PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

W Całowaniu o ochronie biologicznej i podłożach

13 czerwca 2014 r. w gospodarstwie rodzinnym państwa Floriańczyków odbyły się pierwsze Dni Otwarte firmy Koppert w Polsce. Zostały one zorganizowane wspólnie z firmą Grodan (ofertę tej firmy przedstawię w odrębnym artykule). Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się m.in. jak skutecznie stosować biologiczną ochronę roślin.

Państwo Floriańczykowie - właścicielka gospodarstwa Małgorzata oraz jej córka Monika z mężem i syn Piotr.

Gospodarstwo w miejscowości Całowanie (woj. mazowieckie) pani Małgorzata Floriańczyk prowadzi wspólnie z dziećmi – córką Moniką i synem Piotrem. Na powierzchni 7 ha uprawiane są pomidory – odmiany Admiro F1 i Tomimaru Muchoo F1. Ochrona biologiczna prowadzona jest na powierzchni 4,5 ha, w tym na 3 ha szklarni wybudowanej w pod koniec 2013 r. W tym obiekcie uprawiana  jest odmiana pomidora malinowego Tomimaru Muchoo F1 (zdj.). Rozsadę, którą zamówiono u Grupy Producentów Rozsad Krasoń, posadzono na miejsce stałe 22 stycznia w matach wełny mineralnej Grotop Master. Rośliny uprawiane są w zagęszczeniu 2,5 szt/m2, a na co szóstej roślinie, za 3. gronem wypuszczono dodatkowy pęd. Do zapylenia wprowadzane są trzmiele – ule Natupol (zdj.). W okresie od 16 stycznia do 30 kwietnia wstawia się 1 ul tygodniowo na 1ha, po 1 maja – 2 ule co 2 tygodnie na 1ha.  Szczegóły dotyczące „biologii” stosowanej w gospodarstwie omówiła Agnieszka Wiśniewska – doradca z firmy Koppert  oraz Anna Pawłowska (niezależny doradca).


Systematyczny monitoring
Kluczowe znaczenie w ochronie biologicznej odgrywa rzetelny, systematyczny monitoring prowadzony przez odpowiednio przeszkolonych  pracowników – podkreślała Agnieszka Wiśniewska. W trakcie szkolenia uczą się oni jak rozpoznawać szkodniki, na co szczególnie zwracać uwagę i jak oznaczać miejsca do ponownego sprawdzenia. „Kluczem do sukcesu” jest współpraca z pracownikami i właściwa koordynacja działań.

W gospodarstwie rodziny Floriańczyków monitoring prowadzą czterej doświadczeni pracownicy zajmujący się pielęgnacją roślin. Szkolenie przeprowadzono pod koniec lutego. Na kartkach wydrukowano plan szklarni z numerami naw. Każda z przeszkolonych osób – na podstawie lustracji roślin i tablic lepowych – raz na tydzień uzupełnia kartę. Powstaje w ten sposób swoistego rodzaju „mapa” występowania szkodników. W miejscu, gdzie znaleziono przędziorki – zarówno w rzędzie, jak i nad roślinami –  wieszana jest biało-czerwona taśma (zdj.).

Od początku lutego wywieszono w szklarni 25 żółtych tablic lepowych na 1ha. Służą one do odławiania dorosłych osobników mączlików. W tym sezonie, do 24 tygodnia uprawy, nie stwierdzono jeszcze ich obecności. W uprawie zaobserwowano na liściach ślady żerowania miniarki – szkodnik jednak nie przekroczył progu zagrożenia dzięki obecności pożytecznego entomofaga dziubałeczka mączlikowego (Macrolophus pygmaeus – czyt. też „Dziubałeczek mączlikowy – pożyteczny drapieżca”) http://www.podoslonami.pl/dziubaleczek-maczlikowy/

Zwalczanie przędziorków….
jest uciążliwe, ponieważ w sprzyjających warunkach bardzo szybko się rozmnażają  i w krótkim czasie mogą wyrządzić duże szkody w uprawie. Istnieje wąska grupa środków ochrony roślin zwalczających te szkodniki. Zazwyczaj można je stosować tylko raz w sezonie bo przędziorki szybko uodparniają się na substancję aktywną. Zaletą integrowanej ochrony roślin jest zmniejszenie liczby zabiegów chemicznych. Przeprowadzając dodatkowe zabiegi środkami ochrony roślin (zazwyczaj tylko miejscowo) należy wybierać środki selektywne dla pożytecznych organizmów (Floramite  240 SC*).

Maj jest miesiącem, w którym zazwyczaj nasilają się problemy ze szkodnikami, szczególnie z przędziorkami. Bardzo ważne jest, aby do tego czasu zbudować dużą populację dziubałeczka, który jest naturalnym wrogiem nie tylko mączlików, ale i przędziorków – podkreśliła A. Wiśniewska. Ten pożyteczny pluskwiak żywi się również mszycami, jajami motyli, larwami miniarek i wciornastkami. Ogranicza także populację skośnika pomidorowego (Tuta absoluta). W celu monitorowania obecności tego groźnego szkodnika umieszczono w szklarni feromonowe pułapki wodne.  Od początku produkcji introdukowano Mirical (M. pygmaeus) w 4 dawkach po 0,5szt/m2 (w terminach 13, 19, 26 lutego i 13 marca) – łączna dawka wyniosła 2 szt./m2 (1 butelka wystarcza na 5-6 miejsc introdukcji.  Preparat wymieszany razem z trocinami rozsypano na maty, w postaci cienkiej warstwy – maksymalnie 0,5 cm grubości. Do utrzymania prawidłowego rozwoju populacji dziubałeczka bardzo istotne jest dokarmianie preparatem Entofood (wysterylizowane jaja motyli Ephestia kuehniella). Jest to szczególnie ważne przy braku innego pożywienia oraz niedostatecznej ilości światła. W takich warunkach następuje spowolnienie rozwoju entomofaga. Na 2,5 butelki środka Mirical aplikowano 1 butelkę pokarmu Entofood. Endofood rozsypywano na liście powyżej miejsc introdukcji  M. pygmaeus.

Pierwsze objawy występowania przędziorków wykryto w 11. tygodniu uprawy (połowa kwietnia). Zastosowano wówczas w tym miejscu preparat Spidex zawierający dobroczynka szklarniowego. Dobroczynek szklarniowy (Phytoseiulus persimilis) to jeden z najważniejszych wrogów naturalnych przędziorka chmielowca. Najszybciej rozwija się w niższych temperaturach (optymalnie 20°C). Temperatury powyżej 30°C są dla niego szkodliwe. Pozostałości przędziorków zabitych przez dobroczynka zmieniają barwę z brązowej na czarną (w uprawach pomidorów) i są widoczne jako czarne punkty na liściach. Po wykryciu kolejnych ognisk zaintrodukowano ponownie Spidex oraz preparat Mirical-N (nimfy Macrolophus pygmaeus). Do 24. tygodnia udało się zwalczyć przędziorki wykorzystując w tym celu łącznie 23 opakowania środka Spidex i 18 opakowań Mirical-N.

Efektywność ochrony biologicznej
Do tej pory nie zaszła potrzeba stosowania akarycydów, ponieważ szkodnik był odpowiednio wcześnie wykryty i nastąpiła szybka reakcja – podkreślała A. Pawłowska. Należy pamiętać, że im szybciej zauważy się szkodnika, tym mniej materiału zużywa się do jego zwalczania, i w konsekwencji jest to tańsze. Obie prelegentki stwierdziły, że ochrona integrowana jest najbardziej pracochłonna w pierwszym roku uprawy, ale jeśli uda ograniczyć populację szkodnika do minimum, kolejny rok powinien być o wiele łatwiejszy. Mając „mapy” z zaznaczonymi miejscami ostatniego żerowanie szkodników, na początku kolejnego sezonu, łatwiej jest przewidzieć potencjalne miejsce występowanie przędziorków – samice potrafią przezimować na elementach konstrukcyjnych szklarni jeżeli nie uda się ich całkowicie zwalczyć do końca sierpnia. Nie można zapominać o działaniach profilaktycznych – dezynfekcji szklarni po zakończonym sezonie oraz niszczeniu chwastów na zewnątrz obiektu (minimum dwumetrowy pas wokół szklarni). Chwasty dwuliścienne są roślinami żywicielskimi nie tylko mączlików, wciornastków i  mszyc ale też przędziorków.

Na sali wykładowej Agnieszka Wiśniewska podsumowała dotychczasowe działania w gospodarstwie rodziny Floriańczyków. Prelegentka podkreśliła, że najistotniejszą rolę w efektywnym zwalczaniu szkodników metodą biologiczną odgrywa regularny monitoring oraz szybkie zastosowanie prawidłowo dobranego preparatu. Mirosław Lipecki z firmy Koppert  podkreślił, że wizyty doradców są dostosowane do bieżącej sytuacji w szklarni (średnio raz na 2 tygodnie) oraz, że firma Koppert usprawniła logistykę – czas dostawy produktów skrócił się do 1-2 dni. Szczegóły związane z logistyką oraz postępowaniem z produktami biologicznymi po ich otrzymani omówił Ireneusz Osękowski.

*preparat zarejestrowany do stosowania w uprawie ogórków pod osłonami

Goście podczas uroczystego otwarcia Centrum Doświadczalnego De Ruiter w Bleiswijk w Holandii

Uroczyste otwarcie Centrum Doświadczalnego w Bleiswijk

W marcu uroczyście otwarto Centrum Doświadczalne firmy De Ruiter w Bleiswijk w Holandii. Demonstracyjne szklarnie wyposażone są w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. W szklarni znajduje się ponad 300 odmian, uprawianych z doświetlaniem lub bez. To zaplecze [...]

2 komentarze do W Całowaniu o ochronie biologicznej i podłożach

  1. Pingback: Co w pomidorach piszczy? - o ochronie biologicznej i uprawie latem | Pod OsłonamiPod Osłonami

  2. Pingback: Środki ochrony roślin do zwalczania przędziorków - aktualizacja - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Florensis -praca
HortiAdNet