PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Z kraju tulipanów – Tulip Trade Event 2018 (cz. I)

W dniach 14-16 marca w Holandii odbyła się trzecia edycja dni otwartych tamtejszych firm z branży tulipanowej, pod nazwą Tulip Trade Event. Wzięło w niej udział 11 przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją cebul – a w niektórych przypadkach także hodowlą – tulipana, skupionych w trzech rejonach północnozachodniej Holandii. Organizatorzy uznali to wydarzenie, które przyciągnęło zwiedzających z różnych stron świata, za sukces.

Tulip Trade Event to dni otwarte firm holenderskich polegające na prezentacji odmian tulipana oferowanych profesjonalnym ogrodnikom (na 1. planie - odm. 'Barre Alta' z gruoy Triumph), fot. A. Cecot

Tulip Trade Event to dni otwarte firm holenderskich polegające na prezentacji odmian tulipana oferowanych profesjonalnym ogrodnikom (na 1. planie - odm. 'Barre Alta' z grupy Triumph), fot. A. Cecot

Tulip Trade Event, czyli przegląd setek odmian tulipana

Impreza Tulip Trade Event urządzana jest w okresie szczytu kwitnienia pędzonych tulipanów, stanowi przegląd ich odmian. Ma na celu głównie promocję sprzedaży cebul i stymulowanie zamówień na ten materiał już podczas TTE.

Pokazy miały roboczy charakter: próbki setek odmian uprawianych na kwiaty cięte (obok siebie rośliny z uprawy hydroponicznej i z tradycyjnej – w podłożu na bazie torfu) demonstrowano w typowych plastikowych skrzynkach. Uzupełnieniem tulipanów “ciętych” były te w doniczkach oraz inne wiosenne ozdobne gatunki cebulowe, również uprawiane w pojemnikach.

Inne rośliny oraz infrastruktura

Dni otwarte zorganizowano w siedzibach następujących przedsiębiorstw (znajdujących się w okolicach miejscowości Haarlem, Alkmaar, Hoorn): P. Aker, Amsonia, Boots Flowerbulbs, Bot Flowerbulbs, Borst Bloembollen, Haakman Flowerbulbs, Holland Bulb Market (w tej firmie, świętującej swoje 150-lecie odbyło się uroczyste otwarcie TTE 2018), Jansen’s Overseas, Nord Lommerse, P. Nelis i VWS Flowerbulbs.

Wizyty w firmach biorących udział w wydarzeniu dały też możliwość zapoznania się z ich infrastrukturą przechowalniczą, a także, sporadycznie – z nowoczesną produkcją kwiatów ciętych tulipanów.

Tulip Trade Event 2018 w Hillegom

W tej miejscowości – w tradycyjnym centrum uprawy tulipanów w Holandii – dni otwarte urządziła rodzinna firma Nord Lommerse – Flower Bulb Group, która zajmuje się produkcją cebul kwiatowych, ale przede wszystkim ich dystrybucją (pochodzą też od innych dostawców), w tym przygotowaniem do pędzenia. Cebule trafiają do klientów w różnych krajach świata (głównie do Skandynawii), m.in. do Polski.

Podczas tegorocznych pokazów Tulip Trade Event zaprezentowano ok. 200 odmian tulipana, w tym mniej więcej 20 z hodowli prowadzonej pod marką Remarkable Tulips (Nord Lommerse partycypuje w tych programach hodowlanych i oferuje odmiany będące efektem prac, które współfinansuje; należą do tego zestawu m.in. – już cieszące się uznaniem – ‘Denmark’, ‘Milkshake’, ‘Crossfire’). Z nowości z tej linii Erik Lommerse rekomendował przede wszystkim odmiany: ‘Energy4All’, ‘Pole Star’, ‘Yellow Master’, ‘Sky Dance’, ‘Mondiano’ (dwie ostatnie pełnokwiatowe – rośnie popularność tego typu tulipanów).

Z innych hodowli zwracał uwagę m.in. na odmiany: ‘Buster’, ‘Barcelona Beauty’, ‘Beautytrend’ (oryginalna), ‘Orca’ (pełna).

Do odmian tulipana z dotychczasowej czołówki, jeśli chodzi o sprzedaż cebul w firmie Nord Lommerse, należą: ‘Strong Gold’, ‘Denmark’, ‘Strong Love’, ‘Laptop’,  ‘Lalibella’, ‘Snow Lady’.

 

 

Goście podczas uroczystego otwarcia Centrum Doświadczalnego De Ruiter w Bleiswijk w Holandii

Uroczyste otwarcie Centrum Doświadczalnego w Bleiswijk

W marcu uroczyście otwarto Centrum Doświadczalne firmy De Ruiter w Bleiswijk w Holandii. Demonstracyjne szklarnie wyposażone są w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. W szklarni znajduje się ponad 300 odmian, uprawianych z doświetlaniem lub bez. To zaplecze [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Florensis -praca
HortiAdNet