PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Lilie z kraju tulipanów

Holandia pozostaje największym sprzedawcą kwiatów lilii na naszym kontynencie – zdecydowanie wyprzedza kolejnych liczących się dostawców tego towaru: Hiszpanię, Etiopię, Włochy, Izrael. Lilie produkowane są w „kraju tulipanów” w szklarniach w cyklu całorocznym i trafiają przeważnie do odbiorców z nieodległych państw, wśród których dominują Wielka Brytania i Niemcy oraz Francja (do niedawna w czołówce była też Rosja). Intensywnie prowadzone uprawy wymagają wysokiego poziomu technologicznego, w tym zmechanizowania wielu prac.

lilia_Marlon_OR

Lilia 'Marlon' - z grupy Mieszańców orientalnych, fot. A. Cecot

Pozycja w czołówce producentów lilii

Wśród wyróżniających się pod względem skali produkcji holenderskich gospodarstw są Klaver Lily Group z Heerhugowaard oraz Qualily z centralą w Poeldijk. Pierwsze jest przedsiębiorstwem, które znajduje się w rękach trzeciego pokolenia rodziny Klaverów (lilie są jej domeną od lat 70. XX w.). Drugie powstało ponad 15 lat temu z połączenia sił dwóch producentów, którymi są John van Ruijven i Ruud van der Hoeven; później zyskali trzeciego wspólnika – młodego specjalistę w dziedzinie marketingu Raymonda Vijverberga.

Lilie – dobór odmian

Firma Qualily, której uprawy zajmują w sumie 9 ha i znajdują się w czterech lokalizacjach na terenie Westlandu, oferuje odmiany z grupy LA (np. ‘Litouwen’, ‘Salmon Classic’) i orientalne (także mieszańce OT, o rosnącym znaczeniu). W doborze orientalnych (OR) znajdują się m.in. ‘Santander’ oraz ‘Marlon’. Jeśli chodzi o grupę OT, Qualily ma w produkcji 4 kreacje: ‘Zambesi’, ‘Dalian’, ‘Pink Palace’ i ‘Amarossi’.

Przedsiębiorstwo Klaver Lily Group, które dysponuje 10 hektarami obiektów, było do niedawna największym producentem kwiatów Mieszańców orientalnych na świecie – jak informuje jego współwłaścicielka i zarazem dyrektorka ds. ekonomicznych Lydia Klaver  (prowadzi ona firmę wraz z bratem Gertem-Janem Klaverem, który zarządza całym biznesem). Trzon asortymentu to ‘Santander’ (OR). Znakiem rozpoznawczym oferty Klaverów jest też odmiana ‘Calvados’ (różowa, OR) – podobnie zabarwiona, jak ‘Star Gazer’. Duże nadzieje wiąże się z kreacją ‘White Passion’ (biała, OR). Z Mieszańców OT zwraca uwagę m.in. ‘Robina’ (czerwona).

Cebule, cykle, metody uprawy

Lilie okresowo doświetla się asymilacyjnie, tak by zapewnić roślinom co najmniej 16-godzinny dzień. Klaverowie uzyskują 4,3 cyklu uprawowego w roku – łącznie 17 mln kwiatów. Używają głównie cebul o obwodzie 14-16 cm i 16-18 cm, pochodzących z Holandii, Francji i  Nowej Zelandii. Uprawiają lilie w skrzynkach plastikowych. Sadzenie cebul jest zmechanizowane. Skrzynki z cebulami trafiają następnie na 2 tygodnie do chłodni (8oC), a później do szklarni (16oC). Rozstawianie skrzynek na zagonach jest częściowo zmechanizowane, podobnie jak ich zwożenie po zbiorze kwiatów.

John van Ruijven w oddziale firmy Qualily z produkcją wyłącznie Mieszańców OT uzyskuje 3,7 cyklu w ciągu roku. Uprawia lilie na zagonach gruntowych, z ogrzewaniem wegetacyjnym. Zbiór kwiatów następuje po 14 tygodniach od posadzenia cebul. Co roku odkaża się podłoże przez parowanie.

Zbiór kwiatów, sprzedaż

Kwiaty w gospodarstwie Qualily są, po zbiorze transportowane taśmociągami do pracowni. W firmie Klaver używa się specjalnych wózków, na których przewożone są ścięte kwiaty, w czym pomagają pojazdy akumulatorowe.

Po posortowaniu kwiatów ich wiązki umieszcza się w rękawach foliowych. Klaverowie część towaru pakują za pomocą robota. Przygotowane do sprzedaży wiązki umieszcza się w giełdowych pudłach lub w pojemnikach z wodą (w firmie Qualily – z dodatkiem preparatu Chrysal Professional Plus).

Oba przedsiębiorstwa kierują towar na rynek za pośrednictwem giełdy Royal FloraHolland (w ub. r. średnia cena ciętych kwiatów lilii – ze wszystkich grup – wyniosła tam 0,52 €/szt., przy czym odmian LA – ok. 0,38 €/szt., OR – ok. 0,60 €, OT – ok. 0,79 €).

Jest to skrót artykułu opublikowanego w czasopiśmie „Pod Osłonami” 4/2017, które właśnie się ukazało. Można je nabyć/zaprenumerować w wydawnictwie Hortpress.

Papryka jednolicie wybarwiona zdecydowanie lepiej się prezentuje

Równomierne wybarwianie owoców papryki i pomidora

Jednym z ważnych czynników przyciągających klientów i wpływającym na efektywną sprzedaż pomidorów czy papryki jest jednolita barwa owoców. W dużym stopniu jest ona związana z doborem odpowiedniej odmiany, wykazującej przydatność do uprawy w danych warunkach [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2018
HortiAdNet