PODosłonami.pl

Arysta - Loteria
Agro-Sorb
Yara- Agrotech

Nawadnianie pomidorów pod kontrolą

W Kaliszu 16 lutego firma Grodan zorganizowała coroczne spotkanie producentów pomidorów szklarniowych. Zaprezentowano na nim nową aplikację mobilną, kompatybilną z systemem GroSens oraz udzielono praktycznych wskazówek dotyczących nawadniania w okresie wiosennym.

Uczestnicy spotkania w Kaliszu

Przydatna aplikacja

Marcin Włodarczyk, specjalista z tej firmy, zaprezentował aplikację mobilną e-Gro na smartfony, która przeznaczona jest dla ogrodników korzystających z systemu GroSens® Multisensor. Można ją pobrać za darmo z Google Play (dla systemu Android) oraz AppStore (dla systemu iOS). Aplikacja jest łatwa w obsłudze on-line. Umożliwia stały dostęp do danych z komputera klimatycznego. W czasie rzeczywistym dostarcza informacji o podłożu. Wykres uśrednia pomiary z 6 czujników zainstalowanych w szklarni. Dzięki alarmom i powiadomieniom aktywnym przez cały rok (7 dni w tygodniu przez całą dobę) pozwala na optymalizację nawadniania.

Strategia nawadniania pomidorów wiosną

W drugiej części spotkania dr Krzysztof Fatel podzielił się z ogrodnikami uwagami dotyczącymi precyzyjnego nawadniania upraw pomidorów w drugiej i trzeciej fazie uprawy. Przedstawił także przykładowe, sprawdzone w praktyce zalecenia.

Stopień rozwoju systemu korzeniowego jest bardzo ważny dla wzrostu i rozwoju rośliny. Na początku uprawy istotne jest także rozbudowanie odpowiedniej powierzchni liści, która pozwoli roślinie w pełni absorbować dostępne światło słoneczne i wytwarzać asymilaty niezbędne do jej życia i tworzenia oraz dorastania owoców. Celem uprawy w tej fazie produkcji jest jak najszybsze uzyskanie roślin o dwunastu w pełni wykształconych liściach. Jednocześnie w tym okresie system korzeniowy musi osiągnąć swoje optymalne rozmiary – minimum 70% swojej docelowej objętości. W kolejnej fazie uprawy asymilaty będą głównie wykorzystywane do tworzenia i rozwoju owoców.

Najskuteczniejszym sposobem stymulowania rozbudowy systemu korzeniowego jest powolne, systematyczne obniżanie wilgotności podłoża. Właściwie dobrana strategia nawadniania zakłada, że w okresie kilku tygodni po posadzeniu roślin mata ma zmniejszyć swoją wilgotność, tak aby podczas kwitnienia 4. i 5. grona dany rodzaj maty osiągnął najniższą zalecaną wilgotność. Na przykład, dla mat Grotop Master wynosi ona 45-50%, dla Grotop Classic 50-60%. Ten efekt uzyskuje się poprzez stopniowe osuszanie mat o 7-8% (maksymalnie o 10%) w ciągu tygodnia, czyli średnio o 1% dziennie.

Jak to robią praktycy

Bardzo istotny jest nocny spadek wilgotności maty, tj. pomiędzy ostatnim podlewaniem a pierwszym w dniu następnym. Powinien on wynosić docelowo około 10% (8-12%) dla w pełni ukształtowanych roślin (6.-8. grono kwitnące, minimum 12 liści). W okresie kwitnienia 3. i 4. grona rośnie wrażliwość roślin na niedobór wapnia i stopniowo wzrasta zapotrzebowanie niia potas. Większy niż wspomniany spadek wilgotności (np. na poziomie 15%) prowadziłby do utrudnień w transporcie wapnia do wierzchołków roślin, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do wystąpienia suchej zgnilizny wierzchołków owoców w nowo inicjowanych gronach. Prelegent przedstawił zalecenia opracowane przez doświadczonych ogrodników, pozwalające uzyskać odpowiedni spadek wilgotności w tym okresie. Praktycy dostosowują nocny spadek wilgotności do liczby kwitnących gron i dodają do niej dodatkowo 2%. Na przykład, przy 4 gronach wynosi on 6%. Stosowanie tej metody zagwarantuje odpowiedni rozrost systemu korzeniowego i zapobiegnie występowaniu suchej zgnilizny – mówił. W przypadku upraw ogórka ogrodnicy przy obliczaniu nocnego spadku wilgotności maty uwzględniają wysokość rośliny – dodatkowe 2% dodawane jest przy wysokości 50 cm oraz 1% za każde kolejne 25 cm, np. przy 175 cm – 2% + (5 x 1%) = 7%.

(……)

Więcej zaleceń dotyczących nawadniania w artykułe „Strategia nawadniania pomidorów wiosną”, który ukaże się w czasopiśmie „Pod Osłonami” 3/2017.

Początek kwitnienia tulipanów w uprawie tunelowej

Mały może lepiej – tulipany w handlu masowym i drobnym

Od dłuższego czasu widoczny jest bardzo wyraźny udział sieci supermarketów w sprzedaży roślin ozdobnych – doniczkowych i ciętych. Szczególny wzrost podaży ma zawsze miejsce przed ważnymi okazjami, takimi jak Dzień Babci i Dzień Dziadka- wówczas [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet