PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Już są malinowe pomidory! Katy Rose z uprawy bez doświetlania rozpoczęła plonowanie!

Na przełomie zimy i wiosny miłośnicy pomidorów czekają na pierwsze ich owoce z polskich upraw. Konsumenci cenią smak pomidorów produkowanych przez rodzimych ogrodników, dlatego na początku sezonu można uzyskać za nie wysokie ceny. Najwyższe osiągają pomidory malinowe – im wcześniej, tym wyższe. Dlatego ogrodnikom zależy, by jak najwcześniej rozpocząć zbiory i sprzedaż tych pomidorów. Pierwsze na rynku pojawiają się ich owoce z upraw doświetlanych – ale takich produkcji jest u nas ciągle niewiele. Dlatego bardzo cieszy fakt, że w ostatnich dniach rozpoczęły się zbiory pierwszych polskich pomidorów z upraw tradycyjnych, prowadzonych bez doświetlania. W okolicach Warszawy ogrodnicy zbierają już owoce malinowej odmiany Katy Rose F1!

Rozpoczęły się zbiory pomidorów malinowych Katy Rose F1 z uprawy niedoświetlanej

Rozpoczęły się zbiory pomidorów malinowych Katy Rose F1 z uprawy niedoświetlanej

Rozpoczęto zbiory pomidorów malinowych

W gospodarstwie szklarniowym w okolicach Karczewa pierwsze pomidory odmiany Katy Rose F1 zaczęły dojrzewać 20 lutego, a dzisiaj (2 marca 2018) już zbierano malinowe owoce tej odmiany z pierwszych gron (patrz galeria zdjęć poniżej). Rośliny w tej szklarni zostały posadzone 26 listopada ub. roku na matach wełny mineralnej MaXXima. W tym samym terminie sadzono również standardową odmianę pomidora malinowego (zbiorów jej owoców ogrodnicy spodziewają się około 10 dni później). Ogrodnicy rozpoczęli uprawę z rozsady szczepionej (Katy Rose F1 szczepiono na podkładce Protector F1), dwupędowej, wyprodukowanej w Grupie Krasoń. Według zaleceń firmy HM.Clause – hodowcy omawianej odmiany – powinno się rozpoczynać jej uprawę z rozsady szczepionej, mającej nie więcej niż 45-48 dni.

Pomidor Katy Rose F1 sprawdza się we wczesnej uprawie

Odmiana ta według obserwacji ogrodników „nie boi się” słabych warunków świetlnych na początku uprawy. Obecnie, gdy zbierane są pierwsze owoce, rośliny wykazują zbalansowanie wegetatywno-generatywne, a ich system korzeniowy jest mocny i dobrze rozbudowany. Mają krótkie międzywęźla i są o około 40 cm niższe niż standardowa odmiana sadzona w tym samym czasie. Inną cechą malinowego pomidora Katy Rose F1, na którą zwracano uwagę, jest to, że odmiana ta „nie zrzuca” łuczków z gron. Jej pierwsze owoce osiągają rozmiar BB, są wyrównane, kształtne, lekko spłaszczone i ładnie wybarwione na malinowy kolor, nie mają zielonej piętki, ani plam. Na roślinach już dojrzewają kolejne owoce – sezon na krajowe malinowe zaczyna się na dobre… z Katy Rose F1!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Hazera pod szkłem 10
HortiAdNet