PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Dziesiąta majówka w Chrzypsku i nowy tulipan ‘Irena Szewińska’

W dniach 1-3 maja w gospodarstwie Grażyny i Bogdana Królików w Chrzypsku Wielkim odbyły się X Międzynarodowe Targi Tulipanów. Podczas uroczystości otwarcia tej imprezy, tradycyjnie już nadano oficjalnie nazwę nowej odmianie, którą i tym razem uhonorowano znaną w Polsce osobistość. Po raz drugi w historii chrzypskich „chrztów” tulipanowych, zapoczątkowanych w 2010 r., była to postać związana ze sportem – Irena Szewińska. Tulipan noszący od 1 maja 2018 roku jej imię ma pełne różowe kwiaty z zielonym pasem na zewnętrznych płatkach.

Tulipan 'Irena Szewińska' - nowa odmiana, która miała oficjalną premierę podczas Międzynarodowych Targów Tulipanów 2018 w Chrzypsku Wielkim, fot. A. Cecot

Tulipan 'Irena Szewińska' - nowa odmiana, która miała oficjalną premierę podczas Międzynarodowych Targów Tulipanów 2018 w Chrzypsku Wielkim, fot. A. Cecot

Tulipan dla Pierwszej Damy polskiego sportu

Irena Szewińska, patronka nowej, wyhodowanej w Holandii odmiany tulipana – rekordzistka świata i mistrzyni olimpijska w biegach sprinterskich oraz polska i międzynarodowa działaczka sportowa – nie mogła zjawić się w Chrzypsku z powodu choroby. Reprezentował ją prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. Podkreślił, że Irena Szewińska traktuje przyznanie jej odmiany jako wyróżnienie dla całego ruchu olimpijskiego. Dodał, że Pierwsza Dama polskiego sportu  (a zatem i nowy tulipan) jest symbolem wielkości i niezłomności.

Tulipanowe pola i kolekcja odmian

Majówka w Chrzypsku Wielkim, której główną atrakcją są kwitnące tulipany (kolekcja odmian i plantacja polowa), okazała się w 2018 roku wyjątkowym wyzwaniem dla organizatorów, ze względu na ciepłą wiosnę i przyspieszoną wegetację, a co za tym idzie – wcześniejsze kwitnienie roślin. Gospodarzom udało się jednak pokazać większość odmian ze swojego asortymentu, choć część kończyła już kwitnienie lub rośliny były ogłowione.

Goście Międzynarodowych Targów Tulipanów 2018

Jak zawsze, MTT przyciągnęły tłumy miłośników tulipanów oraz rozmaitych innych atrakcji przygotowanych przez gospodarzy. Dziesiąta edycja targów, podobnie jak poprzednie, skupiła zainteresowanie mediów i przyciągnęła lokalne władze administracyjne, a także polityków, w tym posłów i senatorów – nie tylko z rejonu Wielkopolski (gdzie leży Chrzypsko), ale też z innych stron kraju, oraz przedstawicieli biznesu. Szczególnymi gośćmi byli ambasador Republiki Kazachstanu w Polsce Margułan Baimuchan z małżonką oraz prezes Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo-Przemysłowej.

Tradycyjnie duża była reprezentacja naukowców, na czele z rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr. hab. Janem Pikulem oraz dyrektorem Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach prof. dr hab. Małgorzatą Korbin. Wśród przybyłych do Chrzypska można było również wypatrzeć członków Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych, którego B. Królik jest prezesem, ale przyjechało ich niewielu. Tulipanowa majówka jest bowiem przede wszystkim rodzinnym wydarzeniem dla hobbystów, odwiedzanym przez dziesiątki tysięcy osób (do 40 000).

Tulipany w kompozycjach

Goście szczególnie czuli na piękno kwiatów mogli nie tylko obejrzeć tulipany w polu, ale także przyglądnąć się pokazom florystycznym w wykonaniu dr hab. Agnieszki Krzymińskiej z UP w Poznaniu, które także stały się obowiązkowym punktem programu MTT. Tegoroczny show pozwolił widzom zapoznać się z modnymi kolorami, akcesoriami, zestawieniami w kompozycjach kwiatowych. Rzecz jasna, lejtmotywem aranżacji, jakie przedstawiła A. Krzymińska, były tulipany i inne rośliny cebulowe.

Dziesiąta edycja z wyróżnieniami

Z okazji okrągłej edycji MTT Bogdan Królik wyróżnił symbolicznymi podarunkami 10 osób, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju jego gospodarstwa i majowej imprezy. W gronie tym znalazło się pięciu naukowców,  których pomoc merytoryczną, rady i wsparcie właściciel bardzo sobie ceni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Hazera pod szkłem 10
HortiAdNet