, choć z wykorzystaniem giełdowych struktur.

Towar od grupy Zentoo dociera do ponad 150 eksporterów – do niedawna najmocniejszymi rynkami zbytu były Federacja Rosyjska oraz Wielka Brytania, ale w wyniku kryzysu ekonomicznego w FR (i dewaluacji rubla) oraz Brexitu (i spadku wartości funta) zamówienia z tych dwóch krajów zmniejszyły się. Zentoo pracuje jednak nad dywersyfikacją dostaw.

Przede wszystkim chryzantemy gałązkowe

W ofercie Zentoo znajduje się łącznie ponad 50 odmian chryzantemy – większość to typowe kreacje gałązkowe (m.in. grupy Baltica, Radost, Zembla), ale także do uprawy na 1 pęd (gr. Anastasia) oraz Santini (np. ‘Country’).

W gospodarstwie Van Uffelen w miejscowości Maasland uprawiane są 4 odmiany: ‘Bacardi’ (biała), ‘Bacardi Yellow’, ‘Bacardi Sunny’ (żółte) oraz ‘Chelo’ (jasnoróżowa).

Chryzantemy pod szkłem dyfuzyjnym

Gospodarstwo Van Uffelen obecnie prowadzone jest przez braci Marka i Jeffreya van Uffelenów (ich brat Danny – jako marketingowiec – pracuje natomiast dla grupy Zentoo) oraz ich kuzyna Patricka. Dysponują powierzchnią 12,5 ha, na którą składają się 3 obiekty szklarniowe – 2 w miejscowości Maasland i dodatkowy w pobliskim Naaldwijk.

Najnowsza, 4-hektarowa szklarnia została oddana do użytku w 2015 r. Ma wysokość 6 m. Pokryto ją szkłem dyfuzyjnym, które pozytywnie wpływa na jakość produkowanych tam ciętych kwiatów chryzantem. Jak zapewniają właściciele, pędy („gałązki”) mają większą o 10% masę, a rośliny są idealnie wyrównane we wzroście i trochę wcześniej zakwitają.

Na rok przypada 5 cykli uprawowych. Sadzi się 55  roślin na 1 m2. Sadzonki, ukorzenione w kostkach torfowych ustawiane są na powierzchni zagonu za pomocą robota.

Podłoże – gleba macierzysta, wymieszana z 10-centymetrową warstwą piasku – jest raz do roku parowane.

Plantację dokarmia się dwutlenkiem węgla. Większość CO2 jest własnej „produkcji” – pochodzi z agregatu kogeneracyjnego (CHP – Combined Heat and Power), który odzyskuje ten gaz ze spalin wytwarzanych przez piec CO (na gaz), a ponadto jest źródłem energii elektrycznej, niezbędnej do funkcjonowania tej i sąsiedniej szklarni van Uffelenów.

Nawożenie z nawadnianiem odbywa się w szklarni za pomocą samojezdnego ramienia firmy Robur Holland, którego pozycja w obiekcie i miejsce pracy (numer nawy) mogą być zaprogramowane. Jest ono także wykorzystywane w ochronie biologicznej – służy do nanoszenia na rośliny niektórych organizmów pożytecznych służących do walki ze szkodnikami (np. preparatu Phytosure bcp, stosowanego do walki z przędziorkami).

Zbiór i spedycja

Zbiór kwiatów odbywa się przez 5 dni w tygodniu – obsługuje się 1 nawę dziennie. Pędy podcięte specjalnym urządzeniem i ułożone na transporterze przemieszczane są następnie na kolejny przenośnik taśmowy, który kieruje je do podziemnego kanału. Ten ostatni biegnie pod szklarnią, ku pracowni, gdzie towar jest ostatecznie przygotowywany do spedycji. Tam znajduje się sortownik, który dzieli wiązki (po 5 kwiatów) na 2 wybory i pakuje do rękawów.

Jest to skrót artykułu opublikowanego w czasopiśmie „Pod Osłonami” 2/2017,

które można zakupić/zaprenumerować .

Przy okazji materiału o chryzantemach (w Holandii) przywołujemy wspomnienia z ubiegłorocznych, październikowych Dni Otwartych polskich firm produkujących sadzonki tych roślin – filmową relację z tych wydarzeń

 

Pokazowe ogrody na rynku w Pszczynie były centralną atrakcją Dni Daisy (Daisy Days), fot. A. Cecot

Daisy Days – zakwitło centrum Pszczyny

W weekend – od 18 do 20 maja 2018 r. – pszczyński rynek zdobiły Ogrody Daisy. Ta, zorganizowana po raz szósty wystawa ogrodów pokazowych była najbardziej spektakularnym elementem 7. edycji imprezy pod nazwą Daisy Days, [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2018
HortiAdNet