PODosłonami.pl

Hazera pod szkłem 10
Agro-Sorb
Yara

Z kraju tulipanów – Tulip Trade Event 2018 (cz. II)

Trzecia edycja dni otwartych pod nazwą Tulip Trade Event była znakomitym przeglądem pełnego asortymentu odmian tulipanów oferowanych przez holenderskie firmy, które zajmują się dystrybucją cebul. Prezentowano kwitnące rośliny otrzymanie w wyniku pędzenia pod osłonami – tradycyjnego i hydroponicznego. Przedstawiam drugą partię niektórych odmian, w tym nowości, na które zwracali uwagę gospodarze kilku z jedenastu przedsiębiorstw biorących udział w TTE 2018.

Tulipan 'Triple A' z grupy Triumph (z prezentacji firmy Haakman Flowerbulbs) - jedna z setek odmian pokazanych podczas tegorocznych dni otwartych pod nazwą Tulip Trade Event, fot. A. Cecot

Tulipan 'Triple A' z grupy Triumph (z prezentacji firmy Haakman Flowerbulbs) - jedna z setek odmian pokazanych podczas tegorocznych dni otwartych pod nazwą Tulip Trade Event, fot. A. Cecot

Tulip Trade Event, czyli tulipany we wszystkich kolorach i kształtach  

Dirk-Jan Haakman, współwłaściciel przedsiębiorstwa Haakman Flowerbulbs B.V. z Wervershoof k. Enkhuizen zwrócił m.in. uwagę na czerwone odmiany: ‘Curry’, ‘Surrender’, ‘Kay’, a ponadto 4 „czerwone Strong Goldy” – ‘Strong Fire’, ‘Strong Love’, ‘Killing Love’, ‘Red Gold’. Za jedną z najbardziej obiecujących czerwono-białych kreacji uznał ‘Timeless’, a w przypadku czerwono-żółtych wskazał odmianę ‘Hennie van der Most’. Z białych wyróżnił m.in. następujące: ‘Litouwen’, ‘Update’, ‘Antarctica’, a z kremowych ‘Fun for Two’.

Pieter Teeuwen z firmy P. Nelis & Zoon’s z Heemstede, która podczas TTE 2018 zaprezentowała 136 odmian, chwalił np. czerwoną ‘Kung Red’.  Spośród żółtych wyróżnił ‘Creme Fraiche’ (kremowożółta) i ‘Lions Glory’, a z pomarańczowych – ‘Time Out’. Z różowych wskazał ‘In Love’, a z fioletowych ‘Bullit’ i ‘Pink Ardour’.

W obrębie różowych pokazanych przez firmę VWS Flowerbulbs z Broek op Langedijk wzrok przykuwała m.in. odmiana ‘Ace Pink’.

W gronie cieszących się rosnącym zainteresowaniem kreacji z grupy Triumph powszechnie prezentowano holenderską odmianę ‘Lech Walesa’ o biało-czerwonych kwiatach (która została „ochrzczona” w Gdańsku w 2011 r.). Można ją było oglądać w trzech wyżej wymienionych firmach, a także w Noord Lommerse z Hillegom i u innych spośród 11 uczestników tegorocznych dni otwartych Tulip Trade Event.

Ogólnie znakomita większość odmian znajdujących się w czołówce, jeśli chodzi o sprzedaż kwiatów ciętych, a więc dominujących w produkcji pod osłonami oraz podczas pokazów TTE, to odmiany z grupy Triumph. Wśród wyróżniających się kreacji o pojedynczych kwiatach i podobnym zastosowaniu rynkowym, ale z innej grupy odmianowej znalazła się np. ‘Anaconda’ (Pojedyncze późne).

Pełnokwiatowe, „koroniaste”, liliokształtne, papuzie

Modne są pełnokwiatowe tulipany. Jako hity wymieniane były m.in.: ‘Kickstart’ (lila); ‘Orca’ (pomarańczowa – pokazana w poprzednim odcinku relacji z TTE 2018), ‘Homerun’ czy ‘Limousine’ (żółte). Z fioletowych rosnącym powodzeniem w firmie Haakman cieszy się ‘Alison Bradley’. Pieter Teeuwen z firmy P. Nelis & Zoon’s wskazał jako godną zainteresowania odmianę ‘Columbus’ (fioletowo-kremowa).

Jeśli chodzi o tulipany papuzie, w firmie Nord Lommerse zwracano uwagę na nowość – ‘Mysterious Parrot’ (lilafioletowa). Z kolei w przedsiębiorstwie P. Nelis & Zoon’s jako obiecująca kreacja z tej grupy wymieniana była ‘Dee Jay Parrot’.

Interesującą niszę stanowią odmiany obejmowane wspólną nazwą „Crown” (korona), nawiązującą do kształtu kwiatów. Są lubiane przez florystów, mają bardzo dobrą trwałość po ścięciu.

Jeszcze oryginalniejsze, poszukiwane głównie w Japonii, są tulipany takie jak liliokształtna ‘Green Dance’, którą również pomieścił wśród setek odmian Tulip Trade Event 2018.

 

Zwycięzca konkursu "Międzynarodowy Ogrodnik Roku" firma Ter Laak Orchids odbiera nagrodę (IGOTY Award 2018) podczas styczniowej gali w Essen

Polska firma w finale IGOTY Awards

Po raz pierwszy w 10-letniej historii konkursu o miano „Międzynarodowego Ogrodnika Roku” – International Grower of the Year (IGOTY) – w gronie kandydatów do tej prestiżowej nagrody, która dotyczy światowej branży roślin ozdobnych, znalazło się [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Yuksel Tohum Seeds
HortiAdNet