PODosłonami.pl

Arysta - Loteria
Agro-Sorb
Yara- Agrotech

Nowe oblicze tulipanowego biznesu

Anna i Kazimierz Nowaccy w 1972 roku założyli w Ociążu, niedaleko Kalisza, Gospodarstwo Ogrodnicze- K. Nowacki. W późniejszym czasie dołączali do nich synowie – Zbigniew i Andrzej. Rodzinna firma wyrobiła sobie ogólnopolską markę jako producent kwiatów róż szklarniowych wysokiej jakości, a także pędzonych tulipanów. Pp. Nowaccy poczynili ostatnio duże inwestycje i postawili obiekt, który imponuje nowoczesnością i nietypowymi w Polsce rozwiązaniami. W najnowszym numerze czasopisma „Pod Osłonami” o gospodarstwie pisze Alicja Cecot.

Andrzej Nowacki z Ociąża

Andrzej Nowacki w szklarni, w której planuje produkować 8 mln kwiatów tulipanów rocznie, fot. A. Cecot

Pan Kazimierz aktywnie uczestniczy w życiu przedsiębiorstwa, które dynamicznie się rozwija.  Zbigniew – wraz z żoną Arletą – zajmuje się uprawą róż (równocześnie pod szyldem K. Nowacki oraz własnym), a Andrzej – z żoną Natalią – roślinami cebulowymi. Ich rodzeństwo trudni się natomiast sprzedażą kwiatów: brat Witold w Poznaniu, a siostra Sylwia z mężem Pawłem Pelczykiem – we Wrocławiu. – Solidność to podstawa działania, którą wpoiłem dzieciom – podkreśla Kazimierz Nowacki, ciesząc się z wyników, jakie dziś osiągają.

Jak podaje Andrzej Nowacki, tulipany, stanowiące główną uprawę w jego gospodarstwie, dostarczane są na rynek polski, od września do końca czerwca. W produkcji (doniczkowej) są też hiacynty – 5 odmian z grupy Pearl, łącznie 300 tysięcy roślin oraz narcyzy (‘Tete a Tete’) – 200-250 tys. szt.; obie te uprawy są typowo sezonowe, z przeznaczeniem na sprzedaż od stycznia do maja.

Konstrukcja nowego obiektu jaki powstał w Ociążu pochodzi z holenderskiej firmy Bom Group, stawiało go przedsiębiorstwo PPHU Jerzy Kazimierczak. Szklarnia jest podzielona na dwie części po 2500 m2, składa się z 7 naw po 8 m szerokości i ma wysokość 6 m. Zdecydowano się na ogrzewanie kanałowe. Jest to system na licencji firmy Van Zaal, która dostarczyła także stoły (…).

Jest to skrót artykułu opublikowanego w dwumiesięczniku „Pod Osłonami”, czasopismo można nabyć w sklepie internetowym.

 

 

Początek kwitnienia tulipanów w uprawie tunelowej

Mały może lepiej – tulipany w handlu masowym i drobnym

Od dłuższego czasu widoczny jest bardzo wyraźny udział sieci supermarketów w sprzedaży roślin ozdobnych – doniczkowych i ciętych. Szczególny wzrost podaży ma zawsze miejsce przed ważnymi okazjami, takimi jak Dzień Babci i Dzień Dziadka- wówczas [...]

2 komentarze do Nowe oblicze tulipanowego biznesu

  1. Pingback: VIII Wystawa Tulipanów w Wilanowie - PodOsłonami.pl, rośliny ozdobne 

  2. Pingback: Tulipanowy potencjał  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet