PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Migawki z Flower Trials 2017 – inspiracje na cały kolejny sezon (cz. I)

Wprawdzie tegoroczne Flower Trials, czyli najważniejsze europejskie wydarzenie w profesjonalnej branży roślin balkonowo-rabatowych, odbyły się u progu lata, ale spostrzeżenia i informacje wówczas zdobyte, długo jeszcze będą oddziaływały na produkcję i handel. Osią tych specyficznych Dni Otwartych, w których – w Holandii i w Niemczech – wzięło udział 59 firm, są bowiem nowe odmiany, które dopiero będą wprowadzane na rynek w najbliższym sezonie (i kolejnych). Część kreacji wybranych spośród setek takich propozycji przedsiębiorstw hodowlanych i dystrybucyjnych przedstawiliśmy, wraz z opisami w bieżącym numerze czasopisma „Pod Osłonami” – 5/2017 (w pierwszej części mojej relacji z Flower Trials 2017). Poniżej prezentuję pokazane przez uczestników FT niektóre nowe odmiany najważniejszych gatunków balkonowo-rabatowych.

FlowerTrials-2017_PanAmericanSeed

Flower Trials 2017 (tu obrazek z pokazów firm PanAmerican Seed i Kieft Seed w Holandii) były żrodłem pomysłów dotyczących nowych produktów i ich użycia, fot. A. Cecot

Pelargonie

Trwa „pochód” mieszańców międzygatunkowych (interspecific), otrzymanych w wyniku krzyżowania P. zonale i P. peltatum, który zapoczątkowała, wprowadzona na rynek ok. 10 lat temu odmiana Calliope ‘Dark Red’. Jej hodowca – firma Syngenta Flowers – pokazał podczas Flower Trials 2017 wiele nowych mieszańców w 5 różnych kategoriach, a ponadto przedstawił zupełnie nową (skomplikowaną) koncepcję dotyczącą marki Calliope® .

Syngenta zademonstrowała też dwie fantazyjne, nietypowe dla jej dotychczasowej oferty, odmiany P. zonale, o dwukolorowych, pojedynczych kwiatach, umieszczone w nowej grupie Bunny.

W firmie Florensis najważniejszą nowością tegorocznych Flower Trials – przynajmniej dla polskich ogrodników – była P. zonale ‘Mylena’ z grupy Toscana®, o atrakcyjnych, mocno czerwonych kwiatostanach, która ma zastąpić odmianę ‘Niklas’. Drugą szczególnie polecaną naszym producentom nową odmianą tego gatunku była Toscana® ’Sally’ (pomarańczowa).

Na pokazach firmy Selecta one® jedną z wyróżniających się premier była P. zonale  Moonlight® ‘Tumbao’, o silnym wzroście i bardzo ciemnych liściach z wyraźną „zoną”, z którymi kontrastują intensywnie czerwone kwiatostany. Z asortymentu tego hodowcy warte przywołania są też dwie odmiany z grupy Sunrise® Smokey Eye™, o bardzo wyraźnym, dużym oczku – ‘Pink’ i ‘White’.

Ciekawostką z oferty firmy Thompson & Morgan, która specjalizuje się w hodowli nietypowych kreacji, były 3 odmiany P. zonale z grupy Tall Dark & Handsome. Rośliny o dużym wigorze i okazałych rozmiarach (mają dorastać do wysokości ponad 180 cm) charakteryzują się ozdobnymi, wyjątkowo ciemnymi liśćmi i długotrwałym, efektownym kwitnieniem.

W nowych asortymencie odmian P. peltatum godna zapamiętania była m.in. Toscana® ‘Lona’, o czysto białych, dobrze wypełnionych, dużych kwiatostanach („jak róże”), wczesna, intensywnie się krzewiąca.

Petunie

Asortyment tych łatwych w hodowli roślin wzbogacany jest rok rocznie o dziesiątki odmian (zwłaszcza mnożonych wegetatywnie), wśród których co sezon łatwo wypatrzeć naprawdę efektowne kreacje. Wprawdzie dobór odmian petunii ostatnio zubożał o większość kreacji o pomarańczowych lub łososiowopomarańczowych kwiatach, ale i tak ich oferta wciąż jest najbogatsza i najróżnorodniejsza w obrębie gatunków balkonowo-rabatowych rozmnażanych przez sadzonki.

Podczas Flower Trials 2017 zwracały uwagę żółto kwitnące odmiany petunii, które stanowią wyzwanie dla hodowców petunii. Najintensywniejszym odcieniem odznaczała się Petunia ×hybrida FP Select ‘Banana Candy’, którą pokazało przedsiębiorstwo Syngenta FloriPro Services i polecało do uprawy w większych pojemnikach. Z kolei odmiana Viva ‘Deep Yellow’ znalazła się wśród wyróżnianych nowości firmy  Florensis, w gronie czterech premierowych kreacji z dobrze już zakorzenionej na rynku grupy Viva. Jedną z żółto kwitnących, dobrze się prezentujących nowości była też petchoa (Petunia x Calibrachoa) SuperCal ‘Light Yellow’ z przedsiębiorstwa Sakata, która dołączyła do 11 innych odmian z grupy SuperCal, łączących zalety petunii i kalibrachoi. Nowa, rozmnażana z nasion odmiana Success! ‘Yellow Chiffon’ o kremowych kwiatach z cytrynowożółtą gardzielą znalazła się na pokazie firmy Benary, która promuje całą grupę Success! jako wartościowy, „łatwy” produkt do uprawy w wiszących pojemnikach.

Najlepiej zapamiętana nowość Flower Trials 2016, przebojowa petunia Amore ’Queen of Hearts’ (5 wiśniowoczerwonych plam w kształcie serca na żółtym tle płatków,  półzwieszający się pokrój roślin), hodowli przedsiębiorstwa Danziger otrzymała kolejne siostrzane kreacje, m.in. ‘Purple’, o granatowo-białych kwiatach. Ten sam hodowca przedstawił w tym roku nową grupę odmian – Capella, która ma zadowolić zarówno ogrodnika (wzniesiony, zwarty pokrój na etapie produkcji, wczesność), jak i konsumenta (rośliny o zwieszających się pędach na dalszym etapie wzrostu i rozwoju).

Petunia BabyDoll® z firmy Selecta one® to z kolei siostrzana kreacja (o różowo-białych, nakrapianych kwiatach) wobec innego petuniowego hitu ostatnich sezonów – odmiany NightSky.

Odpowiedzią na tego typu, nowatorską odmianę, wprowadzoną na rynek 2 lata temu jest grupa Constellation™ (3 odmiany o „rozgwieżdżonych” kwiatach, o podstawowych barwach w tonacji niebieskiej lub purpurowej), która miała premierę na pokazach w firmie hodowlanej Westhoff.  Podkreślano, że rośliny mają bardziej zwarty pokrój.

Nie zabrakło kolejnych odmian w innej przełomowej grupie w obrębie mnożonych wegetatywnie petunii – Crazytunia (również hodowli Westhoffa), która wyróżnia się specyficzną kolorystyką kwiatów.  Podczas Flower Trials 2017 wyróżniano zwłaszcza odmianę ‘Moonstruck’ o żółto-purpurowych kwiatach, ale wśród 40 już kreacji z tej grupy wrażenie robiły też inne „crazy” kreacje, np. ‘Ultra Violet’.

Najbardziej znana grupa kaskadowych petunii Surfinia została wzbogacona o wczesną odmianę ‘Coral Morn’, o wabiących wzrok koralowych kwiatach z białą gardzielą. Była to jedna z ciekawostek Flower Trials 2017 w fimie MNP Flowers (reprezentującej hodowcę Suntory Flowers), która za największy petuniowy hit pokazów uznało jednak odmianę Surfinia Trailing ‘Red’ – bardzo wczesną, o dużych czerwonych kwiatach.

Bodaj najoryginalniejszą nowością Flower Trials 2017 okazała się odmiana Sweetunia™  ‘Miss Marvelous’ hodowli przedsiębiorstwa Dümmen Orange. Jak zapewnia hodowca, ciekawy, fioletowo-biały rysunek na kwiatach jest stabilny i utrzymuje się przez cały okres uprawy roślin. Ze względu na zwarty pokrój, rośliny nadają się do masowej produkcji w doniczkach, ale także – do uprawy w wiszących pojemnikach.

Jeśli natomiast chodzi o petunie rozmnażane z nasion, wyróżniały się 3 dwukolorowe nowe odmiany (typ Picotee) z grupy Limbo *GP* (hodowca – przedsiębiorstwo Hem Genetics), którą cechuje kompaktowy pokrój roślin, a zarazem duże kwiaty.

Kalibrachoa

Przedstawione przez firmę Selecta one® dwie pełnokwiatowe odmiany-laureatki z grupy MiniFamous znalazły się w gronie najczęściej wymienianych nowości Flower Trials 2017. ‘Double Pink Mania’ została bowiem wcześniej w br. ogłoszona złotą medalistką Fleuroselectu. Z kolei odmiana ‘Double PinkTastic’ została wyróżniona nagrodą FleuroStar 2017. Przedsiębiorstwo Selecta poszerzyło w tym roku swoją ofertę kalibrachoi z grupy MiniFamous o dwie zupełnie nowe „podgrupy” – Piú (bardzo wczesna, kompaktowy pokrój) i Uno (wczesna, lekko wzniesiony pokrój, do szybkiej produkcji).

Wśród bardzo licznych innych nowych odmian kalibrachoi, która jest najchętniej wykorzystywaną rośliną balkonowo-rabatową do mieszanych, zwłaszcza kaskadowych kompozycji, szczególną uwagę zwracały w tym roku kreacje o zdecydowanie pomarańczowych kwiatach – wobec wspomnianego już wycofania z rynku większości odmian petunii o takiej barwie kwiatów. Warta zapamiętania jest m.in. odmiana ‘Orange’ z nowej grupy Colibri hodowli firmy Danziger, wczesnej, o zwartym, kopczykowatym pokroju, kwitnącej nieprzerwanie nawet przy dniu dość krótkim, 10-godzinnym, jak zapewnia hodowca.

Rosnącym zainteresowaniem cieszy się niezwykła – ze względu na zmieniającą się w trakcie rozwoju kolorystykę kwiatów – grupa Chameleon™ (hodowli firmy Westhoff), w której oferowanych jest już 9 odmian, np. ‘Blueberry Scone’ (o dominującej barwie niebieskofioletowej, uzupełniającej żółtej i dodatkowej  czerwonej).

„Funtastick Calibrachoa” była najbardziej charakterystycznym elementem pokazów izraelskiej firmy Histhil (producenta materiałów wyjściowych), która urządziła swoje Flower Trials gościnnie w siedzibie przedsiębiorstwa MNP Flowers w Holandii. Przydomek Funtastic oznacza pienną, szczepioną formę. W przypadku kalibrachoi podkładka, na której naszczepiona jest atrakcyjna odmiana tej rośliny, ma dodatkowo zwiększać jej odporność na rodzaj podłoża, fizjologiczne choroby korzeni itp.

Begonie

Firma hodowlana Benary, która jest kluczowym graczem, jeśli chodzi o rynek begonii, zaprezentowała kolejną, drugą już heterozyjną odmianę z grupy Nonstop® Joy begonii gatunku Begonia ×tuberhybrida, o półzwieszających się pędach, ale zwartym, kulistym pokroju roślin. Nowa odmiana – ‘Mocca White’ – ma białe kwiaty i ciemne liście. Nie sposób też było nie zauważyć nowej odmiany ‘Red’ z grupy Nonstop® Mocca (ciemnolistnej, do „stojących” pojemników), z powodu kolorystyki lubianej przez typowych klientów.

Grupę BIG gatunku B. ×benariensis (również F1), w której nowością była poprawiona odmiana o czerwonych kwiatach i zielonych liściach – ‘Red Green Leaf Improved’ (ulepszono barwę kwiatów), lansowano zarazem jako źródło jadalnych kwiatów, o kwaskowym smaku. Zgodne to było z coraz wyraźniejszą modą na kulinarne zastosowanie kwiatów (lub liści) roślin ozdobnych.

Gdy zaś chodzi o begonie mnożone wegetatywnie i najróżnorodniej pod względem liczby odmian reprezentowany tu gatunek B. boliviensis, zwracały uwagę m.in. nowości z firmy Beekenkamp.  Były to odmiany Waterfalls® Encanto ‘White’ (czysto białe kwiaty!) i ‘Pink’.

Kolejne Flower Trials  z pewnością przyniosą wiele nowych odmian tych i innych gatunków. Tymczasem, na koniec tej części relacji – migawki z tegorocznych prezentacji, oddające atmosferę tych niepowtarzalnych, międzynarodowych Dni Otwartych, którym nie brakowało polskich akcentów.

Patrz też „Pod Osłonami” 5/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Hazera pod szkłem 10
HortiAdNet