PODosłonami.pl

Kwiaciarski świat na IFTF (cz. I)

Międzynarodowe Targi Kwiaciarskie IFTF (International Floriculture Trade Fair), zorganizowane 8-10 listopada w Holandii, już po raz 8., dały możliwość zapoznania się z szeroką roślin ozdobnych, zwłaszcza kwiatów ciętych róż i ich odmian. W pawilonach Expo Haarlemmermeer w Vijfhuizen, gdzie od 2010 roku gości ta impreza wystawiennicza, był też dobrze widoczny sektor florystyczny oraz związane z nim wydarzenie pod nazwą „World of Flowers”.

W asortymencie róż do uprawy na kwiaty cięte pod osłonami pojawia się coraz więcej odmian o nietypowych kwiatach i cechach (tu: kreacje z grup Piano i Rokoko), fot. A. Cecot

IFTF 2017 – wzrost powierzchni

Ósma edycja targów IFTF,  których organizatorem jest holenderska spółka HPP Exhibitions, była największa z dotychczasowych. Jej powierzchnię zwiększono w stosunku do ubiegłorocznej o prawie 50% – do 25 000 m2. Prezes HPP Exh., Dick van Raamsdonk podkreślił dobrą, optymistyczną atmosferę panującą podczas tegorocznych targów w Vijfhuizen oraz obecność wielu nowych zwiedzających z Ameryki, Chin i Bliskiego Wschodu (w sumie przybysze reprezentowali ponad 100 krajów, w tym Polskę).

Impreza zgromadziła, oprócz hodowców, przede wszystkim wystawców związanych z produkcją kwiatów poza Europą i tych, którzy sprzedają towar poza holenderską aukcją; w sumie było ich 262.

Wielu zwiedzających połączyło wizytę na IFTF z odwiedzeniem targów Royal FloraHolland Trade Fair Aalsmeer, tym bardziej że pomiędzy oboma obiektami wystawienniczymi, które dzieli trasa ok. 25-kilometrowa, kursował darmowy shuttle bus.

Róże na IFTF

Wizytówką targów IFTF pozostały róże i ich hodowcy. Niemiecka firma Rosen Tantau pokazała sprawdzone już, zwłaszcza przebojowe odmiany (jak np. pomarańczowa Belinda, kremowo-różowa Summer Lady czy łososioworóżowa Primavera) oraz nowości. Spośród tradycyjnych, wielkokwiatowych róż szklarniowych reprezentujący tego hodowcę Zbigniew Brzozowski zwrócił uwagę m.in. na następujące premiery: czerwone True Love i Red Velvet, różową Abigale, żółtokremową Primavera Lemon. Na stoisku przedsiębiorstwa Rosen Tantau wzrok przykuwała spora kolekcja odmian o kwiatach piwoniowych (grupy Piano i Rokoko), polecanych do sadzenia na zewnątrz, ale nadających się też do energooszczędnej uprawy w tunelach o dużej powierzchni wietrzenia.

Jan Wójcik, reprezentujący z kolei drugiego niemieckiego hodowcę róż szklarniowych – firmę Kordes Roses, wskazał takie nowości, jak:  czerwona Con Amore (wcześniej wprowadzona na rynek pod nazwą Happy End, z której zrecygnowano), różowa Pink Xenon, łososioworóżowa Belleza (pokazana już rok temu), białozielonkawa Coco.

Ruud Klasens z firmy Schreurs rekomendował polskim ogrodnikom m.in. następujące nowości – Sansa! (żółta), Armando! (lilaniebieska).

Na ekspozycji przedsiębiorstwa Dümmen Orange rzucały się w oczy np. wielkokwiatowa odmiana Mighty+ (pomarańczowa) czy gałązkowa Belarus+ (czysto biała). Steve Outram z tej firmy polecał też odmiany z grupy Tacazzi+ (różowe o różnych odcieniach) jako odporne, o mocnej budowie roślin i dające bardzo trwałe kwiaty cięte.

Według Örjana Hulstofa, menedżera ds. marketingu firmy de Ruiter Innovations, na szczególną uwagę polskich ogrodników zasłużyły spośród nowości odmiany: Opala, Spectra, All Right, Winter Time. Z niszowych kreacji wyróżniała się London Eye.

Inne o nietuzinkowej budowie kwiatów odmiany, które zwracały uwagę na targach IFTF, to m.in. te oferowane przez firmę Interplant jako Cluster Roses, z grup Lace oraz Flow.

Nie zabrakło też, niestety, konserwowanych kwiatów róż „o co najmniej 3-letniej trwałości”, które produkowane są na świecie na coraz większą skalę (i przeważnie farbowane po spreparowaniu).

Zrębki drzewne są obecnie najtańszym paliwem, przy wykorzystaniu dobrego pieca można nimi ogrzewać duże obiekty

Wystarczą zrębki drzewne…

… pod warunkiem, że ma się dobry piec. Małgorzata i Edward Belka z Międzybłocia w województwie wielkopolskim specjalizują się w produkcji pomidorów szklarniowych (uprawiają odmianę Barteza F1). Obecnie wraz z synem Damianem i jego partnerką [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Program Ochrony Roślin
HortiAdNet