PODosłonami.pl

Cultilene 2
Mularski 3
Yara

Nowoczesne rozwiązania w Małopolsce

W Porębie Spytkowskiej, miejscowości położonej niedaleko Brzeska, uprawą warzyw szklarniowych zajmuje się Michał Nakielny. W podejmowaniu decyzji wspiera go ojciec Krzysztof, a w ostatnich latach w tym gospodarstwie zapadło wiele ważnych decyzji dotyczących inwestycji i rozbudowy zaplecza uprawowego. W nowych szklarniach uprawiane są ogórki półdługie oraz pomidory na zbiór w całych gronach. Taki typ pomidorów jest w tym sezonie uprawiany u państwa Nakielnych po raz pierwszy, również w ich rejonie jest to chyba pierwsza plantacja pomidorów całogronowych uprawianych w cyklu całorocznym (w Małopolsce tradycyjnie w pierwszym cyklu najczęściej produkuje się ogórki, a w drugim także ogórki lub pomidory standardowe).

Krzysztof (z prawej) oraz jego syn Michał (z lewej) oraz Paweł Kocoń w szklarni w Porębie Spytkowskiej

Krzysztof (z prawej) oraz jego syn Michał (z lewej) oraz Paweł Kocoń w szklarni w Porębie Spytkowskiej

Coraz nowocześniej
Przed trzema laty w gospodarstwie do 1,6 ha obiektów z 2001 r. dodano nowoczesną, wysoką (5,5 m w słupie) szklarnię o powierzchni 2,4 ha (czyt. PO 1/2015). Pod koniec ubiegłego roku oddano do użytku kolejną szklarnię – 0,5-hektarową, o takiej samej wysokości, jak poprzednia, ale tym razem jest to obiekt o dachu wykonanym ze szkła dyfuzyjnego z podwójną powłoką antyrefleksyjną. Wybór takiego szkła zapewnia dostęp do uprawywiększej ilości światła (zapewniają to powłoki antyrefleksyjne), ponadto światło to ulega rozproszeniu, rośliny są więc lepiej doświetlone na całej wysokości. Ponadto w szklarni utrzymuje się niższa i bardziej wyrównana temperatura, co jest istotne zwłaszcza w czasie letnich upałów, gdyż zabezpiecza wierzchołki roślin przed przegrzaniem. Obie wysokie szklarnie pochodzą z firmy Venlo, która jest również dostawcą szkła dyfuzyjnego.

Najnowszy obiekt jest wyposażony w podwójne kurtyny termoizolacyjne i cieniujące. Zamontowano w nim 3 rury ogrzewania wegetacyjnego – dwie nad rynną uprawową i jedną pod rynną, ma ona za zadanie ogrzewanie podłoża (w obiekcie z 2014 roku są tylko dwie rury nad rynną). W wysokich szklarniach do prac pielęgnacyjnych wykorzystywane są wózki automatyczne z firmy Precimet – na całej powierzchni pracuje 8 takich wózków.

Kontrola warunków klimatycznych jest realizowana za pomocą komputera z firmy Sercom, kupionego w przedsiębiorstwie Poldrip, z którego również pochodzi dozownik nawozów i instalacja do fertygacji. (….)

Fragment artykułu „Nowoczesne rozwiązania w Małopolsce” (autorstwa Anny Wize i Edyty Ługowskiej), który został opublikowany w czasopismie „Pod Osłonami” 2/2017.

Na temat gospodarstwa państwa Nakielnych pisaliśmy także w artykule:

Nowy sezon, nowa szklarnia

Tunele w gospodarstwie Stanisława Stabrawy z Leszczyny

Malinowe z Leszczyny

Stanisław Stabrawa z miejscowości Leszczyna w Małopolsce zajmuje się ogrodnictwem już od 34 lat, odkąd przejął gospodarstwo po rodzicach. Wraz z żoną Elżbietą mieszka w trudnym do budowy obiektów, podgórskim terenie. Uprawę prowadzi w tunelach [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

BASF
Program Ochrony Roślin
HortiAdNet