PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Florigrow, czyli sposób na rozwój

Belgijska firma Florigrow powstała 3 lata temu z połączenia dwóch rodzinnych gospodarstw ogrodniczych Peters i Vangenck, które produkowały sezonowe rośliny ozdobne i wcześniej ze sobą współpracowały. Jest spółką, która – w wyniku tej fuzji – poszła do przodu i wciąż się rozwija. Jej właściciele, czyli czwórka udziałowców, są zgodni co do tego, że warto było.

Gospodarstwo Florigrow - szklarnia i kontenerownia (z wrzosami), fot. A. Cecot

Gospodarstwo Florigrow - szklarnia i kontenerownia (z wrzosami), fot. A. Cecot

Dzięki połączeniu większy potencjał

Mathieu i Dave Vangenck (ojciec i syn) oraz Stefan Peters z żoną Sonją Vissers, czyli współwłaściciele firmy Florigrow, w 2017 roku mówią, że połączenie sił i dwóch różnych grup asortymentu roślin, jakie mieli w uprawie, dało im mocniejszą pozycję na rynku.

Obecnie 40% towaru kierują za granicę. Z tego 30% przypada na giełdę kwiaciarską w Straelen-Herongen (Veiling Rhein Maas) w zachodnich Niemczech.

Z drugiej strony, firma Florigrow docenia lokalne centra ogrodnicze jako obecnie stabilnych klientów. Wprawdzie generują oni tylko 6% obrotów tej spółki, ale konsumenci poszukują „świeżych” roślin od pobliskiego dostawcy i to przekłada się na stały popyt ze strony centrów; dostawy  muszą być jednak  częste, a tym samym niewielkie.

Czym się wyróżnia Florigrow?

Dave Vangenck, który jest dyrektorem spółki Florigro, podkreśla, że chce się ona wyróżniać na rynku wysoką jakością roślin, nowościami (zwłaszcza tymi dostępnymi tylko dla wybranych gospodarstw ogrodniczych) i produktami z wartością dodaną.

Rośliny są przeważnie zaopatrywane w duże, barwne etykiety i dość często sadzone do kolorowych, w tym markowych doniczek (ze znakiem towarowym odmiany czy brandu).

Przykłady markowych produktów to: dzwonki (Campanula) Spring Bell®, goździki (Dianthus) Flow®, miniaturowe cyklameny SeeWhy®.

Balkonowo-rabatowe, byliny, gatunki „szkółkarskie”…

W wiosennym sezonie pelargonie stanowią 40-50% towaru gospodarstwa Florigrow, ale nie brakuje wielu innych gatunków balkonowo-rabatowych oraz zestawów („miksów”).

Trzon oferty bylin stanowią typowe, kwitnące w 1. roku uprawy byliny polecane do uprawy w 3-litrowych pojemnikach, mające zwarty pokrój, intensywnie krzewiące się od dołu, obficie kwitnące, umożliwiające szybkie otrzymanie wizualnie atrakcyjnego produktu (np. lawendy, gaura Lindheimera ‘Butterfly White’).

W firmie Florigrow widać trend, który polega na uzupełnianiu oferty gatunków zielnych (jednorocznych i wieloletnich) krzewinkami i krzewami. Są to m.in. wrzosy (z grupy Beauty Ladies), golteria, kiścień (Leucothoe), Coprosma, cyprys wielkoszyszkowy (Cupressus macrocarpa) ‘Goldcrest’.

Zioła, warzywa

Rośliny przyprawowe i prozdrowotne są ważnym działem produkcji. W asortymencie są np.: Artemisia dracunculus, czyli estragon, tzw. trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus) czy też Lippia citriodora.

Florigrow ma również dział warzyw, które produkuje w doniczkach – najczęściej firmowych.

Infrastruktura

Gospodarstwo zajmuje 4 ha. Połowa tej powierzchni przypada na ogrzewaną szklarnię Venlo, 1 ha na nieogrzewany, kryty szkłem obiekt o dużej powierzchni wietrzenia (całkowicie otwieranych bokach), a 1 ha – na zewnętrzną kontenerownię.

Zmechanizowano etap przesadzania materiałów wyjściowych do doniczek finalnych (w obrębie linii technologicznej znajduje się m.in. transplanter).

Jest to skrót artykułu pt. „Razem – racjonalnie” opublikowanego w czasopiśmie „Pod Osłonami” 5/2017, które właśnie się ukazało drukiem. Można je nabyć/zaprenumerować w wydawnictwie Hortpress

Papryka jednolicie wybarwiona zdecydowanie lepiej się prezentuje

Równomierne wybarwianie owoców papryki i pomidora

Jednym z ważnych czynników przyciągających klientów i wpływającym na efektywną sprzedaż pomidorów czy papryki jest jednolita barwa owoców. W dużym stopniu jest ona związana z doborem odpowiedniej odmiany, wykazującej przydatność do uprawy w danych warunkach [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2018
HortiAdNet