PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Innowacyjne rozwiązania w ulach NATUPOL zwiększające ich wydajność

26 lat badań i innowacji zaowocowało nową gamą produktów NATUPOL. Obecnie ule NATUPOL to jedna z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce marek uli firmy Koppert Biological Systems zawierających trzmiele do zapylania.

Innowacje

Coraz większa liczba upraw na świecie jest zapylania przez trzmiele. Wprowadzenie tych owadów zapylających w uprawach pod osłonami od lat 80. XX w. przyniosło spektakularny wzrost wielkości plonów oraz lepszą jakość pomidorów, różnych typów roślin dyniowatych, owoców miękkich, pestkowych i upraw nasiennych. Prowadzi to do poprawy wykształcania się nasion i owoców, lepszego kształtu i wielkości owoców oraz większej przydatności ich do przechowywania. Stworzone przy użyciu najnowszych technologii ule firmy Koppert odzwierciedlają ponad 26 lat innowacji i nieustannego doskonalenia prac badawczo-rozwojowych.

Nowe ule zostały ulepszone aby sprostać potrzebom zarówno trzmieli jak i upraw, zapewniając tym samym maksymalne zapylenie kwiatów. Wśród uli wyróżniany 3 zasadnicze typy stosowane w uprawach pod osłonami:

ul NATUPOL Smart (służy do zapylania upraw z małą ilością kwiatostanów lub na powierzchniach do 1000 m2);

–   najpopularniejszy ul NATUPOL Standard (stosowany w okresie od kwietnia  do października na powierzchniach do 2 500 m2);

ul NATUPOL Excel (nowa seria z niebieskim wejściem/wyjściem tzw. Beehome z systemem Beevision – stosowany od listopada do marca).

Wprowadzone innowacje to m.in.

– Beehome (funkcjonalność pozwalająca na zbieranie trzmieli w ulu),

– Beevision (nowatorska koncepcja zastosowana w ulach NATUPOL Excel, bazującą na wizualnych rozwiązaniach  umożliwiających lepszą orientację trzmieli w słabszym oświetleniu, dzięki temu trzmiele mniej czasu poświęcają na powrót do ula),

–   ulepszony układ wentylacji, lepsza izolacja ula oraz dodatkowa wodę z cukrem.

Koppert to nie tylko wysokiej jakości trzmiele pochodzące ze starannie prowadzonych hodowli Bombus terrestris o wyselekcjonowanym genotypie. NATUPOL to także wysoka jakość i efektywność związana z zapylaniem przez te owady. Niezależne badania na pomidorach, prowadzone przez Eurofins Agrosciences Services  (spółkę o ponad 25-letnim doświadczeniu w zakresie badań rolnych), wykazały, że trzmiele obecne w ulach marki NATUPOL są bardziej wydajne niż te, pochodzące o dwóch najważniejszych konkurentów.

Testy porównawcze

Ze względu na potrzeby dynamicznie rozwijającego się rynku firma Bredelaar BV (część Eurofins) przeprowadziła badania porównawcze. Dotyczyły one pomidorów szklarniowych z ulami trzmieli od trzech wiodących producentów na świecie. Przeprowadzono badania na 2 typach pomidora. Jedno z nich zostało poświęcone pomidorom drobnoowocowym, a drugie koktajlowym. Ule z trzmielami (po dwa różne ule) od trzech wiodących producentów umieszczono w dwóch punktach szklarni. Wszystkie ule zamówiła niezależnie firma Bredelaar BV. Ule sprawdzano co dwa tygodnie, aby udokumentować pobieranie przez trzmieli wody z cukrem (jej ubytek w czasie), liczbę larw (czerwi) i specyfikację kolonii (liczbę trzmieli, czerwi, poczwarek). Wielkość i aktywność czerwi stanowiły najważniejszy punkt badań porównawczych, ponieważ larwy stanowią „siłę napędową“ ula i skłaniają robotnice do zbierania pyłku, którym karmią larwy. Rezultatem jest zwiększenie wydajności zapylania.

Przekonujące wyniki

Badania porównawcze potencjału zapylania, prowadzone przez firmę Koppert Biological Systems w latach 2013 do 2015 w oparciu o własną gamę uli wskazują na wyższą skuteczność niż w przypadku firm konkurencyjnych. W niedawno przeprowadzonych niezależnych badaniach ul NATUPOL Excel, wprowadzony w 2017 roku, wykorzystujący nowoczesne technologie, okazał się o wiele bardziej wydajny w badaniach prowadzonych w uprawie pomidorów koktajlowych. Natomiast ul NATUPOL Standard, będący wizytówką firmy Koppert, uzyskał większy poziom zapylania w przypadku pomidorów drobnoowocowych w porównaniu z dwoma wiodącymi konkurentami.

„Najnowsze badania porównawcze potwierdzają wyniki naszych własnych testów porównawczych prowadzonych od lat. Jest to najlepsza informacja zwrotna, jakiej możemy sobie życzyć, która udowadnia, że nasze ule naprawdę się sprawdzają“ – podsumowuje Remco Huvermann, kierownik ds. systemów zapylających w firmie Koppert. „W tym roku będziemy prowadzić takie same badania porównawcze w uprawie truskawek.

Ule NATUPOL firmy Koppert produkujemy w zakładach na trzech kontynentach, co pozwala hodować owady w pobliżu poszczególnych rynków zbytu. Zapewniamy tym samym gotowość trzmieli do zapylania bezpośrednio po dostawie. Nasza firma oferuje ule najwyższej dostępności oraz specjalistyczne, indywidualne wsparcie dla plantatorów z całego świata. Zrównoważone prace badawczo-rozwojowe gwarantują nieustanne innowacje i wysoce zoptymalizowaną gamę uli, która spełnia potrzeby dynamicznie zmieniającego się rynku.”

Co mówią plantatorzy

Coraz większa liczba plantatorów pomidorów doświadcza korzyści płynących z nowego ula NATUPOL Excel, będącego innowacją firmy Koppert.

„W odniesieniu do zapylania wszystko powinno przebiegać w odpowiedni sposób. Dlatego właśnie przestawiliśmy się na ule NATUPOL Excel“, twierdzi Joost Badendse z De Kabel w miejscowości De Lier – sercu holenderskiego regionu słynącego z uprawy pomidorów. „Nasze pomidory koktajlowe mają większą liczbę kwiatostanów oraz gron niż pomidory drobnoowocowe. Naprawdę niełatwo zapewnić zapylenie wszystkich kwiatów. Nie możemy ryzykować, zapylenie musi przebiegać idealnie.“

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z ula NATUPOL Excel“, mówi Jan van Nieuwkerk, odpowiedzialny za ochronę i zapylanie upraw w sześciu zakładach produkcyjnych grupy RedStar w holenderskiej prowincji Holandia Południowa. „Ule NATUPOL były dobre, ale NATUPOL Excel są lepsze.“

Zapraszamy serdecznie po więcej informacji na www.koppert.pl

Oraz na nasz kanał youtube.pl gdzie znajdziecie Państwo film pt.:

Nowy ul Natupol do optymalnego zapylania – trzmiele Koppert

 

Goście podczas uroczystego otwarcia Centrum Doświadczalnego De Ruiter w Bleiswijk w Holandii

Uroczyste otwarcie Centrum Doświadczalnego w Bleiswijk

W marcu uroczyście otwarto Centrum Doświadczalne firmy De Ruiter w Bleiswijk w Holandii. Demonstracyjne szklarnie wyposażone są w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. W szklarni znajduje się ponad 300 odmian, uprawianych z doświetlaniem lub bez. To zaplecze [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Florensis -praca
HortiAdNet