PODosłonami.pl

Floramite 2 Arysta
Agro-Sorb
Yara od 11 01 2019

Innowacja w ochronie warzyw pod osłonami i pieczarek

Taki motyw przewodni przyświecał konferencji zorganizowanej 16 lutego bieżącego roku w Łodzi przez firmę BASF Polska. Jest ona bliżej znana rolnikom i producentom warzyw polowych, ale od niedawna oferuje również preparaty do ochrony chemicznej i biologicznej w uprawie warzyw pod osłonami. Uczestnikami spotkania byli zarówno producenci warzyw, jak i przedstawiciele firm ogrodniczych.

BASF, ochrona roślin, Vivando

Uczestnicy konferencji firmy BASF

Występowanie chorób pomidora w ostatnim czasie

Pierwsza część konferencji była poświęcona chorobom pomidora uprawianego pod osłonami, omówił je Piotr Słomiany (Grow Concept). Obecnie producenci pomidora szczególną uwagę powinni zwrócić na szarą pleśń, mączniaka prawdziwego, wirusa mozaiki pepino (PepMV), organizmy grzybopodobne i niektóre choroby bakteryjne. Prelegent podkreślił, że od niedawna sprawcami chorób w uprawach szklarniowych są także patogeny z rodzajów Phytophthora i Pythium, przenoszone m.in. przez ziemiórki, ich rozprzestrzenianiu sprzyja też tzw. przelewanie mat. W przypadku wystąpienia tych patogenów rośliny są „generatywne” – jak określił P. Słomiany. Uwzględniając trudności w zwalczaniu wspomnianych patogenów duże nadzieje w ograniczaniu chorób pokłada się w odpowiedniej profilaktyce. Dotyczy ona odpowiedniego dobrania odpornej lub tolerancyjnej odmiany, wykorzystywania do uprawy nowego podłoża, dezynfekcji obiektu, systemów nawadniających oraz narzędzi (noże, sekatory itp.) przed każdym sezonem. Wskazane jest dodatkowo natlenianie mat uprawowych (stosowanie perhydrolu, ok 30% H2O2) i w razie potrzeby użycie środków chemicznych. W ciągu ostatnich pięciu lat nie stwierdzono dużej aktywności bakterii z rodzaju Clavibacter czy Pseudomonas. Z drugiej strony coraz poważniejszym zagrożeniem dla polskich upraw pomidora staje się choroba szalonych korzeni (Agrobacterium rhizogenes), na którą wciąż poszukiwane są rozwiązania w obszarze ochrony biologicznej, zwłaszcza w Holandii. Objawia się ona ciemnieniem korzeni oraz ciągłym wytwarzaniem nowych korzeni przerastających matę, w wyniku czego folia opakowująca matę może pękać. Jak informował Piotr Słomiany niewskazane jest wówczas stosowanie aminokwasów, stymulatorów wzrostu lub ekstraktów z glonów morskich.

O chorobach pomidorów mówił Piotr Słomiany z firmy Grow Concept

O chorobach pomidorów w uprawach pod osłonami mówił Piotr Słomiany z firmy Grow Concept

Nieco dłużej (od ok. 10 lat) w uprawach pomidorów szklarniowych występuje wirus mozaiki pepino, oprócz ww. działań profilaktycznych należy dodać zastosowanie szczepionek. W Polsce najbardziej rozpowszechnione są dwie rasy tego wirusa: chilijska i peruwiańska, ich obecność zdradzają m.in.  symptomy na liściach w postaci nekroz, jak i na owocach pomidora (nierównomierne wybarwienie, pękanie).

Znany fungicyd wycofywany z użycia

Dr Jacek Lewko omawiając najczęściej występujące choroby w szkółkach zwrócił uwagę na środek Rovral® Aquaflo 500 SC. Jest on wycofywany z obrotu, do 20 kwietnia trwa wyprzedaż, a ostatni dzień jego stosowania przypada 5 czerwca bieżącego roku. Zakres stosowania preparatu oprócz warzyw polowych obejmuje ochronę fasoli szparagowej, sałaty, ogórka, cukinii oraz gatunków z rodziny Solanaceae uprawianych pod szkłem i folią głównie przeciwko szarej pleśni i zgniliźnie twardzikowej.

Ochrona chemiczna upraw produktami BASF

Ofertę produktów firmy BASF do stosowania w uprawach pod osłonami przybliżył uczestnikom spotkania Marcin Chojecki, menedżer ds. rozwoju produktu. Do obniżenia zapadalności pomidora na zarazę ziemniaka oraz ogórka na mączniaka prawdziwego polecał preparat Acrobat® MZ 69 WG, oparty na dwóch substancjach tj. dimetomorf (szybko wnikający do rośliny) i mankozeb (działanie powierzchniowe, pozostawia plamy). Wcześniej dozwolone było stosowanie tego środka w czasie produkcji rozsady, obecnie jednak jest to zakazane. Przeciwko zarazie ziemniaka, mączniakowi prawdziwemu, a także szarej pleśni i zgniliźnie twardzikowej w uprawie papryki dużą skuteczność wykazuje Signum 33 WG. Boskalid obecny w preparacie jest bardzo mobilny.

Marcin Chojecki z firmy BASF przedstawił nowe rozwiązania firmy dotyczące ochrony warzyw w uprawach pod osłonami

Marcin Chojecki z firmy BASF przedstawił nowe rozwiązania firmy dotyczące ochrony warzyw w uprawach pod osłonami

Do ochrony róż przed mączniakiem prawdziwym i czarną plamistością przeznaczony jest środek Discus 500 WG, który należy zastosować po pojawieniu się pierwszych objawów. W uprawie „królowej kwiatów” pod osłonami przeciwko mszycy różano-szczeciowej dopuszczony jest natomiast Bi 58®Top 400 EC.

Fungicyd z nową substancją aktywną

W drugiej części spotkania ponownie głos zabrał Piotr Słomiany omawiając zarejestrowany i znajdujący się w portfolio firmy BASF od czerwca 2017 roku preparat  Vivando®. Jest on innowacją w dziedzinie ochrony roślin warzywnych, bowiem oparty jest w 100% na jednej substancji aktywnej – metrafenonie, transportowanym systemicznie.  Nie można jednak często stosować tej substancji czynnej, ze względu na możliwość nabywania odporności przez patogeny. Aby preparat długo był skuteczny poleca się stosowanie środka do dwóch zabiegów w ciągu sezonu wegetacyjnego. Charakteryzuje go działanie powierzchniowe i układowe oraz możliwość zastosowania zapobiegawczo jak i interwencyjnie. Pomiędzy zabiegami powinno się zachować 7-10 dniowy odstęp, natomiast okres karencji wynosi jedynie trzy dni. Jest on bezpieczny dla „biologii” i „kompatybilny” z IPM. Oprócz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się Cladobotryum mycophilum w uprawie pieczarki jest on przede wszystkim przeznaczony do ochrony warzyw psiankowatych (pomidor, papryka, bakłażan) i dyniowatych (ogórek, cukinia, melon) przed mączniakiem prawdziwym w uprawach pod osłonami. Cenną zaletą Vivando® jest brak pozostałości na owocach w postaci plam w porównaniu do preparatów opartych na siarce. Na podstawie obserwacji i doświadczeń zalecane stężenie interwencyjne dla pomidora wynosi 0,3 l/ha, a zapobiegawcze – 0,2 l/ha. Dla ogórka wynosi ono odpowiednio 0,2 l/ha i 0,15 l/ha.

Oferta ochrony biologicznej

Od czasu wykupienia spółki Becker Underwood, niemiecka firma rozpoczęła kroki ku wzbogaceniu swojej oferty m.in. o biologiczne ŚOR. Preparaty oparte na żywych organizmach omawiał Jarosław Komar. Do ochrony biologicznej w uprawie pod osłonami przeciwko szkodnikom przeznaczone są produkty insektobójcze objęte pod wspólną marką Nemasys®, które zawierają pożyteczne nicienie. W uprawie pojemnikowej truskawki pod osłonami do zwalczania opuchlaka truskawkowca zaleca się stosowanie interwencyjne środka Nemasys® L, zawierającego gatunek Steinernema kraussei, w ilości 4 l/m2 lub 100 ml/roślinę. Prelegent zaznaczył, iż wysoka skuteczność tych bioinsektycydów jest uzależniona od warunków środowiska, w którym są stosowane, tj. muszą występować wysokie wilgotność i temperatura podłoża. W przypadku stosowania nalistnego produktu Nemasys® F przeciwko ziemiórkom, wciornastkowi zachodniemu, miniarkom i skośnikowi pomidorowemu należy dodać adiuwant do cieczy roboczej ułatwiając dostęp nicieni do szkodników. Ponadto w tym czasie zalecane jest wyłączenie wentylacji i zamknięcie wietrzników, w celu podtrzymania pokrycia roślin przez ciecz użytkową, a także cieniowanie roślin.

Jarosław Komar przedstawił również fungicyd Sporgon 50 WP, dopuszczony wyłącznie do stosowania w pomieszczeniach o trwałej konstrukcji odizolowanej od podłoża. Jego działanie grzybobójcze oparte jest głównie na substancji biologicznie czynnej jaką jest związek z grupy imidazoli, jednak szerokie spektrum działania zawdzięcza wielu dodatkom m.in. dyspersantom, adjuwantom i środkom kontroli spieniania. Jest on przeznaczony do stosowania w pieczarkarniach, jak również do ochrony skrzydłokwiatu, przed zgnilizną korzeni i podstawy pędu, oraz innych roślin ozdobnych w szklarniach w postaci opryskiwania i podlewania m.in przeciwko alternariozie, fuzariozie i werticiliozie.

Panel dyskusyjny, który się wywiązał pozwolił na wymianę myśli i doświadczeń pomiędzy uczestnikami konferencji. Wyrazili oni również nadzieję, że będzie ona kontynuowana w latach następnych, celem przedstawienia „bolączek” producentów oraz zrozumienia mechanizmów w relacji roślina-patogen. Dzięki temu możliwe będzie wyprodukowanie skutecznych preparatów, i tym samym zapewniona właściwa ochrona i kondycja roślin uprawnych.

 

 

Hazera przejmuje w Polsce dystrybucję nasion HM.Clause

Hazera Poland, polski oddział firmy należącej do Grupy Limagrain, zamierza poszerzyć ofertę wysokiej jakości nasion warzyw. Nowy plan działań w Polsce obejmuje wzmocnienie współpracy wewnątrz międzynarodowego koncernu – dział nasion warzyw Grupy Limagrain (LVS) jest [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet