PODosłonami.pl

De Ruiter - pomidory
Yara

Na co choruje sałata?

Jak chronić sałatę przed chorobami i szkodnikami? Te zagadnienia podczas spotkania z ogrodnikami z okolic Piotrkowa Trybunalskiego wyjaśniał Radosław Suchorzewski z firmy Bayer. Mówił na temat najgroźniejszych patogenów sałaty oraz metod ich zwalczania.

Zgnilizna twardzikowa (sprawca: Sclerotinia sclerotiorum). Na liściach sałaty pojawia się puszysty nalot grzybni, z widocznymi na jego powierzchni czarnymi sklerocjami. Zainfekowane rośliny więdną, tkanki gniją. Objawy choroby nasilają się w trakcie wilgotnej pogody. Podstawowym źródłem zakażenia są zarodniki przetrwalnikowe (sklerocja), które porażają szereg gatunków warzyw.

Jedną z metod zapobiegania jest zmianowanie i odkażanie chemiczne i termiczne podłoża. Preparat Contans WG (grzyb pasożytniczy Coniothyrium minitans) zastosowany doglebowo działa na przetrwalniki grzybów z rodzaju Sclerotinia powodując ich wyniszczenie, rozpadanie się. Środek należy stosować na 10-30 dni przed planowanym sadzeniem – opryskiwać podłoże (w dawce 0,8 g/m2) i wymieszać je na głębokości około 10 cm.

Szara pleśń (sprawca: Botrytis cinerea)Występuje na sałacie przez cały okres wegetacji,  zwłaszcza w uprawach pod osłonami oraz w czasie przechowywania. Pierwsze objawy na siewkach widoczne są w postaci brunatnych, gnilnych plam. Siewki przewracają się i zamierają, pokrywając się szarym, pylistym nalotem zarodników konidialnych. U młodych roślin gniją liście leżące na ziemi, które także pokrywają się charakterystycznym nalotem. Na roślinach zawiązujących już główki B. cinerea poraża liście zewnętrzne. Pojawiają się na nich miękkie wodniste plamy, które żółkną i pokrywają się szarym nalotem zarodników. Porażeniu ulega szyjka korzeniowa.

Do zwalczania szarej pleśni i zgnilizny twardzikowej w uprawach sałaty (w polu i pod osłonami) zarejestrowany jest Switch 62,5 WG (cyprodynil, fludioksonil). Środek stosować zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby, w dawce 0,6 kg/ha (300-1000 l wody), maksymalnie 3 razy w sezonie co min. 10 dni. Karencja wynosi 7 dni.

Serenade ASO to biofungicyd zawierający bakterie Bacillus subtilis, które wykazują działanie grzybobójcze oraz fungistatyczne. Bakterie konkurują także z patogenami o przestrzeń życiową i składniki odżywcze oraz indukują systemiczną odporność rośliny. W Polsce preparat zarejestrowany jest do ochrony m.in. sałaty (w polu) przed szarą pleśnią. Należy stosować go w dawce 8 l/ha. W Hiszpanii środek jest zarejestrowany także do zwalczania bakterioz.

Mączniak prawdziwy (sprawca: Erysiphe cichoracearum). Początkowo na górnej stronie starszych liści pojawia się punktowo biały, mączysty nalot zarodników, który z czasem może całkowicie pokryć powierzchnię liści. Na dalszym etapie liście żółkną, brązowieją i zasychają. Główki sałaty porażone przez mączniaka prawdziwego pozostają małe.

W celu zapobiegania występowaniu choroby polecana jest uprawa odmian odpornych na mączniaka prawdziwego sałaty. Należy dokładnie niszczyć resztki obumarłych roślin. Jak informował prelegent Luna Sensation (fluopyram, trifloksystrobina) to fungicyd o szerokim spektrum działania – w Polsce zarejestrowany jest w uprawach truskawki natomiast w innych krajach można stosować się go do ochrony sałaty przed szarą pleśnią i mączniakiem prawdziwym. Środek ogranicza także rizoktoniozę.

Mączniak rzekomy (sprawca: Bremia lactucae). Pierwsze objawy widoczne są na górnej stronie liści w postaci oliwkowożółtych, kanciastych plam częściowo ograniczonych nerwami. Na dolnej stronie blaszek liściowych w obrębie plam pojawia się szarobiały nalot zarodników konidialnych. Porażone liście stopniowo więdną i zasychają. U starszych roślin patogen w pierwszej kolejności poraża liście zewnętrzne, a następnie wewnętrzne.

Podstawowym działaniem prewencyjnym jest wybór odmiany odpornej na większość ras mączniaka. Patogen najszybciej rozwija się w warunkach wysokiej wilgotności powietrza i niskiej temperatury. W związku z tym zalecane jest dokładne wietrzenie obiektów uprawowych, podlewanie roślin w godzinach rannych. Porażone resztki roślin należy usuwać. Do zwalczania choroby w uprawach polowych i pod osłonami  R. Suchorzewski polecał środek Infinito 687,5 SC (chlorowodorek propamokarbu, fluopikolid), który w Polsce zarejestrowany w uprawach ogórka.

Szkodnikami najczęściej atakującymi sałatę są mszyce i wciornastki. Do zwalczania tych szkodników polecany jest środek Movento 100 SC (spirotetramat) – w Polsce zarejestrowany do zwalczania mszyc w uprawach sałaty w gruncie i pod osłonami. Należy go stosować 3-4 tygodnie po posadzeniu rozsady (od fazy 3-go liścia do osiągnięcia wielkości zbiorczej) w dawce 0,45 l/ha (0,75 l/ha przy zwalczaniu bawełnicy topolowej). Ma 7-dniowy okres karencji.

Czytaj także: „Mączniaki w uprawach sałaty”

„Piotrkowska sałata i rzodkiewka”

„Ochrona upraw rzodkiewki”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Program Ochrony Roślin
HortiAdNet