PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Malinowa Pierwsza Dama

Uprawa pomidorów malinowych od kilku lat cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością. Powodem tego są dobre ceny, jakie można uzyskać za owoce takich odmian. W bieżącym sezonie na uprawę pomidora malinowego Katy Rose F1 z oferty firmy HM.Clause zdecydowali się m.in. państwo Maria i Jan Cumbrowscy w miejscowości Stare Marzy. Warto sprawdzić dlaczego wybrali tę właśnie odmianę i jak ją oceniają oraz co mówią o niej specjaliści z firmy HM.Clause.

Malinowa nowość w asortymencie HM.Clause

Katy Rose F1 to najnowsza malinowa propozycja firmy w grupie pomidorów wielkoowocowych (jest ulepszoną wersją znanej wcześniej odmiany Pink Beauty F1). Odmiana ta polecana jest do uprawy w cyklu całorocznym – przy czym wówczas wskazane jest jej szczepienie na silnie rosnącej podkładce. Rośliny można sadzić bardzo wcześnie – do szklarni mogą trafiać już na początku grudnia (pomidory u państwa Cumbrowskich w szklarni typu Venlo, mającej już 18 lat, zostały posadzone jednak dopiero 24 lutego, była to rozsada szczepiona, dwupędowa). Odmiana jest wczesna i daje bardzo wysoki plon, dorównujący odmianom o czerwonych owocach – co u pomidorów malinowych jest wyjątkową cechą. Jej uprawę można prowadzić w zagęszczeniu typowym dla pomidorów szklarniowych – od 2,5 do 3,2 pędów na 1 m2. Rośliny wykazują przewagę cech generatywnych, mają otwarty pokrój, co sprzyja dobrej zdrowotności plantacji.

Katy Rose F1 ma wysoki potencjał plonotwórczy

Odporna na niekorzystne warunki

Owoce Katy Rose F1 są duże i wyrównane – przy regulacji gron do 4 owoców dorastają do 180-230 g, w dobrze prowadzonych, „szczepionych” uprawach nie mają tendencji do drobnienia. Są smaczne, wysokiej jakości i prezentują się bardzo atrakcyjnie – ich kształt jest kulisty do lekko spłaszczonego, mają intensywnie malinowy kolor oraz ładną szypułkę – wydłużoną, długo zachowującą świeży wygląd. Ciekawą cechą jest także dorastanie pozostawionych najmniejszych owoców w gronie (tzw. śpiochów) – po pewnym czasie i np. poprawie pogody osiągają one normalne rozmiary. Co bardzo ważne – Katy Rose F1, w przeciwieństwie do wielu odmian pomidorów malinowych, nie jest podatna na występowanie suchej zgnilizny wierzchołków owoców ani na pojawianie się tzw. zielonej piętki. Na tę cechę zwracał m.in. uwagę Jan Cumbrowski – podkreślał, że ani u Katy Rose F1, ani u innych odmian wielkoowocowych z firmy HM.Clause (u niego w uprawie znajdują się także malinowy pomidor Pink Beauty F1 oraz czerwony Beef Bang F1) nie zaobserwował problemów z występowaniem suchej zgnilizny wierzchołków owoców, podczas gdy u innych odmian malinowych zaburzenie to pojawiało się nawet przy chwilowym pogorszeniu warunków uprawy. Także na roślinach wspomnianych odmian nie zaobserwował on podatności na występowanie objawów niedoborów składników, w tym czasie, gdy takie oznaki występowały u innych odmian – nawożenie w tej szklarni korygowane jest na podstawie wyników analizy pożywki, wykonywanej co 2 tygodnie w Pleszewie, całość uprawy podlewana jest tą samą pożywką.

Malinowa śliwka i inne odmiany

W asortymencie mięsistych pomidorów wielkoowocowych firmy HM.Clause bardzo ciekawą propozycją jest także Beef Bang F1 (owoce o masie 180-240 g), który w nowoczesnych szklarniach nadaje się do bardzo wczesnych nasadzeń – już od grudnia. Pomidor ten rekomendowany jest do uprawy przedłużonej (zlecane jest wówczas szczepienie roślin) i jest plenny – pod tym względem dorównuje innym obecnym na rynku wielkoowocowym odmianom. Warto zainteresować się także odmianą Cardyna F1 o śliwkokształtnych owocach, tworzącą atrakcyjne, obfite grona, złożone z licznych, intensywnie wybarwionych, czerwonych pomidorów. Kolejna odmiana śliwkokształtna ma owoce barwy malinowej, a więc łączy dwie cechy pomidorów cenione przez konsumentów. „Malinowa śliwka” testowana jest pod numerem CLX 37898 F1.

Polski akcent

Nowe odmiany pomidorów szklarniowych z asortymentu firmy HM.Clause zostały uzyskane przez polską hodowczynię Katarzynę Grabkę. Z tego względu są one bardzo dobrze dostosowane zarówno do polskich warunków uprawowych, jak i do oczekiwań naszych producentów.

O odmianach HM.Clause czytaj także w: Pomidory wielkoowocowe i malinowe miały swój dzień w okolicach Grudziądza

 

 

Dystrybucja i sprzedaż nasion HM.CLAUSE POLSKA Sp. z o.o., Ul. Skibicka 29, 02-269 Warszawa

Maciej Rakocy – Tel.: 606 934 967 – Maciej.RAKOCY@hmclause.com

Sławomir Mechacki – Tel.: 668 118 700 – Slawomir.MECHACKI@hmclause.com

Hubert Tabor – Tel.: 694 434 502 – Hubert.TABOR@hmclause.com

 

 

Papryka jednolicie wybarwiona zdecydowanie lepiej się prezentuje

Równomierne wybarwianie owoców papryki i pomidora

Jednym z ważnych czynników przyciągających klientów i wpływającym na efektywną sprzedaż pomidorów czy papryki jest jednolita barwa owoców. W dużym stopniu jest ona związana z doborem odpowiedniej odmiany, wykazującej przydatność do uprawy w danych warunkach [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2018
HortiAdNet