PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Nowe pomidory malinowe z Zielonej Łąki

W gospodarstwie ogrodniczym prowadzonym przez Honoratę i Ryszarda Krzywych oraz ich synów – Mateusza i Konrada – 6 lipca odbyła się prezentacja nowej odmiany pomidora malinowego. O jego uprawie rozmawiano w gronie doradców uprawowych i specjalistów ds. uprawy warzyw szklarniowych. Wkrótce w tym samym miejscu odbędzie się dzień otwarty dla szerszej publiczności.

Pomidor malinowy T414955 F1

Pomidor malinowy Maluno (T414955 F1)

Wybór odmian

W szklarniach w Zielonej Łące w tym sezonie uprawiane są trzy odmiany: Altadena czyli pomidor wielkoowocowy, o czerwonych mięsistych owocach, Edamso – czerwonoowocowa odmiana określana jako tzw. duży standard, po raz pierwszy na większej powierzchni rośnie pomidor malinowy pod numerem T414955, który otrzymał nazwę Maluno.

Krótko o uprawie pomidorów

Rozsada pomidorów malinowych została wyprodukowana w Grupie Mularski, rośliny przywieziono do gospodarstwa w Zielonej Łące pod koniec ubiegłego roku i ustawiono je obok otworów na matach, a w otwory w matach wstawiono 20 stycznia. Zagęszczenie uprawy od początku wynosiło 2,5 szt./m2 i nie zwiększano go (w przyszłym roku jednak przed latem zapewne będą wyprowadzone dodatkowe pędy, zwiększające zagęszczenie do 3,1 szt./m2. Rośliny nowego pomidora malinowego mają zrównoważony wzrost, jednak ze względu na dużą powierzchnię liści wymagają sterowania generatywnego, zwłaszcza na początku uprawy – w pierwszych miesiącach usuwano jeden liść pomiędzy gronami, mniej więcej do wysokości 8. grona.

Ogólnie pod względem wymagań klimatycznych i pokarmowych nową odmianę malinową prowadzono podobnie jak czerwonoowocowy pomidor Edamso F1, przy czym w pożywce dla pomidorów malinowych producenci uwzględniali o około 10% więcej wapnia. Rośliny w czasie lipcowego spotkania były zdrowe, nie wykazywały objawów niedoborów składników ani wysokiej podatności na choroby. Jak na długi okres upałów, jakie przeszły w uprawie w najstarszej szklarni, miały dobry wigor i silne wierzchołki.

W gronach pomidorów malinowych pozostawiano początkowo po 4 owoce, w czasie ekstremalnych warunków pogodowych – takich, jakie występowały w tym roku przez kilka miesięcy z małymi przerwami, gdyż upały rozpoczęły się już w kwietniu – kilka gron regulowano do trzech owoców. Pomidory dorastają do 200-250 g, również latem są duże, wyrównane pod względem wielkości i wybarwienia – bez plam. Nie wykazywały również skłonności do występowania suchej zgnilizny wierzchołków owoców. Ogrodnicy dobrze oceniali zarówno smak, jak i kolor oraz kształt nowych pomidorów (lekko spłaszczone i delikatnie żebrowane) oraz ich trwałość.

W czasie, gdy w gospodarstwie zorganizowano spotkanie (5 lipca), na roślinach pomidora Maluno dojrzewało 15. grono, kwitło 20., a w wierzchołku rozwijało się 21. grono kwiatowe

Pomidory o czerwonych owocach

Szczepioną, jednopędową rozsadę odmiany Altadena przywieziono do gospodarstwa po Bożym Narodzeniu, a na otwory w matach rośliny wstawiano 11 stycznia, w początkowym zagęszczeniu 2,5 szt./m2, później zwiększono je do 3,1 szt./m2, żeby uzyskiwać owoce nieco mniejsze niż typowe dla tej odmiany, ponieważ odbiorcy towaru z gospodarstwa państwa Krzywych poszukują głównie pomidorów kalibru BBB (fot. 5). W przypadku tej odmiany nie było problemów ze zbytnim drobnieniem owoców latem ani z ich zawiązywaniem.

Rośliny na początku lipca miały krótkie międzywęźla, były mocno zbudowane, z silnymi wierzchołkami i długimi liśćmi – co na początku roku może wymagać nieco więcej pracy, ale w czasie upałów, jakie w tym roku utrzymywały się przez większość wiosny i lata, mocne ulistnienie jest zaletą.

Rośliny pomidora Edamso uprawiane są ze szczepionej, dwupędowej rozsady. Została ona przywieziona do gospodarstwa w połowie grudnia ubiegłego roku. Na otworach w matach rośliny ustawiono w pierwszych dniach stycznia. Uprawiane były w zagęszczeniu 2,5 szt./m2 przez cały sezon.

W uprawie tej odmiany, mimo trudnych warunków w tym roku, nie było problemów. Rośliny miały krótkie międzywęźla, dobrze zawiązywały owoce – w gronach pozostawiano po 4 pomidory. Nie było potrzeby zakładania łuczków na nasady gron. Owoce osiągały na początku sezonu większe rozmiary – BBB, przeważały jednak mniejsze, kalibru BB, zwłaszcza latem.

Ubiegłoroczna edycja Targów cieszyła się dużym zainteresowaniem (fot. Messe Essen GmbH)

Zbliżają się targi IPM Essen

Najważniejsze dla międzynarodowej branży roślin ozdobnych wydarzenie targowe – IPM Essen w Niemczech – odbędzie się w 2019 roku w dniach 22-25 stycznia. Jak zapowiadają organizatorzy tej imprezy, Messe Essen GmbH, swoją ofertę zaprezentuje wówczas [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Hazera pod szkłem 10
HortiAdNet