PODosłonami.pl

Arysta baner 2 goemar
Agro-Sorb
Yara od 11 01 2019

Aplikacja do rozpoznawania chorób roślin

Niemiecka firma informatyczna PEAT stworzyła aplikację mobilną Plantix, która ma pomóc ogrodnikom w rozpoznawaniu szkodników i chorób. Podaje także jakie środki chemiczne lub biologiczne zastosować, żeby wyleczyć roślinę.

mączniak prawdziwy

Objawy mączniaka prawdziwego

Dodatkowo aplikacja rozpoznaje objawy niedoborów składników pokarmowych i wskazuje jakiego nawozu należy użyć. Aplikacja była testowana w 25 000 gospodarstwach w Niemczech. Gdy twórcy programu przekonali się o jego skuteczności, dostosowali bazę chorób, szkodników i braków nawozowych również dla indyjskiego stanu Telangana. Dlatego w aplikacji znajdują się dane przede wszystkim dla upraw prowadzonych w Niemczech i w Indiach. Jednak, ponieważ Niemcy są naszymi sąsiadami, a aplikacja zawiera informacje również o chorobach pomidorów i ogórków, to Plantix przyda się także polskim ogrodnikom.

Charlotte Schumann, kierowniczka zarządzania wiedzą w PETA, informowała, że „aplikacja jest zaprojektowana by być łatwo dostępnym przewodnikiem po chorobach roślin dla ogrodników i rolników z całego Świata. Obsługiwanie aplikacji jest bardzo intuicyjne – ogrodnik wykonuje jak najwięcej zdjęć porażonego miejsca, które są wysyłane na serwer Plantixu i analizowane przez oprogramowanie. Użytkownik otrzymuje odpowiedź w ciągu kilku sekund. Oczywiście jego telefon musi być wtedy połączony z internetem.

Obecnie w bazie znajduje się ponad 50 chorób, które aplikacja rozpoznaje z 90% dokładnością. Aplikacja Plantix jest zaprojektowana intuicyjnie aby każdy użytkownik, nawet taki, który dopiero zaczyna korzystać ze smartfona, nie miał problemu z jej obsługą.

Aplikację można znaleźć w sklepie Google Play. Pobranie aplikacji Plantix jest darmowe, chociaż dostępna jest dopiero w wersji beta. By z niej korzystać trzeba znać angielski. Przed przystąpieniem do weryfikacji choroby trzeba włączyć GPS i Internet. By ułatwić działanie programu wybieramy jakie uprawy nas interesują. Do wyboru są róże oraz wszystkie podstawowe odmiany roślin sadowniczych, warzywniczych, zielarskich i zbóż. By ułatwić pracę programu zaznaczamy grafikę reprezentującą organ, na którym pojawiła się zmiana. Następnie wystarczy zrobić kilka zdjęć, które zostaną poddane w analizie. Po kliknięciu w przycisk „show results” program pokazuje wyniki: zdjęcia podpisane po niemiecku i po łacinie, oraz dodatkowe informacje dotyczące przeciwdziałania chorobie.

 

Źródło: ruralmarketing.in

Ogórki zaszczepione metodą japońską na dyni piżmowej (firma Rozsadnik), fot. A. Wize

Rozsada ogórka – sposoby produkcji, szczepienie, problemy

W poprzednim artykule na temat produkcji rozsady ogórków („Produkcja rozsady ogórków – specjalizacja przez cały rok”) Autor wiele uwagi poświęcił warunkom pozwalającym na uzyskanie kompaktowych, dobrej jakości roślin. Przedstawił również różnice między dwoma popularnymi w [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet