PODosłonami.pl

De Ruiter - pomidory
Yara

Nowe, lepsze ule dla trzmieli

Koppert dokonuje przełomu wprowadzając nową gamę produktów do zapylania, uwzględniającą sposób orientacji trzmieli.

Nowy ulik dla trzmieli od firmy Koppert

Badania nad wzrokiem trzmieli wskazały, że sposób ich widzenia jest inny niż u ludzi. To okrycie poskutkowało wprowadzeniem przez Koppert Biological Systems wielu innowacji w dziedzinie zapylania. Światowy lider w produkcji trzmieli podaje, że próby z wykorzystaniem nowej funkcji „bee vision” przyniosły pozytywne efekty w zapylaniu w szklarniach, w szczególności w uprawach sztucznie doświetlanych.

Czym jest “bee vision”?

Trzmiele do orientacji w terenie potrzebują minimalnej ilości naturalnego światła. Badania i wiele lat doświadczeń wskazują, że trzmiele tracą orientację, gdy ilość naturalnego światła zmniejsza się na skutek dodatkowych warstw osłon,w najciemniejsze miesiące w roku lub gdy ilość sztucznego światła przewyższa światło naturalne. Nowe ule Koppert zaprojektowane zgodnie z ideą „bee vision” wspomagają poruszanie się trzmieli w niesprzyjających warunkach. Nowy ul Natupol Excel posiada m.in. specjalne oznakowanie, widoczne tylko przez trzmiele, umożliwiające im łatwiejsze znalezienie swojego ula w uprawach sztucznie doświetlanych.

image002

‘Wprowadzenie specjalnych zmian w zewnętrznej strukturze ula, kolorach oraz nadruku pomagają trzmielom szybciej znaleźć drogę do domu’ wyjaśnia Koppert’s Pollination Product Manager, Remco Huvermann. „Ta innowacja oznacza, że trzmiele tracą mniej energii na znalezienie powrotu do ula, mogąc więcej czasu i energii przeznaczyć na efektywne zapylanie. Ma to największe znaczenie, kiedy warunki świetlne nie są optymalne.”

Idea “bee vision” jest obecnie wykorzystana we wszystkich ulach Natupol, łącznie z Natupol Smart (małym), Natupol (standardowym) oraz największym ulu wykorzystywanym pod osłonami Natupol Excel.

Nowa, ulepszona funkcjonalność

Największe zmiany zostały wprowadzone w przypadku ula Natupol Excel. Udoskonalono wentylację, co wspomaga kolonie trzmieli w radzeniu sobie w szerokim spektrum temperatur lub w przypadku, gdy są one regularnie zamykane w ulu (w przypadku upraw sztucznie doświetlanych). ‘Dodaliśmy również 19% więcej roztworu wody z cukrem. Ten zabieg da trzmielom dodatkową energię, co jest wielkim plusem w uprawie czereśniowych i innych mniejszych pomidorów, szczególnie podczas wysokich temperatur, kiedy dodatkowa energia jest potrzebna do ochłodzenia ula’ tłumaczy Huvermann.

‘Dodatkowo otwory wentylacyjne zostały zmodyfikowane i zaprojektowany w taki sposób, aby inne owady nie mogły się dostać do wnętrza ula.’

“Wykonaliśmy duży i innowacyjny postęp odkąd Koppert w 1989 wkroczył na rynek naturalnego zapylania. Nowy system Natupol to rezultat 26 lat zdobytej wiedzy połączonej z najnowszą technologią – nasze najlepsze trzmiele, zaawansowane technologicznie ule, połączone z indywidualnym doradztwem, zapewniają stałą wydajność i najlepszą wydajność na rynku” dodaje Huvermann.

image003

Nowe ule od Koppert Biological Systems z nowej serii Natupol zostaną wprowadzone od 1 listopada 2016 roku. Zastąpią obecne rozwiązania firmy Koppert w zapylaniu pod osłonami.

Wartość opinii producentów

“Wraz z rozwojem Koppert Biological Systems, rośnie potrzeba kontaktu z klientami i producentami. Zapewniamy naszym lokalnym doradcom oraz dystrybutorom aktualne informacje, dostęp do najnowszych wyników badań i rozwiązań. Trzymamy rękę na pulsie słuchając uważnie producentów z tej dziedziny i reagując na otrzymane informacje zwrotne, podsumowuje Huvermann.

‘Wiele naszych rozwiązań bazuje na doświadczeniach producentów’ cenimy ich rolę w rozwiązywaniu problemów. Gdy chodzi o znalezienie rozwiązań dla współczesnych problemów uprawowych, wszyscy jesteśmy zobowiązani do współpracy z naturą, aby uprawy i nasza planeta były zdrowsze, bezpieczniejsze i bardziej wydajne, teraz, jak i w przyszłości. „

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Program Ochrony Roślin
HortiAdNet