PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Gorinchem, Naaldwijk, Berkel en Rodenrijs – 3 ogrodnicze wizyty w Holandii

Pod koniec lutego ponad 30 ogrodników – producentów pomidorów szklarniowych z Polski gościła w Holandii. Organizatorami wyjazdu były firmy Syngenta, Saint Gobain-Cultilene oraz Koppert. Zaznajomienie z nowościami technologicznymi dotyczącymi uprawy pomidorów pod osłonami było możliwe dzięki wizytom w ośrodku World Horti Center w Naaldwijk, w firmie Koppert Biological Systems Experience Centre w Berkel en Rodenrijs oraz na targach HortiContact GO w Gorinchem.

producenci, pomidor, Koppert

Polscy producenci pomidora szklarniowego wraz z organizatorami wyjazdu w centrum demonstracyjnym firmy Koppert Biological Systems

Targi HortiContact GO 2018

W tym roku odbyła się już 15. edycja targów ogrodniczych HortiContact GO w mieście Gorinchem na południu Holandii. Wydarzenie to, wcześniej znane jako Horticulture Business Days, skupia producentów i firmy z całego świata, którym bliska jest tematyka związana z uprawą roślin ogrodniczych w szklarniach.

Podczas tegorocznych targów przez hale wystawiennicze Evenementenhal przewinęło się ok. 15 000 osób. Obok wystawy ciekawą propozycją były wizyty u holenderskich producentów pomidorów i roślin ozdobnych, w ramach wycieczek HortiContact Tour.

Według danych przedstawionych przez organizatorów targów, w bieżącym roku w imprezie tej uczestniczyło więcej gości z zagranicy niż dotychczas, co daje nadzieję na udane kolejne jej edycje. Cieszące się dużym zainteresowaniem targi HortiContact GO będą kontynuowane w latach następnych – wiele uczestniczących w nich firm zapowiada ponowny udział. Kolejna edycja odbędzie się w dniach 19-21 lutego 2019 roku.

World Horti Center

W tym ośrodku goście z Polski mogli zapoznać się z ofertą firm ogrodniczych związanych z technologią szklarniową – z projektem obecnie związane jest ponad 100 przedsiębiorstw. Mają one w WHC swoje stanowiska, których celem jest przedstawienie ofert wizytującym. W tym samym miejscu realizowane są także doświadczenia, w których testowane są rozwiązania oferowane przez firmy. Prowadzone są także zajęcia m.in. z robotyki dla studentów Uniwersytetu MBO Westland.

Znane i nowe projekty w ogrodnictwie

Istniejący już od 11 lat projekt Tomato Academy skupia producentów, doradców i inne osoby, którym bliska jest tematyka związana z produkcją pomidorów w tunelach i szklarniach. Podczas prezentacji, jakich mieliśmy okazję wysłuchać w czasie wizyty w Holandii, Rafał Alfut (Syngenta) zwrócił uwagę na potrzebę rozpropagowania „Pomidorowej Akademii” w Polsce, w celu wymiany informacji i doświadczeń, a także w celu rozwiania wszelkich wątpliwości konsumentów, co do jakości pomidorów szklarniowych. Wyraził również nadzieję na skonsolidowanie rynku przez polskich producentów pomidorów, co mogłoby pomóc chronić rodzimą produkcję tych warzyw. Niedawno firma Syngenta powołała do życia drugą inicjatywę – „Lubimy Pomidory”. Ma ona za zadanie zachęcić potencjalnych konsumentów do spożywania pomidorów oraz zwiększyć ich świadomość na temat wartości odżywczych tych owoców.

Podczas sesji wykładowej zostało również przybliżone niedawno zawarte porozumienie między Europejskim Centrum Gospodarczym, a trzema holenderskimi firmami. Jak przekazał Fred Jansen, przewodniczący konsorcjum, efektem tego porozumienia ma być stworzenie platformy logistycznej AgroFreshPark – Poland, Łódzkie, zapewniającej zaopatrzenie w świeże warzywa, owoce i rośliny ozdobne rynków Europy Wschodniej. Polscy producenci mogą nawiązywać współpracę z tą inicjatywą.

Ostatnim tematem tej części spotkania było przedstawienie właściwości dyfuzyjnego szkła szklarniowego, którego producentem jest koncern Saint-Gobain (czyt. PO 2/2018). O korzyściach płynących ze stosowania dyfuzyjnego, hartowanego szkła niskożelazowego mówili Ralf Derksen oraz Wojciech Juńczyk, reprezentujący koncern. Zaletą tego pokrycia jest wysoka przepuszczalność dla światła, dzięki czemu większa jest jego dostępność i dystrybucja wewnątrz obiektu. Jak przekazali prelegenci, jeszcze więcej światła można uzyskać poprzez zastosowanie powłoki antyrefleksyjnej. Szkło można myć przy użyciu automatycznych myjek, a firma zapewnia, że przez 10 lat utrzymuje ono przepuszczalność dla światła na poziomie minimum 99%.

W nowym centrum doświadczalnym

Kolejnym przystankiem wyjazdu było zwiedzanie Centrum Doświadczalnego firmy Koppert. Na początku uczestnicy zaznajomili się z historią firmy. Podkreślano ważną rolę naturalnych wrogów szkodników w ochronie roślin uprawnych, mającą szczególne znaczenie w warunkach kontrolowanych, tj. w uprawie pod osłonami. Poruszono również temat możliwości zapobiegania chorobie szalonych korzeni, której wciąż nie można skutecznie zwalczać. Polscy producenci pomidorów mieli okazję obejrzenia przebiegu badań i procesów produkcyjnych preparatów opartych na pożytecznych organizmach.

Goście podczas uroczystego otwarcia Centrum Doświadczalnego De Ruiter w Bleiswijk w Holandii

Uroczyste otwarcie Centrum Doświadczalnego w Bleiswijk

W marcu uroczyście otwarto Centrum Doświadczalne firmy De Ruiter w Bleiswijk w Holandii. Demonstracyjne szklarnie wyposażone są w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. W szklarni znajduje się ponad 300 odmian, uprawianych z doświetlaniem lub bez. To zaplecze [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Florensis -praca
HortiAdNet