PODosłonami.pl

Arysta - Loteria
Agro-Sorb
Yara- Agrotech

Moskwa z kwiatami – FlowersExpo 2017

Tegoroczna, siódma już odsłona międzynarodowych targów roślin ozdobnych FlowersExpo zgromadziła w centrum wystawienniczym Crocus Expo w Moskwie 402 wystawców z 26 krajów. W dniach 12-14 września pokazali oni nie tylko – jak sugerowałaby nazwa imprezy – kwiaty, ale bogaty asortyment produktów, także nieroślinnych. Dominowały jednak cięte róże, z czterech kontynentów. Na targach FlowersExpo 2017 dobrze widoczny był też udział naszego kraju – głównie dzięki tradycyjnej już, pokaźnej reprezentacji szkółkarzy z ZSzP, którzy stworzyli wspólną ekspozycję w barwach narodowych. W Moskwie byli również inni polscy wystawcy i ich produkty.

Silletero_Kolumbia_targi FlowersExpo 2017_Moskwa_fot_A-Cecot

Silletero z symboliką rosyjską - charakterystyczna kolumbijska kompozycja - była jednym z przykuwających uwagę punktów międzynarodowej wystawy FlowersExpo w Moskwie, fot. A. Cecot

FlowersExpo 2017 – targi naprawdę międzynarodowe

Dyrektor targów Nadeżda K. Grigoriewa zwróciła uwagę, że największe grupy wystawców przyjechały z Ekwadoru (45 firm), Holandii (44) oraz Kolumbii (27). Ambasadorzy Ekwadoru Julio Cesar Prado Espinosa i Kolumbii  Alfonso López Caballero wzięli udział w oficjalnym otwarciu FlowerExpo 2017, podczas którego nie zabrakło też zaproszonych przedstawicieli placówek dyplomatycznych z: Holandii, Niemiec, Polski (Krzysztof  Kordaś z Wydziału Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie).

Zauważalny był w tym roku nie tylko powrót wielu ekwadorskich eksporterów na targi –  kryzys ekonomiczny, jaki zapanował w Federacji Rosyjskiej w 2014 r. i związana z nim dewaluacja rubla wpłynęła w ostatnich latach na zmniejszenie się zainteresowania Rosjan drogimi, okazałymi kwiatami z Ekwadoru (http://www.podoslonami.pl/jak-to-sie-robi-w-ekwadorze-cz-ii/ http://www.podoslonami.pl/sie-robi-ekwadorze-cz-2/).

Ogólnie eksporterzy twierdzili, że sytuacja gospodarcza FR się uspokoiła – przede wszystkim w miarę stabilny jest kurs rubla wobec walut zachodnich (co sprzyja większej przewidywalności transakcji) – choć obroty handlowe i ceny kwiatów nie wróciły do poziomu sprzed 2014 r.

Charakterystyczna w tym aspekcie okazała się obecność dostawców róż (i innych kwiatów) z Afryki, zwłaszcza z Kenii, których przybyło w porównaniu z 2016 r. To przejaw sięgania importerów z FR po tańsze, w stosunku do południowoamerykańskich produkty, na skutek zmniejszenia się siły nabywczej rosyjskich klientów.

Organizatorzy FlowersExpo podali, że w sumie 60% wystawców tegorocznej edycji targów zaprezentowało kwiaty cięte. Były wśród nich produkty rodzime, choć – w zdecydowanej mniejszości. Co do powierzchni: na połowie z 13 501 m2 zajętych ogólnie przez targi eksponowano kwiaty i rośliny doniczkowe.

Zwiedzających zjawiło się 13 900 z 44 krajów (z Rosji przybysze przyjechali ze 190, często odległych od Moskwy miejscowości)

Rosyjska produkcja kwiaciarska i perspektywy    

Podczas uroczystego otwarcia targów FlowersExpo 2017 prezes Zrzeszenia Szklarniowców Rosyjskich (Asociacja Teplicy Rosiji) Arkadij Murawjew powiedział w swoim wystąpieniu, że organizacja ta zyskała ostatnio wielu nowych członków, którzy zajmują się produkcją roślin ozdobnych. Stwierdził, że pomoc państwa (które subsydiuje inne działy rolnictwa – w tym produkcję warzyw pod osłonami) powinna być też skierowana do ogrodników o specjalności kwiaciarskiej. Niejako w odpowiedzi na ten apel i zgodnie z polityką Federacji Rosyjskiej, która mocno wspiera „zastępowanie importu” (rodzimym wytwórstwem), przedstawicielka ministerstwa rolnictwa Irina Biełowa zapowiedziała, że resort – po tym, jak koncentrował się na żywieniu społeczeństwa – zajmie się teraz wspieraniem również rozwoju kwiaciarstwa.

Na razie z rodzimej produkcji pod osłonami pochodzi ok. 20% roślin ozdobnych sprzedawanych w FR, z czego aż 90% stanowią róże (których zakupy odpowiadają za ok. 50% obrotów na rosyjskim rynku kwiatów ciętych).

Kwiaty te – oferowane pod marką Roseline – produkowane są przez okrągły rok m.in. w 9-hektarowym gospodarstwie Podosinki, niedaleko Moskwy, które w br. znalazło się w finale prestiżowego konkursu  „Międzynarodowy Producent Roku” (IGOTY), organizowanego przez światowe stowarzyszenie ogrodnicze AIPH. Według dyrektor handlowej gospodarstwa Podosinki Iriny A. Zemcewej, wysoką jakością konkuruje ono z importowanymi produktami z Kolumbii i Ekwadoru, a w Federacji Rosyjskiej znajduje się w najściślejszej czołówce (w 2017 r. uzyskiwało średni plon 370 kwiatów ciętych z 1 m2). Irina Zemcewa przyznała, że bardzo liczy na państwowe wsparcie dla kwiaciarstwa i przewiduje, iż dotacje te zostaną uruchomione w 2019 r. (w gospodarstwie, którym kieruje, planowana jest niebawem modernizacja). Najprawdopodobniej będą to dopłaty do kredytów lub do energii (bądź inwestycji z nią związanych) – stanowi ona 60% kosztów produkcji róż szklarniowych w podmoskiewskich warunkach, jak poinformowała I. Zemcewa. Oceniła, że w całej Federacji Rosyjskiej uprawy róż pod osłonami zajmują ok. 100 ha.

Polska na FlowersExpo 2017

Nasz kraj, oprócz zbiorowego stoiska Związku Szkółkarzy Polskich (15 uczestników), reprezentowało kilka innych przedsiębiorstw. Po raz kolejny wzrok przykuwała ekspozycja największej polskiej firmy kwiaciarskiej z produkcją pod osłonami – gospodarstwa JMP Flowers, które pokazało przede wszystkim doniczkowe storczyki z rodzaju falenopsis. Sprzedaż tych roślin – a także kwiatów ciętych anturium – na terenie całej Federacji Rosyjskiej – prowadzi ono już 5. rok, za pośrednictwem swojej moskiewskiej filii. Obecny na targach reprezentujący firmę JMP Flowers Jacek Ptaszek, stwierdził, że jej sytuacja w Rosji się ustabilizowała i jest zadowolony z rozwoju sprzedaży tamże.

Przedsiębiorstwo JMP Flowers zaprezentowało m.in. nowe, produkowane w Rosji i wymyślone na potrzeby tamtejszego rynku osłonki na doniczki i opakowania na storczyki, pomagające oferować te rośliny w charakterze prezentu, a jednocześnie zabezpieczające je przed uszkodzeniami w trakcie obrotu.

Imprezy towarzyszące – seminaria i konkursy

Dla wystawców i zwiedzających przygotowano bogaty program biznesowy. Po raz drugi zaproszono z prelekcją światowej sławy specjalistę w dziedzinie handlu w centrach ogrodniczych – Johna Stanleya z Australii, który mówił o kolejnych zmianach, jakim podlega współczesny, globalny rynek i o wyzwaniach (na poziomie informacyjnym, produktowym, pokoleniowym itp.), jakie stoją przed handlowcami, a także trendach (wśród modnych roślin wymienił sukulenty).

Podczas targów odbyły się liczne pokazy florystyczne oraz tegoroczna edycja Rosyjskich Mistrzostw Florystycznych, w których zwyciężyła Anastasja Szecherina z Moskwy.

Tradycyjnie zorganizowano też konkurs nowości odmianowych (wystawcy zgłosili do niego ponad 100 produktów) oraz konkurs, w którym oceniano jakość zgłoszonych do oceny produktów na ekspozycjach targowych.  Organizatorzy nagrodzili dyplomami i złotymi medalami 44 wystawców, wśród których były 3 polskie szkółki: Clematis Źródło Dobrych Pnączy (za powojniki ‘Taiga’ oraz ‘Maria Kaczyńska’), Kurowscy (za pigwowiec ‘Orange Storm’) oraz Szmit (za żywotnik zachodni DARK EMBERS ‘Lesdasma’). Większość medali przypadła jednak firmom, które eksponowały kwiaty cięte (nowe odmiany).

Kolejna edycja targów FlowersExpo w Moskwie odbędzie się 11-13 września 2018 r.

 

 

X Wystawa Tulipanów w Wilanowie

Już jutro zaczyna się wyjątkowe wydarzenie dla miłośników tulipanów – wystawa w Wilanowie. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na wystawę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet