Nagrody i wyróżnienia dla producentów pomidorów - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Nagrody i wyróżnienia dla producentów pomidorów

26 września w przyjaznych murach hotelu Kristoff w Łaszkowie odbyło się kolejne pomidorowe seminarium, którego inicjatorem był koncern Monsanto – właściciel marki De Ruiter. Spotkanie zorganizowano we współpracy z firmą Sativex – regionalnym dystrybutorem nasion marki De Ruiter oraz produktów przedsiębiorstw Cutilene i Koppert.

Czytaj dalej...
zlote admiro

Przedstawiciele firmy Monsatno i ogrodnicy wyróżnieni przez firmę Monsanto nagrodą Złotego Admiro

W sali konferencyjnej zgromadziło się blisko 100 osób – producenci pomidorów głównie z Wielkopolski i z okolic Warszawy, ale także z odległych rejonów, nawet z okolic Tarnowa czy Łańcuta.

Seminarium otworzył dyrektor działu handlowego warzyw  firmie Monsanto Polska – Leszek Kołtun. Po przywitaniu gości przekazał głos Kamilowi Bartkowskiemu, który omówił oferowane przez De Ruiter odmiany oraz przekazał informacje o tym, jak w bieżącym roku najpopularniejsze oraz najnowsze odmiany owocowały. Oczywiście odmianą wyjątkową w ofercie Monsanto jest Admiro F1 – pomidor, który zdobył wyjątkowe uznanie zarówno wśród producentów, jak i dystrybutorów oraz konsumentów (i nie był to jedyny moment, w którym pomidor Admiro kazał na siebie zwrócić uwagę – co zresztą nie powinno dziwić, bo słowo Admiro pochodzi od łacińskiego czasownika admiror, którego polskim odpowiednikiem jest „podziwiać”).

Katarzyna Tykarska-Duchovska przedstawiła nowości odmianowe, które są w tej chwili na etapie testów (m.in. DR9544TH1, DR5014TH czy DR6869TGF czy DR6304TH). Druga część wystąpienia została poświęcona wpływowi podkładek do szczepienia pomidorów, na wzrost i rozwój pomidorów. Specjalistka podkreślała różnicę między podkładkami o silnym wigorze, a tymi o wigorze słabszym i omówiła ich wpływ na wzrost i rozwój szczepionych roślin.

Następnie głos zabrali przedstawiciele firmy Cutilene – Ivan Casteels, którego wystąpienie tłumaczyła Aneta Muszewska. Specjalista wyjaśnił różnice między proponowanymi przez firmę matami  Exact Plus i Exxcellent. Omówił również zasady nawadniania pomidorów uprawianych na matach wełny mineralnej.

Kolejnymi prelegentami byli Paweł Kloc i Agnieszka Wiśniewska reprezentujący firmę Koppert. Pierwszy głos zabrał pan Kloc i przedstawił problemy z jakimi jako doradca zetknął się w bieżącym sezonie, które w dużej mierze wynikały ze stosunkowo krótkiej i łagodnej zimy. Takie warunki pozwoliły wielu szkodnikom na bezpieczne przezimowanie. Później, na podstawie wybranego gospodarstwa pokazał, jak udało się uchronić je przed inwazją szkodników dzięki specjalnie opracowanemu planowi ochrony, opartemu na wykorzystaniu organizmów pożytecznych – głównie dziubałeczka mączlikowego i dobroczynka szklarniowego. Ofertę entomofagów z firmy Koppert uzupełniają trzmiele – niezbędne w szklarniowej uprawie pomidorów. Ostatnio coraz ważniejsze w asortymencie są również preparaty wspomagające ryzoferę i zabezpieczające korzenie roślin przez atakiem patogenów.



Wiele mówiono również na temat skośnika pomidorowego (Tuta absoluta), który przywędrował z południowej półkuli. Ten nieznany wcześniej naszym producentom szkodnik pokazał się w polskich uprawach pomidorów w roku 2013, wystąpił również z bieżącym sezonie. Niezauważony w porę może doprowadzić do bardzo dużych strat na plantacjach.

W pamięci uczestników seminarium na pewno pozostaną zalecenia, dotyczące ochrony biologicznej – powinna być prowadzona w porozumieniu z doradcą i zaplanowana na dłuży okres. „Biologia” pozwala na ograniczenie kosztów zabiegów chemicznych, ale wymaga współpracy producenta i pracowników oraz doradcy, który pomoże  ułożyć program na miarę potrzeb i oczekiwań.

Po zakończeniu wykładów uczestnicy pomidorowego seminarium udali się do sali bankietowej, gdzie wręczono nagrody producentom, którzy przyczynili się i nadal przyczyniają do popularyzowania pomidora odmiany Admiro F1. Nagrody z rąk dyrektora handlowego Monsanto Polska – Leszka Kołtuna odebrali:

Teresa i Wit Woźniakowie (Tomatex Sp. z o.o.)

Kazimierz Kwietniewski (Grupa Producentów Green Group Sp.z.o.o.)

Urszula i Tadeusz Moczulscy (Zakład Ogrodniczy Przyborów Sp. z o.o)

Damian i Paweł Chrzan

Andrzej Winowicz (Grupa Producentów Owoców i Warzyw BIOTOMA Sp.)

Anna i Krzysztof Chenczke

Nagrodzono także producentów odmiany Foronti F1:

Adam Czarnogórski

Jolanta i Bogdan Mazurkowie

Urszula i Zbigniew Rychterowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OTTE_19
HortiAdNetHortiAdNet