PODosłonami.pl

Arysta - Loteria
Agro-Sorb
Yara- Agrotech

Nowości Sumi Agro na sezon 2017

Na konferencji prasowej Sumi Agro Poland, która odbyła się 1.02.2017 roku w Warszawie, podsumowano sezon 2016 oraz zaprezentowano „nowości” oferowane przez firmę na ten rok.

Tomasz Malczewski

Prezes zarządu Sumi Agro Poland, Tomasz Malczewski przywitał uczestników spotkania

Spotkanie otworzył Tomasz Malczewski (Prezes Zarządu Sumi Agro Poland).  Podsumował on krótko poprzedni sezon. – 2016 rok był wyjątkowo trudny dla producentów środków ochrony roślin. Związane to było z przeciwnościami pogodowymi na jakie byli narażeniu rolnicy w tamtym roku – mówił. Największe spadki odnotowano w sprzedaży środków przeznaczonych dla rolnictwa, tj. fungicydów i herbicydów zbożowych i do rzepaku oraz herbicydów do kukurydzy.

Nowe produkty…..

Firma Sumi Agro Poland wprowadza na rynek trzy nowe produkty. Inazuma 130 WG (acetamipryd, lambda-cyhalotryna) to insektycyd do zwalczania szkodników gryzących i ssących w uprawie rzepaku ozimego i pszenicy ozimej. Toledo Extra 430 SC – nowy fungicyd do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie pszenicy ozimej, jęczmienia jarego oraz rzepaku ozimego przed chorobami grzybowymi. Isomate CTT  jest środkiem ochrony roślin nowej generacji w formie zawieszki (dyspensera), który zawiera substancje czynne (feromony) uwalniane w sposób regularny i ciągły w czasie całego sezonu wegetacyjnego – informował Paweł Banach. Środek przeznaczony jest do wabienia i dezorientacji samców owocówki jabłkóweczki, a w konsekwencji ograniczenia wystąpienia szkodnika w sadach jabłoniowych.

….i rejestracje

Rejestracje kilku popularnych preparatów Sumi Agro zyskało nowe rozszerzenie rejestracji o uprawy małoobszarowe – mówił Paweł Banach (Dyrektor Rejestracji i Rozwoju Produktu).  Decyzją MRiRW z 21 października 2016 r. zakres stosowania Mospilanu 20 SP poszerzono o kolejne pozycje w warzywach polowych (seler naciowy, kalafior, brokuł), roślinach rolniczych  (bobik, soja, lucernia, łubin oraz tytoń) i energentycznych (wierzba). Jak informował prelegent etykieta rejestracyjna preparatu Mospilan 20 SP jest najszerszą spośród dostępnych na rynku preparatów i obejmuje blisko 280 zastosowań. Znacznemu rozszerzeniu ulegała również etykieta fungicydu Topsin M 500 SC. Zakres stosowania został poszerzony o wiele gatunków warzyw polowych (groch siewny  i cukrowy, bób, marchew, pietruszka, pasternak, seler korzeniowy, kapusta głowiasta czerwona, włoska, brukselka, cebula z siewu i dymki oraz czosnek) oraz upraw jagodowych. W etykiecie znalazła się również pieczarka – Topsin M 500 SC jest drugim, dopuszczonym do stosowania na polskim rynku fungicydem w tej uprawie – informował P. Banach.

Yamato 303 SE (tiofanat metylu, tetrakonazol) to fungicyd o działaniu systemicznym, przeznaczony do stosowania zapobiegawczego, interwencyjnego i wyniszczającego. Dotychczasowa etykieta preparatu zawierała możliwość stosowania w uprawach rolniczych. Od tego sezonu może być użyty w uprawach ogórka i cukinii pod osłonami – do walki ze zgnilizną twardzikową i parchem dyniowatych oraz w roślinach ozdobnych – chroni przed mączniakiem prawdziwym, szarą pleśnią, plamistościami liści i kwiatów, fuzariozą naczyniową, werticiliozą, rakiem pędów róż i zgnilizną twardzikową. Zabieg w dawce 0,12-0,15%, należy wykonać natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby – w przypadku warzyw od początku fazy kwitnienia do końca fazy pełnej dojrzałości owoców, natomiast w uprawach roślin ozdobnych niezależnie od fazy rozwojowej. Preparat można stosować 1 raz w sezonie. Środek ma 3 dni karencji.

Preparat Kanemite 150 SC jest najnowszym akarycydem w ofercie Sumi Agro. O jego zaletach mówił Zbigniew  Dąbrowski, przedstawiciel handlowy firmy. Środek zwalcza wszystkie stadia rozwojowe przędziorków. Wykazuje długotrwałe działanie do kilku tygodni po zabiegu. Preparat na szkodniki działa kontaktowo, na roślinie zaś powierzchniowo. Zawiera w swoim składzie  acekwinocyl (z grupy pochodnych naftochinonów) o zupełnie nowym mechanizmie działania. – Unikatowy mechanizm działania polega na blokowaniu transportu elektronów w mitochondrialnym kompleksie III. Po 15 minutach szkodnik przestaje się poruszać i żerować, po 1 godzinie 100% populacji przestaje żerować. Szkodniki giną po maksymalnie 8 godzinach od zabiegu. Obecnie jest to najszybciej działający akaracyd na rynku– mówił prelegent.  Większość akarycydów działa w I lub  II kompleksie mitochondrialnym. W związku z tym można wykorzystywać go w zabiegach rotacyjnych. W uprawach „osłonowych” pomidora, ogórka, cukinii, oberżyna zwalcza przędziorka chmielowca, natomiast w uprawach roślin ozdobnych – wszystkie gatunki przędziorków. W uprawach warzyw opryskiwanie, w dawce 1,2 l/ha (na 1000 l wody), należy wykonać po wystąpieniu szkodnika (od początku fazy widocznego pierwszego kwiatostanu do końca fazy rozwoju owoców) z zachowaniem 3- dniowego okresu karencji. Prelegent podkreślał znaczenie użycia zalecanej ilości wody. Ze względu na kontaktowy sposób działania szkodniki powinny być dokładnie pokryte cieczą roboczą – mówił. Na plantacjach roślin ozdobnych zalecana dawka wynosi 1,2 l/ha (150 – 1200 l wody). Ilość wody  należy dostosować do powierzchni roślin na plantacji. Środek nie jest fitotoksyczny w stosunku do roślin ozdobnych, z wyjątkiem młodych liści róż (w zależności od odmiany i fazy rozwojowej). W związku z tym zalecany jest próbny zabieg przed zastosowaniem preparatu na całej uprawie. Warto podkreślić, że Kanemite 150 SC można mieszać z innymi środkami ochrony roślin (oprócz preparatów silnie zasadowych, w tym mieszaniny Bordeaux i siarczanu wapnia). Środek nie powoduje fitotoksyczności w stosunku do upraw wymienionych w etykiecie (za wyjątkiem młodych liści róż w zależności od odmiany i fazy rozwojowej). Na uwagę zasługuje wyjątkowe bezpieczeństwo produktu dla owadów zapylających i pożytecznych.


 

 

 

Początek kwitnienia tulipanów w uprawie tunelowej

Mały może lepiej – tulipany w handlu masowym i drobnym

Od dłuższego czasu widoczny jest bardzo wyraźny udział sieci supermarketów w sprzedaży roślin ozdobnych – doniczkowych i ciętych. Szczególny wzrost podaży ma zawsze miejsce przed ważnymi okazjami, takimi jak Dzień Babci i Dzień Dziadka- wówczas [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet