PODosłonami.pl

Arysta - Loteria
Agro-Sorb
Yara- Agrotech

Już czas pomyśleć o dezynfekcji! HORTISEPT® T 430.

O zdrowotność przyszłorocznej uprawy należy zadbać już pod koniec tego sezonu. Jest kilka ważnych reguł, których należy przestrzegać, przygotowując szklarnię do nowego cyklu produkcji. Ważny jest również wybór skutecznych środków myjących i dezynfekcyjnych.

Przed dezynfekcją konieczne jest dokładne wymycie szklarni wewnątrz, łącznie z elementami instalacji

Przed dezynfekcją konieczne jest dokładne wymycie szklarni wewnątrz, łącznie z elementami instalacji

Przed dezynfekcją

Ważne jest, by do końca uprawy nie dopuszczać do rozwoju chorób i szkodników. Starą uprawę trzeba zlikwidować w taki sposób, by nie stanowiła źródła zakażenia dla nowego nasadzenia. Szklarnię czy tunel należy dobrze posprzątać, a następnie dokładnie umyć – do tego celu można użyć preparatu HORTICLAR. Dopiero tak przygotowany obiekt możemy poddać dezynfekcji.

Dezynfekcja

Do dezynfekcji przed rozpoczęciem nowej uprawy należy wybierać środki skuteczne wobec patogenów, a jednocześnie niezawierające niedozwolonych substancji. Takim preparatem dobrze sprawdzającym się w ciągu ostatnich 5 lat w wielu szklarniach i tunelach w całej Polsce jest HORTISEPT® T 43. Jest to dezynfekant o szerokim spektrum działania – zwalcza bakterie, grzyby i wirusy, także w formach przetrwalnikowych. Zawiera 5 substancji aktywnych, taki skład zapobiega uodparnianiu się patogenów na środek. Ważną jego cechą jest skuteczność w niskich temperaturach (działa już od 8°C), a także w niskich stężeniach (od 0,5%). Ulega biodegradacji.

Zalecany jest do zamgławiania obiektów na gorąco lub na zimno. Zabieg ten należy wykonywać z dodatkiem wspomagającego preparatu – nośnika HORTIFOG. W czasie zamgławiania należy zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa – zamknąć wietrzniki, sprawdzić, czy nikt nie przebywa w obiekcie, operator zamgławiacza powinien mieć ochronną odzież i maskę. Wietrzniki należy pozostawić zamknięte jeszcze przez 12 godzin po zabiegu. Później obiekt należy dobrze wietrzyć (preparatu nie trzeba spłukiwać) przez 24 godziny. Nowe rośliny do szklarni można wnosić dopiero po upływie 5 dni.

HORTISEPT® T 430, jako środek o szerokim spektrum działania, może być używany również do napełniania mat dezynfekcyjnych znajdujących się przed wejściem do szklarni, a także między poszczególnymi szklarniami. Również wózki czy inne pojazdy wjeżdżające do obiektu powinny przejeżdżać przez maty dezynfekcyjne. Zasad higieny należy przestrzegać przez cały sezon, ale na pewno na początku uprawy  zapobieganie infekcjom jest szczególnie ważne.

X Wystawa Tulipanów w Wilanowie

Już jutro zaczyna się wyjątkowe wydarzenie dla miłośników tulipanów – wystawa w Wilanowie. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na wystawę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet