PODosłonami.pl

De Ruiter - pomidory
Yara

Nowe tulipany i dwudziestolecie

W gospodarstwie Królik w Chrzypsku Wielkim odbyły się – w tradycyjnym terminie, w dniach 1-3 maja – IX Międzynarodowe Targi Tulipanów. W trakcie ceremonii otwarcia tegorocznych targów, jak zwykle nadano oficjalnie nazwy nowym odmianom tulipana, a tym samym uhonorowano ich patronów – znanych Polaków. Jedną z tych kreacji zadedykowano dr Joannie Krause – uczonej, która pasjonowała się roślinami cebulowymi, pogłębiała i skutecznie popularyzowała wiedzę na ich temat. Przy okazji obchodów dwudziestolecia firmy, towarzyszących MTT jej właściciel Bogdan Królik podkreślił znaczący wkład merytoryczny dr Krause w sukces przedsiębiorstwa, które powstało w 1997 r. i szybko się rozwinęło.

Tulipan 'Dr Joanna Krause'

Tulipany 'Joanna Krause', fot. A. Cecot

 

Tulipan ‘Marian Woronin’

Drugim bohaterem pierwszomajowego „chrztu” w Chrzypsku był wybitny sprinter Marian Woronin, w latach 70. i 80. XX wieku rekordzista Europy i świata w biegach na 100 i 60 m. Zadedykowana mu odmiana rozpoczęła w kolekcji i ofercie gospodarstwa Królik „sportową” serię tulipanów. Następuje ona po „chrzypskiej” serii kilku kreacji poświęconych polskim politykom, którą w ub. zamknął tulipan ‘Bronisław Komorowski’, jak przypomniał B. Królik.

Obie wypromowane w tym roku odmiany zostały wyhodowane w holenderskiej firmie W. A. M. Pennings, którą podczas MTT reprezentował Simon Pennings. Należą do grupy Triumph, są dość późne , zwłaszcza ‘Marian Woronin’.  Ta ostatnia odmiana wyróżnia się nietuzinkowym kolorem, winnobordowym (płatki mają kremowe obrzeżenie). – Ta prawie czarna, mocna kolorystyka pasuje do twardego mężczyzny – stwierdził S. Pennings.

Marian Woronin, który przyjechał na uroczystości do Chrzypska, powiedział, że jest bardzo wzruszony otrzymaniem „swojej” odmiany – tak samo jak przyznaniem mu kiedyś Orderu Uśmiechu. Jeden z „rodziców chrzestnych” tulipana zadedykowanego sprinterowi, prof. dr hab. med. Jerzy Smorawiński z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu podkreślił, że sportowca tego zawsze wyróżniały talent, pasja i ciężka praca, które to przymioty uznał zarazem za klucz do sukcesu przedsięwzięć B. Królika (notabene absolwenta AWF).

Tulipan ‘Joanna Krause’

Odmiana ‘Joanna Krause’, o pięknych koraloworóżowych kwiatach z jaśniejszym brzegiem na płatkach dobrze oddaje urok osobisty patronki i jej szlachetność.

„Chrztu” tej odmiany dokonali prof. dr hab. Anna Lisiecka oraz prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak z Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania – oboje przypomnieli nieprzeciętne cechy dr Krause: człowieka, nauczyciela akademickiego, naukowca, który świetnie potrafił łączyć teorię z praktyką ogrodniczą.

Tulipany i goście podczas targów w Chrzypsku

Trzydniowa tulipanowa majówka w 2017 r., mimo chłodu przyciągnęła i tym razem tłumy miłośników kwiatów oraz rozmaitych innych atrakcji przygotowanych przez gospodarzy MTT. Głównym celem organizatorów była prezentacja tulipanów na polowych plantacjach, w tym kolekcji odmian, ale – ze względu na tegoroczną pogodę i opóźnienie wegetacji – można też było podziwiać niektóre odmiany narcyzów.

Jak zawsze, impreza skupiła zainteresowanie mediów, władz administracyjnych, polityków naukowców. Warto podkreślić, że targi zostały objęte patronatami przez: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, SGGW, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Wśród przybyłych do Chrzypska nie zabrakło ogrodników – członków Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych, którego B. Królik jest prezesem od paru już kadencji (we wrześniu ub.r. został wybrany na kolejną).

Zgodnie z tradycją Międzynarodowych Targów Tulipanów, odbyły się pokazy florystyczne w wykonaniu dr hab. Agnieszki Krzymińskiej z UP w Poznaniu, tym razem poprowadzone jako promocja hortiterapii i przybliżenie wiedzy na temat prozdrowotnych wartości roślin, kwiatów oraz pracy z nimi. Układanie wiązanki tulipanów na czas było natomiast zadaniem w konkursie dla uczestników MTT, którego zwyciężczyni wygrała wycieczkę do Holandii (w tym do sławnych ogrodów Keukenhof).

Dwudziestolecie – nie tylko tulipany

Podczas wieczornych obchodów 20-lecia Gospodarstwa Ogrodniczego oraz Hurtowni Ogrodniczej Królik właściciele odebrali wiele gratulacji. Między innymi starosta powiatu międzychodzkiego, w którym leży Chrzypsko, Julian Mazurek stwierdził, iż dwie dekady wstecz miejscowość ta była pozbawiona kwiatów, a dziś nie sposób sobie jej bez nich wyobrazić (25 ha, z czego 10 ha zajmują tulipany). Dodał, że przedsiębiorstwo ma solidne ramy i jest dobrze „poukładane”, gdyż oprócz Bogdana i jego żony Grażyny, w działalność firmy włączyły się ich dzieci – Patrycja i Bartosz.

Dariusz Młotkiewicz, b. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP zwrócił uwagę, że gospodarstwo B. K. Królików jest przykładem firmy, która świetnie wykorzystała wolność gospodarczą w minionych 20 latach. Stała się w efekcie jednym z liderów przedsiębiorczości, pozytywnie wpływającym na cały region, w którym funkcjonuje.

Na ten sam aspekt wskazała przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofia Szalczyk (b. wiceminister rolnictwa), która stwierdziła, że gospodarze majowej „tulipanowej stolicy Polski” są dumą Wielkopolski, jako profesjonaliści, kontynuatorzy pracy organicznej typowej dla tej części kraju, dający zatrudnienie wielu osobom i pomnażający kapitał.

Radca rolny Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce Martijn Homan w adresie przesłanym na ręce jubilatów zwrócił uwagę, że znakomicie łączą biznes z działalnością społeczną, popularyzując jednocześnie tulipany, których miłośników z roku na rok przybywa w RP.

Bogdan Królik, dziękując za dotychczasowe wsparcie wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu jego rodzinnej firmy, dodał że wciąż na nie liczy i zapowiedział kolejne 5 lat intensywnego rozwoju oraz inwestycji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Program Ochrony Roślin
HortiAdNet