PODosłonami.pl

Cultilene pod naglowkiem - nowy
Agro-Sorb
Yara

Nowoczesne tunele foliowe do upraw ogrodniczych cz. II

Nowoczesne tunele foliowe stwarzają doskonałe warunki do całorocznej lub sezonowej uprawy warzyw i roślin ozdobnych. Przedstawiamy dalszy ciąg przeglądu propozycji firm oferujących ten typ osłon.

Tunele z podwójną folią

Nowe tunele z pompowaną podwójną folią wykorzystywane są do produkcji rozsady, później posadzono w nich paprykę

Haygrove Poland 

Firma oferuje szeroką gamę profesjonalnych, nowoczesnych tuneli foliowych pojedynczych i zblokowanych o szerokości od 5,5 m do 9 m i wysokości od 3 m do 5,5 m.

Do upraw pomidorów, ogórków i innych roślin wymagający podpór przeznaczona jest seria tuneli szpalerowych (zblokowanych) z orynnowaniem firmy Haygrove. Są wysokie – mają 6 m w punkcie szczytowym i 4 m do rynny. Mogą być pokryte folią ogrodniczą, siatką cieniującą, wyposażone w elektryczny system rolowania wietrzników, bram i drzwi bocznych.

Tunele foliowe serii 4 (wieloprzęsłowe) o szerokości od 5,5 m do 9 m są dostosowane do naturalnego ukształtowania terenu (bez konieczności jego wyrównywania). Mają 4,5 m wysokości w najwyższym punkcie i są dowolnej długości. Mogą być pokryte polietylenem, siatką zacieniającą, siatką przeciwgradową i przeciw insektom lub ich kombinacją. To rozwiązanie szczególnie przydatne dla upraw truskawek pod osłonami. Istnieją opcje stalowych systemów suwnic dla instalacji opryskiwaczy, nawadniania górnego lub prowadzenia wózków. Rynny stalowe, elektryczne zakończenia rolowane i zautomatyzowana elektryczna wentylacja mogą być instalowane w późniejszym czasie, stosowanie do wymagań.

W tunelach foliowych serii teleskopowej można obniżyć obręcze stalowe do powierzchni gruntu w czasie okresów zimnych i wietrznych, a także w czasie zakładania uprawy. Obręcze z polietylenem są następnie podnoszone w okresach cieplejszych. Tunele mają szerokość od 5,5 m do 8,5 m. Wysokość jest regulowana od 3 m do 4,5 m. Konstrukcja przydatna do późnych i wczesnych upraw truskawek, przedłużonej uprawy pod osłonami, także roślin szkółkarskich.

Seria Solo to pojedyncze tunele o szerokości przedziału: od 6,5 m do 8,5 m i wysokości od 2,5 m do 4 m w miejscu szczytowym. Tunele można zbudować jako jednoprzedziałowe lub połączone razem za pomocą podwójnie zapinanych kotw. Seria Solo może być w pełni wentylowana za pomocą specjalnie zaprojektowanych klipsów przewietrzających. Polecana dla pomidorów, papryki lub produkcji truskawek na wysokich stołach uprawnych.

Imago (spółka córka firmy Geo Polska Sp. z o.o.)

Linia tuneli Imago Gotyk to uniwersalne konstrukcje całoroczne o wszechstronnym zastosowaniu. Konstrukcja z gotycką formą dachu oparta jest na powtarzalnych przęsłach z rur ocynkowanych 2-calowych, posadowionych co 2 lub 2,5 m i kratowanych za pomocą zastrzałów 1-calowych. Rury mają średnicę 60 mm i grubość ścianki 3 mm. Każdy z obiektów wyposażony jest w poprzeczkę uprawową. Tunele mają szerokość 8 m, 9m, lub 10 m i są dowolnej długości. Całkowita wysokość obiektu wynosi od 4,5 m do 5,3m, natomiast wysokość do poprzeczki upraw od 3 m do 3,5 m. Tunele mogą być pokryte folią pojedynczą lub folią podwójną pompowaną, gwarantującą bardzo dobre właściwości termiczne (oszczędność do 40% ciepła w stosunku do obiektów tradycyjnych z pojedynczym pokryciem). Folia mocowana jest do konstrukcji za pomocą kształtowników aluminiowych z tworzywem sztucznym bardzo odpornym na UV. Tunel może być wyposażony w wietrzniki: boczne (rolowane jedno- lub dwustronnie), kalenicowe (jedno- lub dwustronne), szczytowe. Wszystkie obiekty wyposażone są w automatyczne wietrzniki dachowe na każdej nawie, o długości odpowiadającej długości tunelu. Gotycki typ dachu przeciwdziała zaleganiu śniegu. Krople wody z kondensacji pary wodnej wewnątrz tunelu spływają w kierunku rynien, ograniczając kapanie w okolicach kalenicy. W porównaniu ze sklepieniem łukowym tunele „gotyckie” mają większą kubaturę, a tym samym stwarzają lepsze warunki dla roślin, panują w nich możliwie najniższe wahania temperatury powietrza.

Dostępne są także wielonawowe tunele z dachem gotyckim o nazwie S160G. Nawy mają szerokość 8 m i minimalną szerokość całego obiektu 16 m, a długość dowolną. Słupy rozstawione są co 2 m lub 2,5 m. Wysokość do rynny wynosi 3 m, natomiast do kalenicy 4,7 m.

Richel Group

Firma oferuje nowoczesne obiekty ogrodnicze z dachem gotyckim do uprawy całorocznej. Konstrukcja wykonana jest rur OV90 ze stali konstrukcyjnej o wysokiej wytrzymałości (średnio o 35% większej niż stal standardowo wykorzystywana do budowy tego typu obiektów). Dostępne są tunele o szerokości nawy 9,6 m lub 12,8 m. Wysokość do poprzeczki może wynosić od 3,5 do 5 m, natomiast wysokość od poprzeczki do kalenicy 2,5 m (dla nawy 9,60 m) lub 3,4 m (dla nawy 12,8 m). Przęsła rozstawiane są co 3 m. Większa kubatura obiektu zapewnia stabilniejszy klimat pod osłoną. Dzięki zastosowaniu pokrycia z podwójnej folii pompowanej, zwiększa się oszczędność energii na ogrzewanie oraz wytrzymałość na obciążenia wiatrowe.  Szeroka gama dostępnych wietrzników pozwala na odpowiednią wentylację. Rynny o długości 5 m są – w porównaniu do rynien 4-metrowych – o 25% mniej narażone na odkształcenia przy takim samym obciążeniu śniegiem.

WDK Tunnels

Firma zajmuje się produkcją tuneli zblokowanych i pojedynczych, do uprawy warzyw i roślin jagodowych. Do budowy tuneli wykorzystywana jest stal konstrukcyjna sprowadzana z Austrii lub Wielkiej Brytanii. Folia używana do pokrywania obiektów produkowana jest wg niemieckiej technologii – może  mieć grubość 150, 180 lub 200 µm, ma dodatek stabilizatora UV (36, 42 lub 54-miesięczny).

Tunele pojedyncze mogą mieć szerokość od 6 do 8,5 m i dowolną długość. Konstrukcja, wykonana z rur o średnicy od 40 do 60 mm, oparta jest na „nogach” wkręcanych w grunt na około 0,8 m. Wysokość tunelu i drzwi oraz kształt dachu (półokrągły lub dwuspadowy) są dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Wentylacja odbywa się przez uniesienie folii z boku. W przypadku tych tuneli folia sięga poziomu gruntu, co pozwala na szybkie ogrzanie gleby i przyspieszenie wegetacji. Tunele pojedyncze nadają się do produkcji  warzyw i owoców.

Zblokowane tunele typu hiszpańskiego mają lekką konstrukcję, która zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Obiekty opierają się na „nogach” wkręcanych w grunt na głębokość od 65 do 85 cm. W tego typu obiektach można zamontować drzwi rolowane oraz rynny metalowe. Tunele „hiszpańskie” z rynnami zostały zaprojektowane z myślą o uprawach papryki.

Pomidor malinowy T414955 F1

Nowe pomidory malinowe z Zielonej Łąki

W gospodarstwie ogrodniczym prowadzonym przez Honoratę i Ryszarda Krzywych oraz ich synów – Mateusza i Konrada – 6 lipca odbyła się prezentacja nowej odmiany pomidora malinowego. O jego uprawie rozmawiano w gronie doradców uprawowych i [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2018
HortiAdNet