PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

By ograniczyć straty wody i nawozów

Uprawy rolnicze i ogrodnicze zużywają najwięcej wody spośród wszystkich sektorów gospodarki. By ograniczyć starty wody i nawozów, co jest korzystne dla naszych portfeli i środowiska, powinniśmy prowadzić w swojej uprawie precyzyjne nawadnianie.

emitery Rivulis, nawadnianie

Emitery Rivulis są niezbędne by stworzyć oszczędny system nawadniania

Firma Milex od 1983 roku produkuje elementy do systemów nawadniania terenów zieleni, upraw rolniczych i ogrodniczych. Długoletni staż na rynku oraz zaufanie klientów zawdzięcza ciągłej poprawie jakości produktów, nowoczesnemu parkowi maszynowemu, odpowiednio wyselekcjonowanym surowcom oraz wdrażaniu nowoczesnych technologii.

Milex jest wyłącznym dystrybutorem w Polsce produktów firm Signature Control Systems i Nelson Irrigation Corporation. Od stycznia 2009 r. firma jest oficjalnym dystrybutorem firmy Hunter Industries. Milex importuje również produkty marek Rivulis (dawny John Deere Water), Dosatron Internetional, Eurodrip, Galcon, Rain Spa, Plastica Alfa, Automat, Riegos Costa, Palaplast oraz Irritec. By maksymalnie obniżyć koszty eksploatacji, zużycia energii i wody, firma projektuje instalacje nawodnieniowe oraz oferuje ich wykonanie.

Dla ogrodników produkujących pod osłonami firma Milex oferuje taśmy kroplujące Eolos. Zastosowanie taśm tego typu umożliwia wprowadzenie nawozów bezpośrednio do strefy korzeniowej, dzięki czemu plonowanie uprawy wzrasta, a jakość warzyw jest lepsza. Rozstaw emiterów dla konkretnego obiektu zależy od typu gleby, rodzaju uprawy i zużycia wody.

Milex oferuje również taśmy kroplujące T-Tape, które są niezawodne – świadczy o tym ich dwudziestoletnia obecność na rynku. Inwestycja w ten produkt szybko się zwraca. Oprócz niskich kosztów instalacji i eksploatacji, zastosowanie T-Tape przyczynia się do wzrostu wydajności i jakości plonu, dzięki bezpośredniemu nawadnianiu i nawożeniu strefy korzeniowej. Rozstawianie emiterów w taśmach jest różnorakie, w zależności od potrzeb. W wersji podstawowej emitery są rozmieszczone w następujących odległościach: 10 cm, 15 cm, 20 cm, 30 cm, 40 cm i 50 cm. Rozstaw emiterów jest dostosowywany do warunków i  rodzaju uprawy. Taśmy kroplujące mogą mieć standardowe, średnie i małe przepływy.

Taśma kroplująca T-tape

Taśma kroplująca T-tape firmy Milex

Zalety linii kroplujących T-tape:

– wyższa wydajność i jakość plonów

– mniejsze zużycie wody (woda dostarczana bezpośrednio do strefy korzeniowej)

-niższe koszty energii dzięki zastosowaniu systemu o niskim ciśnieniu wody (oszczędniejszemu o 40% w porównaniu do nawadniania deszczowego)

– mniejsze zużycie nawozów i środków chemicznych spowodowanye brakiem wypłukiwania składników

– mniejsze ryzyko porażenia roślin chorobami

– mniejsze ubicie gleby, łatwiejszy dostęp do uprawy dzięki suchej glebie w międzyrzędziach 

Systemy filtracyjne

Filtry są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego systemu nawadniania. Utrzymują dobrą jakość wody i wydłużają bezawaryjne działanie systemu. Milex oferuje szeroki wybór produktów, które umożliwiają dostosowanie jakości wody do pożądanych parametrów, a także proponuje kompleksowe rozwiązania pozwalające na stworzenie automatycznego systemu nawadniania z filtracją.

Milex posiada w ofercie filtry Rivulis: F2000 – filtry żwirowe (piaskowy) oraz F7000 plastikowe filtry dyskowe.

Filtr żwirowy sprawdza się najlepiej do filtracji wody silnie zanieczyszczonej glonami, materią organiczną i innymi rodzajami zanieczyszczeń występującymi w otwartych zbiornikach, kanałach i urządzeniach do recyklingu wody. Zanieczyszczenia zatrzymywane są między cząstkami piasku i usuwane ze zbiornika podczas cyklu płukania. Natomiast plastikowy filtr dyskowy F7000 zatrzymuje większość stałych zanieczyszczeń wody. Jest stosowany jako filtr główny w małych instalacjach nawodnieniowych lub jako filtr dodatkowy w nawadnianiu upraw polowych. Ten model wyposażony jest w element, dzięki któremu woda wewnątrz filtra wprawiana jest w ruch wirowy – cząstki o większej masie osadzają się na dnie obudowy filtra, co pozwala na wymycie ich na zewnątrz. To rozwiązanie zwiększa wydajność i wydłuża czas między kolejnymi czyszczeniami filtra.

Milex, mikrozraszacze

Mikrozraszacze firmy Milex skutecznie obniżają temperaturę w szklarni

Dozowniki Dosatron

Milex oferuje dozowniki firmy Dosatron International, które jako element instalacji nawodnieniowej umożliwiają precyzyjne sterowanie procesem nawadniania w zależności od zapotrzebowania roślin na składniki odżywcze. Dozowniki przydają się również do dezynfekcji oraz konserwacji instalacji i dozowania innych substancji płynnych lub rozpuszczalnych w wodzie.

Dozowniki charakteryzują się wysoką precyzją dozowania, która zapewnia optymalne zużycie preparatów i minimalizuje ryzyko przedawkowania nawozów. Uruchamiany jest przez otwarcie przepływu wody, a siłą napędową jest samo jej ciśnienie; nie wymaga zasilania elektrycznego. Ciśnienie wody zasysa precyzyjnie odmierzoną ilość pożywki ze zbiornika. Dozownik nie wymaga dodatkowego regulowania, a preparat – niezależnie od zmian ciśnienia i natężenia przepływu – jest zawsze wtryskiwany w ilości proporcjonalnej do ilości wody przepływającej przez dozownik.

 

Pokazowe ogrody na rynku w Pszczynie były centralną atrakcją Dni Daisy (Daisy Days), fot. A. Cecot

Daisy Days – zakwitło centrum Pszczyny

W weekend – od 18 do 20 maja 2018 r. – pszczyński rynek zdobiły Ogrody Daisy. Ta, zorganizowana po raz szósty wystawa ogrodów pokazowych była najbardziej spektakularnym elementem 7. edycji imprezy pod nazwą Daisy Days, [...]

1 komentarz do “By ograniczyć straty wody i nawozów

  1. Pingback: AgroTech 2016 w Kielcach - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2018
HortiAdNet