PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Dni Ogrodnika – Targi Międzynarodowe obchodzą „osiemnastkę”

Wkrótce, bo 10 i 11 września w Gołuchowie odbędą się po raz kolejny Dni Ogrodnika. W tym roku impreza ta wkracza w pełnoletność – będzie to bowiem jej XVIII edycja. Lato jest okresem intensywnej pracy dla organizatorów tego wydarzenia. O tym, jak przebiegają przygotowania, opowiedział inicjator i dyrektor targów – Stanisław Zabarski.

Staniaław Zabarski

Stanisław Zabarski - dyrektor Dni Ogrodnika w Gołuchowie podczas uroczystej gali konkursu Wzorowy Ogrodnik, która odbyła się w 2014

– Na jakim etapie są przygotowania do Dni Ogrodnika – Targów Międzynarodowych?

Stanisław Zabarski: Do połowy sierpnia zamykamy listę wystawców. W pierwszej kolejności dajemy możliwość wyboru stanowisk naszym stałym partnerom – wystawcom, którzy mają u nas wcześniej zajęte miejsca, ale co roku zgłasza się wiele nowych firm. W tym sezonie pojawi się kilka nowych przedsiębiorstw oferujących m.in.nawozy i stymulatory wzrostu oraz biologiczne środki ochrony roślin, a także podłoża organiczne. Spodziewamy się naprawdę bardzo szerokiej oferty tych produktów. Również firmy nasienne zapowiedziały licznie swój udział – także te z zagranicy, m.in. z Włoch i Turcji.

W tym roku szeroka będzie także oferta szklarni i tuneli foliowych – oprócz polskich producentów tuneli, takich jak Agro-Sur czy F.H.U. Farmer CO, w targach wezmą udział firmy Haygrove, Filclair i Richel. Zainteresowani Dniami Ogrodnika są również producenci tuneli z Anglii i Szkocji. Na targach zostaną zaprezentowane także nowe, bardzo ekonomiczne kotły grzewcze, nowoczesne urządzenia pomiarowe i sterujące oraz wiele innych nowości technicznych. Staramy się dobierać najlepsze propozycje, najlepsze oferty, żeby utrzymać wysoki poziom wystawy.

– Ilu wystawców przyjedzie w tym roku do Gołuchowa?

S.Z.: Spodziewamy się około 200 firm. Zapowiada się, że ta edycja będzie jeszcze bardziej międzynarodowa niż poprzednie.

– Czy, podobnie jak w poprzednich latach, są planowane dodatkowe wydarzenia towarzyszące targom?

S.Z.: Tak, jak zwykle będą seminaria. Nie chcemy jednak zbytnio przeładowywać programu seminariów, żeby nie odciągać gości od zwiedzania targów –chcemy, żeby mieli okazję do bezpośredniej rozmowy z wystawcami. Zależy nam też, by podczas wykładów były poruszane aktualne zagadnienia, dotyczące m.in. ochrony przed chorobami i szkodnikami upraw warzyw i roślin ozdobnych pod osłonami, warzyw polowych i roślin jagodowych. Wśród wykładowców będą np. specjaliści z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach – prof. Gabriel Łabanowski, prof. Adam Wojdyła, prof. Józef Robak, a także prof. Małgorzata Korbin – dyrektor Instytutu.

W czasie targów będzie miał także miejsce finał konkursu Wzorowy Ogrodnik – już dziesiąty raz tytuł ten otrzymają producenci warzyw uprawianych pod osłonami i w polu, producenci roślin ozdobnych, sadownicy i szkółkarze.

– Dziękuję za rozmowę i życzę udanych targów.

Rozmawiała Anna Wize

Goście podczas uroczystego otwarcia Centrum Doświadczalnego De Ruiter w Bleiswijk w Holandii

Uroczyste otwarcie Centrum Doświadczalnego w Bleiswijk

W marcu uroczyście otwarto Centrum Doświadczalne firmy De Ruiter w Bleiswijk w Holandii. Demonstracyjne szklarnie wyposażone są w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. W szklarni znajduje się ponad 300 odmian, uprawianych z doświetlaniem lub bez. To zaplecze [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Florensis -praca
HortiAdNet