PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

30 lat PTNO – jubileuszowa konferencja w Krakowie. „Ziemia – Roślina – Człowiek”.

W dniach 20 i 21 września na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie odbywa się jubileuszowa konferencja Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych (PTNO) z okazji 30-lecia istnienia. Wczorajszy dzień był okazją m.in. do przypomnienia historii tej organizacji oraz wyróżnienia medalami osób zasłużonych w działalności PTNO. Z okazji jubileuszu przygotowano również ciekawe wykłady, których tematyka nawiązywała do trzech głównych haseł konferencji: ziemia, roślina, człowiek.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników jubileuszowej konferencji PTNO w Krakowie

Pamiątkowe zdjęcie uczestników jubileuszowej konferencji PTNO w Krakowie

30 lat działalności PTNO

Gości na krakowskiej uczelni przywitali JM Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – prof. dr hab. Włodzimierz Sady oraz prezes Zarządu Głównego PTNO – dr hab. Jacek Nawrocki. Wśród uczestników konferencji byli przedstawiciele uczelni rolniczych nie tylko z Polski, ale także z sąsiednich państw, a nawet z Tajlandii. Konferencja była okazją do przypomnienia historii oraz zakresu działalności Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych – wykład na ten temat wygłosił prof. dr hab Stanisław Mazur – dziekan Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Medale dla zasłużonych naukowców

Kolejnym punktem programu było wręczenie medali dla naukowców zasłużonych dla rozwoju PTNO, a także osób z branży wspierających badania w dziedzinie ogrodnictwa. Wśród licznych odznaczeń z okazji jubileuszu (było ich ponad 60!) zarząd towarzystwa przyznał 9 Medali Honorowych PTNO, otrzymali je: prof. dr hab. Andrzej Libik, prof. dr hab. Rafał Barański, prof. dr hab. Stanisław Mazur  – reprezentujący Oddział PTNO w Krakowie, prof. dr hab. Krystyna Elkner (Oddział PTNO w Skierniewicach), prof. dr hab. Mikołaj Knaflewski i prof. dr hab. Mieczysław Czekalski (Oddział PTNO w Poznaniu), prof. dr hab. Jan Dyduch (Oddział PTNO w Lublinie) oraz prof. dr hab Jan Kopytowski i prof. dr hab. Zdzisław Kawecki (Oddział PTNO w Olsztynie).

Goście specjalni

Organizatorzy konferencji zadbali o ciekawy zestaw wykładów podczas sesji otwierającej konferencję. Gościem specjalnym był prof. dr hab. Tadeusz Gadacz z Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którego wykład „Pochwała mądrości” koncentrował się wokół kierunków rozwoju nauki i edukacji. Zwrócił uwagę m.in., że zbyt wiele uwagi poświęca się samemu intelektowi, a za mało wykształceniu człowieka mądrego. Jego wystąpienie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem słuchaczy. Kolejnym gościem specjalnym konferencji była prof. dr hab. Anna Keutgen z Uniwersytetu Rolniczego w Wiedniu. Jej wystąpienie dotyczył rolnictwa fitochemicznego (Phytochemical farming: Nowe impulsy wartości dodanej na przykładzie pomidora). Omówiła szczegółowo badania nad zawartością składników prozdrowotnych w różnych typach owoców pomidora (najczęściej badanymi są likopen i kwas askorbinowy) i możliwości hodowli pomidorów transgenicznych zawierających inne składniki cenne dla konsumentów – np. antocyjany czy resweratrol (pozostają one jednak w sferze badań naukowych gdyż w Europie nie jest dopuszczona komercyjna hodowla i obrót warzywami genetycznie modyfikowanymi).

Wycieczki w ogrodnicze okolice Krakowa

Pierwszy dzień konferencji był także okazją do złożenia na ręce zarządu PTNO życzeń 30-letniemu „jubilatowi” oraz do zdjęcia pamiątkowego. Dzisiaj odbywają się sesje wyjazdowe – goście mogą odwiedzić ogrodnicze atrakcje w Krakowie i okolicy – m.in. Ogrody Królowej Bony na Wawelu, winnicę Uniwersytetu Rolniczego czy firmę Amplus – zaopatrującą w warzywa i owoce sieci supermarketów.

***

W imieniu naszej redakcji również chciałam dołączyć się do życzeń z okazji jubileuszu PTNO – życzę Państwu dalszych sukcesów w działalności naukowej i popularyzowaniu wiedzy ogrodniczej, a także w prowadzonej działalności wydawniczej. Wielu udanych i obszernych wydań Folia Horticulurae oraz Biuletynu Informacyjnego PTNO.

 

Pamiątkowe zdjęcie uczestników jubileuszowej konferencji PTNO w Krakowie

Pamiątkowe zdjęcie uczestników jubileuszowej konferencji PTNO w Krakowie

Papryka jednolicie wybarwiona zdecydowanie lepiej się prezentuje

Równomierne wybarwianie owoców papryki i pomidora

Jednym z ważnych czynników przyciągających klientów i wpływającym na efektywną sprzedaż pomidorów czy papryki jest jednolita barwa owoców. W dużym stopniu jest ona związana z doborem odpowiedniej odmiany, wykazującej przydatność do uprawy w danych warunkach [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2018
HortiAdNet