PODosłonami.pl

Arysta - Loteria
Agro-Sorb
Yara- Agrotech

Migawki z targów GrootGroenPlus 2017

Karłowa budleja i kompaktowy „bambus” oraz pełnokwiatowa, oryginalna hortensja ogrodowa – również o zwartym pokroju, nadająca się do uprawy w doniczkach – zostały uhonorowane złotymi medalami podczas ubiegłotygodniowych targów GrootGroenPlus 2017, które odbyły się w Zundert na południu Holandii. Taki był werdykt jurorów – specjalistów z KVBC, czyli Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Boskoop. Dwie pierwsze rośliny – Buddleja alternifolia UNIQUE oraz Fargesia murieale ‘Elias’ – wyróżniono w konkursie nowości tych targów, a trzecia (Hydrangea macrophylla YOU & ME TOGETHER) okazała się szczególnie wartościowym taksonem ocenianym ostatnio przez KVBC w paruletnich testach, nagrodzonym w 2017 r.

Hortensja (Hydrangea macrophylla) YOU&ME TOGETHER - jedna z atrakcji targów GrootGroenPlus 2017,fot. A. Cecot

Hortensja (Hydrangea macrophylla) YOU&ME TOGETHER - jedna z atrakcji targów GrootGroenPlus 2017, fot. A. Cecot

Złote i srebrne nowości GrootGroenPlus 2017

Werdykt jury dotyczący konkursu nowości, w którym przyznano w sumie 5 medali, ogłosiła 4 października, podczas otwarcia GrootGorenPlus 2017 prezes KVBC (De Koninklijke Vereniging voor Boskoopse Culturen) Helma van der Louw.

Budleja skrętolistna (Buddleja alternifolia) ‘Pmoore12’ UNIQUE znakomicie nadaje się do sezonowej produkcji w doniczkach i dalszej uprawy balkonowo-tarasowej. Jest bowiem niewielka (ma też nieduże liście), intensywnie się krzewi, obficie i długo kwitnie. Roślina ma dorastać do maksimum 120 cm wysokości. Zawiązuje kwiatostany na tegorocznych pędach, więc może być dowolnie przycinana. Odmianę tę wyselekcjonował Peter Moore z Wielkiej Brytanii, a w jego imieniu prawami licencyjnymi zarządza holenderska spółka Plantipp BV. Do konkursu nowości targów GrootGroenPlus 2017 budleję tę zgłosiła szkółka Boomkwekerij Out z Holandii.

Fargesia murieale ‘Elias’ to minibambus wywodzący się z Niemiec (wyselekcjonowany przez Franka Schnuppera z Westerstede, zgłoszony do konkursu nowości przez holenderską firmę  Van Vliet New Plants, która zarządza prawami licencyjnymi. ‘Elias’ ma osiągać wysokość do 60 cm i – jak wszystkie  odmiany gatunku F. murieale – być odporny na mróz oraz nie rozrastać się w miejscu stałym (nie wymaga barier korzeniowych). Nadaje się do uprawy tarasowej w pojemnikach.

Barbula klandońska (Caryopteris ×clandonensis) ‘Lissteph’ STEPHI to nowość wyróżniona srebrnym medalem targów GrootGroenPlus 2017. Również wywodzi się z Wielkiej Brytanii (wyselekcjonowana w firmie Liss Forest Nursery, która zarządzanie prawami licencyjnymi powierzyła spółce Plantipp). Jest to pierwsza różowo kwitnąca odmiana gatunku C. ×clandonensis – krzewu, który nadaje się do sezonowej produkcji w doniczkach (nie jest całkiem odporny na mróz; ma znosić temperaturę do -15oC). Dodatkowym walorem odmiany Stephi jest jej zwarty, rozkrzewiony pokrój – dorasta do wysokości 75 cm. Ma szarozielone ulistnienie. Nowość tę do konkursu zgłosiły szkółki Fa. Lucassen  oraz Elst van Bergen – obie z Holandii.

Wartościowa – sprawdzona hortensja

Złoty medal KVBC 2017 wręczył sekretarz komisji oceny odmian tej organizacji, a zarazem wiceprezes KVBC Ronald Houtman. Odebrał ten laur – za hortensję ogrodową  (Hydrangea macrophylla) ‘Youmefive’ YOU & ME TOGETHER – Peter van Rijsen z firmy Plantipp, która zarządza prawami licencyjnymi dotyczącymi tej odmiany i zajmuje się jej międzynarodową promocją.

Jak podkreślił Ronald Houtman, kreacja ta zyskała najwyższe oceny ze względu na silny, zwarty pokrój, bardzo obfite kwitnienie, budowę kwiatów, które są pełne oraz sterylne i zmieniają kolor w trakcie rozwoju – od zielono-różowego, następnie ciemnoróżowego, poprzez jasnolila, po czerwony z zielonkawymi przebarwieniami – oraz tworzą mocne kwiatostany, bardzo odporne na uszkodzenia. Hodowca – Japończyk Ryoji Irie wyselekcjonował tę hortensję w 1996 r. i okazała się ona przełomową kreacją w doborze odmian H. macrophylla, a dodatkowo – co potwierdziły obserwacje specjalistów – wartościowym produktem.

Byliny i trawy na GrootGroenPlus 2017

Choć na „zielonych” targach w Zundert przeważa typowy materiał szkółkarski, nie brakuje bylin i, stanowiących osobną kategorię, ozdobnych traw. Pojawiło się np. kilka nowych odmian miskantu chińskiego (Miscanthus sinensis), jak choćby ‘Yaka Dance’ czy ‘Cute One’, o niskim wzroście. Do grupy ozdobnych traw dołączyła nawet bordowolistna odmiana ryżu siewnego (Oryza sativa) – Marsala®.


Osobną kategorię, również o rosnącym znaczeniu stanowią paprocie ogrodowe, niekiedy wykorzystywane też do kompozycji balkonowo-tarasowych.

Zwracały uwagę coraz modniejsze sukulenty – zwłaszcza rojniki (Sempervivum) i rojniczki (Jovibarba) ze stoiska firmy De Peelkant Meijel, ale także rozchodniki (Sedum) kwitnące atrakcyjnie jesienią.

Nie zabrakło najpopularniejszych bylin – lawend (Lavandula angustifolia) i żurawek (Heuchera), a z drugiej strony gatunków szczególnie przydatnych na tereny zieleni, jak np. bodziszek czerwony, persikaria czy zawciągowiec zwyczajny.

Międzynarodowe, w tym polskie akcenty

Wśród około 300 wystawców targów GrootGroenPlus 2017 znalazły się 4 firmy z naszego kraju. Trzy z nich – budujące jedną rodzinną markę – to: Gospodarstwo Ogrodnicze Tadeusz Kusibab (specjalizujące się w rozmnażaniu roślin in vitro), gospodarstwo Kusibab-Wyka oraz Gospodarstwo Waganowice Paulina Kusibab-Popowicz i Mirosław Popowicz. Czwartym reprezentantem Polski była – debiutująca na targach w Zundert – szkółka Ciepłucha.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej prezes targów David Bömer, oprócz Holendrów i Belgów, którzy tradycyjnie stanowią najliczniejsze grupy wystawców, pojawiło się w tym roku więcej uczestników z Niemiec (nie zabrakło Włochów, Francuzów). Organizatorzy podkreślili, że najważniejsze na GrootGroenPlus pozostaną rośliny, a prezes Bömer zwrócił uwagę na konieczność ich produkcji metodami przyjaznymi dla środowiska, zgodnie z wymogami współczesnego rynku i dla dobra wizerunku szkółkarskiej (ogrodniczej) branży.

X Wystawa Tulipanów w Wilanowie

Już jutro zaczyna się wyjątkowe wydarzenie dla miłośników tulipanów – wystawa w Wilanowie. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na wystawę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet