PODosłonami.pl

Inne oblicze chryzantemy

Chryzantemy – popularne w Polsce kwiaty kojarzone zwykle z jesienią i przemijaniem zgodnie z najnowszymi światowymi trendami będą królować zimą 2017/2018.

Bombki choinkowe wykonane z chryzantem

Chryzantemy pojawiły się w Europie około 1700 roku. Ich nazwa pochodzi od greckiego: chrys (złoto) i anthemon (kwiat), gdyż wtedy znane były odmiany tylko w odcieniach złota. Dziś trudno jest zliczyć mnogość odmian, barw, pokrojów i kształtów.

Bogactwo form i kolorów

Floryści bardzo cenią ten kwiat ze względu na wyjątkową trwałość, feerię barw i różnorodność kształtów. Chryzantemy dostępne są przez cały rok i pięknie komponują się z innymi kwiatami. Powoli przestają być kojarzony ze smutną jesienią. Florystyczni trendsetterzy przewidują, że chryzantema zagości w tym sezonie w naszych wnętrzach w kompozycjach świątecznych, zimowych i karnawałowych.

– Bardzo lubię chryzantemy, są w moich pracach, nie tylko ze względu na swoje walory dekoracyjne. Dzięki dostępności tak wielu oryginalnych gatunków i kolorów, można tworzyć z nich piękne bukiety i kompozycje na różne okazje. Cieszę się, że wizerunek tego kwiatu się zmienia, jest to przecież symbol radości i miłości. W nadchodzącym roku będzie coraz bardziej modny – mówi Małgorzata Niska, mistrzyni florystyki, właścicielka szkoły florystycznej.

Zimowe trendy w kwiatowej aranżacji wnętrz

Tej zimy oprócz tradycyjnych wieńców adwentowych zrobionych z białej lub ciemno czerwonej czy cyklamenowej chryzantemy modne będą różnego rodzaju duże formy – bukiety przypominające zmrożoną zimową naturę czy kompozycje przypominające rzeźby i obrazy. Do takich dzieł idealne nadadzą się chryzantemy przypominające kształtem pompony czy postrzępione odmiany przypominające kule śniegowe, płatki śniegu i kryształki lodu.

 – Zimowe aranżacje mogą występować w klasycznych barwach ciemnej czerwieni, różu i fioletu połączonego z zielenią lub mieć typowy charakter „mroźnej zimy”, czyli wszelkie połączenia bieli z zieleniami i pudrowymi różami – uważa Zygmunt Sieradzan, mistrz florystyki.

W karnawale najmodniejsze będą dekoracje w klasycznej czerwieni, amarancie, chłodnej zieleni lub różnych odcieniach bieli. W modnych wnętrzach znajdziemy również bukiety i kompozycje w odcieniach burgundu i fioletu przełamane odcieniami pudrowymi z dodatkiem naturalnych elementów takich jak: finezyjnie powyginane gałęzie, mech czy jagody ze skrzącymi się elementami przypominającymi kryształki lodu czy śniegu.

Symbolika szczęścia i miłości

W Azji skąd pochodzi, chryzantema jest symbolem słońca, szczęścia, miłości i radości. Nie bez powodu najwyższym odznaczeniem państwowym w Japonii jest Cesarski Order Chryzantemy, a na corocznych „Festiwalach Szczęścia” prezentowane są różnorodne odmiany tych wyjątkowych kwiatów. W odległych czasach była tak cenna, że posiadać ją mogła jedynie arystokracja. Dziś mogą ją kupić wszyscy. Ze względu na swoją symbolikę będzie doskonałym dodatkiem do noworocznych życzeń – to pozwoli jej królować nie tylko w listopadzie.

 

 

Zrębki drzewne są obecnie najtańszym paliwem, przy wykorzystaniu dobrego pieca można nimi ogrzewać duże obiekty

Wystarczą zrębki drzewne…

… pod warunkiem, że ma się dobry piec. Małgorzata i Edward Belka z Międzybłocia w województwie wielkopolskim specjalizują się w produkcji pomidorów szklarniowych (uprawiają odmianę Barteza F1). Obecnie wraz z synem Damianem i jego partnerką [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Program Ochrony Roślin
HortiAdNet