PODosłonami.pl

De Ruiter - pomidory
Yara

Ochrona upraw rzodkiewki

W Majkowie Dużym k. Piotrkowa Trybunalskiego 10 stycznia odbyło się seminarium warzywnicze dla producentów rzodkiewki i sałaty. Przedstawiciel firmy Bayer omówił zagadnienia związane z ochroną tych upraw. Wiele uwagi poświecił ochronie rzodkiewki.

rzodkiewka

Jak informował Radosław Suchorzewski w Polsce praktycznie nie ma środków ochrony roślin zarejestrowanych do zwalczania najczęściej występujących chorób i szkodników w uprawach rzodkiewki. Stanowi to poważny problem dla ogrodników uprawiających te warzywa – mówił.

Choroby odglebowe stanowią największe zagrożenie w przypadku uprawach prowadzonych w monokulturze.  Aby im zapobiegać należy  m.in. prowadzić regularny płodozmian. Parch zwykły jest chorobą odglebową powodowaną przez bakterie Streptomyces scabies. Początkowo na zgrubieniach widoczne są małe plamki, które stopniowo ulegają nekrozie. W tych miejscach powstają zagłębienia w kształcie krateru z jaśniejszą obwódką. Wnętrze zagłębienia pokrywa się ciemnym nalotem. Porażone rzodkiewki tracą wartość handlową.  Największe straty w plonie występują w uprawach na glebach lekkich, przy wysokim pH oraz dużej zawartości wapnia w podłożu. Po wystąpieniu choroby należy wprowadzić płodozmian, przy czym trzeba pamiętać, że patogen poraża także m.in. warzywa kapustne, korzeniowe i okopowe.

Kolejną chorobą pochodzenia odglebowego w uprawach rzodkiewki jest fuzarioza. Głównym objawem choroby jest więdniecie roślin. Jeżeli do infekcji dojdzie we wczesnej fazie wzrostu to następuje żółknięcie, brązowienie i zamieranie roślin.  Przy porażeniu rzodkiewek z wykształconym zgrubieniem powstaje do tzw. gąbczastość miąższu (po przekrojeniu zgrubienia widoczne są żółto-brązowe lub puste tkanki). Jedyną skuteczną metodą walki z tą chorobą jest uprawa odmian tolerancyjnych na tę chorobę.

Mączniak rzekomy (Peronospora parasitica) poraża rośliny w czasie chłodnej i wilgotnej pogody. Objawy widoczne są w postaci żółtawych plam na górze liści i szaro-białego nalotu pod spodem. Patogen może zaatakować także zgrubienia korzeniowe – pojawiają się na nich ciemne przebarwienia.

Bielik krzyżowych (Albugo candida) to choroba, której objawy widoczne są głównie na liściach. Na górnej stronie blaszki liściowej widoczne są małe, chlorotyczne punkty a pod spodem białawe, pęcherzykowate wzniesienia, z których po pęknięciu uwalniane są zarodniki. Zalecana jest uprawa odmian odpornych na tą chorobę i zmianowanie. W niektórych krajach europejskich do walki z bielikiem i mączniakiem rzekomym wykorzystywany jest Previcur Energy.

Objawy alternariozy (Alternaria raphanii) widoczne są na liściach rzodkiewki w postaci małych, żółtych  plam, które stopniowo ciemnieją. Rozprzestrzenianiu infekcji sprzyja deszczowa pogoda. W innych krajach do walki z chorobą stosuje się Switch 62,5 WG i Serenade ASO.

Szkodnikami, które najczęściej atakują uprawy rzodkiewki są: mszyce, miniarki, wciornastki oraz śmietka kapuściana (głównie w uprawach polowych).

Czytaj także: „Piotrkowska sałata i rzodkiewka”

„Ochrona upraw sałaty”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Program Ochrony Roślin
HortiAdNet