PODosłonami.pl

Yara

Pomidory gronowe w holenderskich uprawach doświetlanych – galerie zdjęć

Na kilka dni przed Wielkanocą grupa ogrodników z Polski – producentów pomidorów gronowych – odwiedziła holenderskie szklarnie i ośrodki doświadczalne. Organizatorem wyjazdu była firma Monsanto, do której należy marka De Ruiter. Jednym z celów wizyty była prezentacja pomidora Merlice F1 w uprawach doświetlanych.

Merlice F1 z doświetlanej uprawy w gospodarstwie Greenway

Merlice F1 z doświetlanej uprawy w gospodarstwie Greenway w Holandii (AW)

Program dwudniowej wizyty (11 i 12 kwietnia) był bardzo intensywny. W czasie 2 dni odwiedziliśmy 4 szklarnie produkcyjne, w których prowadzona jest uprawa pomidorów z doświetlaniem asymilacyjnym – zaprezentowano przede wszystkim odmianę Merlice F1, w jednym z obiektów pod lampami uprawiany był także pomidor wielkoowocowy Ducovery F1. Pomidory w uprawach doświetlanych rosły i plonowały intensywnie.

Na większości ogrodników z Polski wrażenie robiły nie tylko plony, o których informowali holenderscy producenci, ale także wygląd samych roślin – w intensywnie doświetlanych uprawach pomidory miały bardzo grube pędy od samej nasady.

Ciekawymi punktami programu były także wizyty w szklarni demonstracyjnej w s’Gravenzande, gdzie prowadzone są doświadczenia z odmianami De Ruiter. Oprócz żywej kolekcji odmian zaprezentowano również owoce po zbiorze i po krótkim przechowaniu.

Miejscem, które producenci pomidorów koniecznie muszą odwiedzić  jest centrum doświadczalne doradczej firmy Delphy – Improvement Centre w Bleiswijk. W jednej z sekcji szklarni prowadzone są w bieżącym sezonie doświadczenia z uprawą pomidorów De Ruiter doświetlanych wyłącznie diodami emitującymi światło (lampy umieszczono nad i międzyrzędami roślin). W tym doświadczeniu zaprezentowano m.in. odmianę Merlice F1 oraz Juanita F1 – pomidor typu cherry do zbioru w gronach.

W siedzibie firmy w Bergschenhoek goście z Polski mieli okazję zobaczyć jak wygląda od zaplecza praca w firmie nasiennej – m.in. testowanie nasion i odmian.

Więcej informacji o poszczególnych etapach wizyty będziemy publikować wkrótce w kolejnych artykułach – zaglądajcie na portal:)

Ukorzeniacz Rhizopon

Ukorzeniacze Rhizopon

Ukorzeniacze Rhizopon znajdują zastosowanie w kwiaciarstwie w produkcji kwiatów ciętych, roślin doniczkowych i bylin oraz w szkółkach kontenerowych w rozmnażaniu drzew i krzewów ozdobnych oraz gatunków owocowych. Stosowanie tych preparatów jest najpopularniejszą metodą pobudzania sadzonek [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Program Ochrony Roślin
HortiAdNet