PODosłonami.pl

De Ruiter - baner 2
Agro-Sorb
Yara od 11 01 2019

Hortiterapia – konferencja w Poznaniu

We wtorek 21 sierpnia 2018 r. na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przy ul. Dąbrowskiego 159 odbędzie się 3. konferencja naukowo-warsztatowa pt. „Hortiterapia jako element wspomagający leczenie tradycyjne”. Trwają zapisy na tę konferencję, w której udział jest bezpłatny. Jej celem jest dyskusja nad najważniejszymi i aktualnymi problemami związanymi z hortiterapią jako metodą, która wspomaga leczenie tradycyjne.

Konferencji naukowej na temat hortiterapii, organizowanej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu towarzyszą warsztaty

Konferencji naukowej na temat hortiterapii, organizowanej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu towarzyszą warsztaty, fot. A. Krzymińska

Program konferencji „Hortiterapia…”

 9.30-9.50 Otwarcie konferencji

Sesja referatowa

9.50-10.10 Hortiterapia – rozumienie, oczekiwania społeczne i polityczno-gospodarcze – Piotr Lewandowski (Instytut Budownictwa i Geoinżynierii, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)

10.10-10.30 Kolory hortiterapii – po każdej burzy wychodzi słońce – Gabriela Walerych (OgródLeczy.pl)

10.30-10.50 Łąka kwietna w mieścieMaciej Podyma (Fundacja Łąka)

10.50-11.10 Ogródki przedszkolne – źródło stymulacji polisensorycznej i zdrowego odżywiania dzieci – Małgorzata Antkowiak, Emilia Bryś, Katarzyna Pawlak (Urząd Miasta Luboń)

11.10-11.30 Smak w hortiterapii – kwiaty jadalneAgnieszka Krzymińska (Katera Roślin Ozdobnych, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)

 

11.30-12.10 Przerwa

 

12.10-12.30 Ścieżka sensoryczna jako element hortiterapii wspomagający rehabilitację ruchową – Mariusz Warachim, Aleksander Kolański (Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy im. Jerzego Popiełuszki w Toruniu)

12.30-12.50 Hortiterapia dla osób z demencją – Lucyna Górska-Kłęk (Zakład Biologii Człowieka, Wydział Fizjoterapii, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu), Kamila Adamczyk-Mucha (Instytut Architektury Krajobrazu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

12.50-13.10 Narzędzia ogrodnicze dla osób z niepełnosprawnościami – Firma Pawłowski

13.10-13.30 Koncepcja zagospodarowania terenu przy Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego – przykład wykorzystania hortiterapii w leczeniu osób z problemami psychicznymi – Piotr Baranowski, Justyna Tymon (Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego), Kamila Adamczyk-Mucha (Instytut Architektury Krajobrazu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

13.30-13.50 Prezentacje Firm Vilmorin Garden oraz Garden Spot

13.50-14.20 Dyskusja

 

14.30-15.20 Przerwa obiadowa

 

Sesja warsztatowa

WARSZTATY 15.30-16.30 oraz 16.45-17.45 (można wziąć udział w dwóch z sześciu warsztatów – w jednym o godzinie 15.30 i drugim o 16.45)

Masy sensoryczne w hortiterapii – Joanna Kobus-Marczak, Agnieszka Romanowska-Pawłowska (Zielony Warsztat – Grupa Hortiterapeutów)

Ideą warsztatów jest wykorzystanie naturalnych produktów spożywczych i elementów roślinnych do tworzenia mas sensorycznych. Pokazane zostaną sposoby przygotowania i modyfikowania składu mas w zależności od potrzeb terapii oraz ich wykorzystanie. Uzyskane „narzędzie” posłuży do pobudzania zmysłów człowieka.

Przyroda na skale – Monika Tempłowicz, Marta Cywińska (Zielony Warsztat – Grupa Hortiterapeutów)

Technika malowania skał była znana w starożytności. Dla wielu kultur na całym świecie rysowanie wzorów było rytuałem. Dzisiaj jest do dyspozycji wiele barwnych farb i wygodne pędzle. Na warsztatach inspirując się naturą, zostaną stworzone na otoczakach wzory. Kamienie mogą stanowić ozdobę ogrodu lub pokoju, etykietę albo dekorację stołu.

Łąka igłą tkana – Karolina Wenc, Dominika Sieracka (Zielony Warsztat – Grupa Hortiterapeutów)

W czasie warsztatów przedstawione zostaną rośliny, które można wykorzystać do stworzenia obrazu. Będzie można patrzeć, dotykać i tworzyć. Za pomocą roślin i kolorowej wełny powstanie oryginalny zielony obraz.

Warsztaty pt. Liście? Oczywiście! – Anna Golcz (Katedra Żywienia Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), Jolanta Lisiecka (Katedra Warzywnictwa, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)

Liście są ważną częścią roślin. Mają różną budowę, pełnią wiele funkcji i charakteryzują się rozmaitym zastosowaniem. Przedstawimy, jak można je wykorzystać w hortiterapii. Uczestnicy warsztatów wykonają prace z liśćmi w roli głównej, a tematyka zajęć będzie oscylowała wokół czterech żywiołów.

Ogród na papierze – Julia Kaczmarczyk-Piotrowska

Uczestnicy poznają tajniki rysowania roślin za pomocą kredki akwarelowej na papierze wodnym.

Zaczarowane rośliny – Piotr Czuchaj (Katedra Roślin Ozdobnych, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)

Na zajęciach powstaną obrazy z roślin samodzielnie utrwalonych.

 

Konferencji towarzyszy wystawa zdjęć Dawida Słowińskiego Natura Warta Poznania

 

Udział w konferencji i warsztatach – bezpłatny (obiad – 30 zł). Konieczna rezerwacja miejsc na warsztaty

 Szczegółowe informacje i zapisy na: www.hortiterapia.edu.pl

Organizatorzy, partnerzy, patroni, adresaci

Konferencja adresowana jest do pracowników ośrodków naukowych i placówek terapeutycznych, osób prowadzących warsztaty zajęciowe i zajmujących się hortiterapią oraz miłośników ogrodów.

Organizatorzy: Agnieszka Krzymińska, Piotr Czuchaj, Anna Golcz, Jolanta Lisiecka, Anita Schroeter-Zakrzewska, Dagmara Smolińska, Stanisława Szczepaniak, Małgorzata Śmigielska

 Partnerzy: Vilmorin Garden, Polskie Towarzystwo Nauk Ogrodniczych, OgródLeczy.pl, Lions International Poznań Patria

 Patroni medialni: „Pod Osłonami”, podoslonami.pl, „Zieleń Miejska”, ForumKwiatowe.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Syngenta Scorpion
HortiAdNet