PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Ukorzeniacze Rhizopon

Ukorzeniacze Rhizopon znajdują zastosowanie w kwiaciarstwie w produkcji kwiatów ciętych, roślin doniczkowych i bylin oraz w szkółkach kontenerowych w rozmnażaniu drzew i krzewów ozdobnych oraz gatunków owocowych. Stosowanie tych preparatów jest najpopularniejszą metodą pobudzania sadzonek do równoczesnego i równomiernego wytwarzania korzeni. Ukorzeniacze Rhizopon dostępne są w formie proszku (pudru) lub tabletek do sporządzania roztworu.

Ukorzeniacz Rhizopon

Na ukorzenianie sadzonek mają wpływ różne czynniki: światło, woda, dwutlenek węgla, tlen, wilgotność, temperatura. Jednak równie ważny jest dobór odpowiedniego ukorzeniacza. Chociaż sadzonki tworzą czasem korzenie bez stosowania ukorzeniaczy, ich stosowanie jest zdecydowanie korzystniejsze. Właściwe używanie tych środków wpływa na lepsze formowanie bardziej jednolitych korzeni w krótszym czasie.

Ważna jest dynamika ukorzeniania: im szybszy rozwój korzeni, tym wcześniej sadzonki mogą same pobierać wodę. Istotne jest, żeby sadzonki były wyrównane, aby zapobiec opóźnianiu produkcji przez jakiekolwiek czynniki zewnętrzne. „Lepsze” ukorzenianie oznacza, że sadzonka tworzy korzenie wokół całej podstawy pędu pokrywając nimi powierzchnię kilku centymetrów, a nie tylko kilka pojedynczych korzeni. Jedynie z dobrze ukorzenionej sadzonki rozwinie się wysokiej jakości roślina.

Ukorzeniacz Rhizopon

Porównanie sadzonek uzyskanych przy użyciu ukorzeniacza Rhizopon (na górze) i bez ukorzeniacza (na dole)

Formulacje i metody stosowania

Ukorzeniacze Rhizopon dostępne są w formie proszków (pudrów) oraz tabletek służących do przygotowania roztworu. W przypadku używania pudrów 1–3-centymetrowy odcinek sadzonki zanurza się w proszku i otrząsa się delikatnie jego nadmiar, tak aby warstwa pudru była cienka i jednolita. Roztwór przygotowany z tabletek Rhizopon może być z kolei używany na kilka sposobów:

  1. Absorpcja – zanurzanie końcówek sadzonek w roztworze na 6-12 godzin
  2. Zanurzenie całkowite sadzonek na kilka-kilkanaście sekund
  3. Szybkie zanurzenie („Quick dip”) – zanurzanie końcówek sadzonek na chwilę (5 sekund) w mocno skoncentrowanym roztworze ukorzeniacza Rhizopon
  4. Opryskiwanie sadzonek umieszczonych w podłożu roztworem Rhizopon o określonym stężeniu.

Przygotowanie roztworu z tabletek Rhizopon

Podczas sporządzania roztworu należy używać pojemników ze szkła, tworzyw sztucznych lub stali nierdzewnej (nie używać naczyń z innych metali!). Do rozpuszczenia tabletek nie jest konieczny alkohol – są one całkowicie rozpuszczalne w czystej wodzie. Tabletki należy najpierw rozdrobnić i całkowicie rozpuścić w niewielkiej ilości wody w osobnym naczyniu, a następnie dodać do reszty wody i dokładnie wymieszać.

Dobór odpowiedniego ukorzeniacza

Rośliny w różny sposób reagują na sposób i rodzaj zastosowanego ukorzeniacza, w zależności od gatunku i odmiany. W celu doboru odpowiedniego ukorzeniacza i sposobu stosowania należy skontaktować się z dystrybutorem – kontakt

Ukorzeniacze Rhizopon są dostępne na royalbrinkman.pl

 

Papryka jednolicie wybarwiona zdecydowanie lepiej się prezentuje

Równomierne wybarwianie owoców papryki i pomidora

Jednym z ważnych czynników przyciągających klientów i wpływającym na efektywną sprzedaż pomidorów czy papryki jest jednolita barwa owoców. W dużym stopniu jest ona związana z doborem odpowiedniej odmiany, wykazującej przydatność do uprawy w danych warunkach [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2018
HortiAdNet