PODosłonami.pl

Cultilene pod naglowkiem - nowy
Agro-Sorb
Yara

Odjazdowe storczyki

Holenderska firma Ter Laak Orchids z Wateringen, należąca do braci Eduarda i Richarda Ter Laak, została uhonorowana w tym roku nagrodą „Ranking the Grower”, przyznawaną przez wydawnictwo TuinbouwCommunicatie wyróżniającym się ogrodnikom z Kraju Tulipanów. Wręczono ją 3 listopada, podczas międzynarodowych targów Horti Fair 2011 w Amsterdamie. Hasłem tegorocznej nagrody była „zrównoważona produkcja”, której elementami są rozwiązania przyjazne środowisku. Nowoczesne gospodarstwo braci Ter Laaków zawiera wiele technicznych innowacji, które pozwalają na oszczędność energii i ograniczają emisję dwutlenku węgla.

Są to, po pierwsze, panele słoneczne zamontowane na dachu szklarni, a ponadto: kogenerator CHP = Combined Heat and Power (jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej), pompa ciepła służąca do obniżania temperatury pod osłonami, oczyszczacz gazu w płomienicy. Ponadto do dokarmiania roślin wykorzystuje się CO2 pochodzący z OCAP (jest produktem ubocznym, generowanym przez przemysł i sprzedawanym w Holandii m.in. ogrodnikom). Wydajny w szklarniach gospodarstwa w Wateringen jest również system kurtyn energetycznych, które montowała firma Leen Huisman (m.in. 3 ekrany wewnętrzne).

Gospodarstwo istnieje od 1980 roku, obecnie specjalizuje się w uprawie doniczkowych storczyków z rodzaju Phalaenopsis. Ostatnio zbudowano nową szklarnię z zapleczem logistycznym – obiekt zajmuje prawie 8 ha. W poprzednim miejscu (również w Wateringen) kontynuowana jest produkcja storczyków, na powierzchni 4,5 ha. Firma Ter Laak Orchids rocznie dosarcza na rynek 4 mln roślin w doniczkach 12-centymetrowych.

Produkcję charakteryzuje wysoki stopień mechanizacji (robotyzacji). Praca ręczna dotyczy głównie pakowania roślin na końcowym etapie ich pobytu w gospodarstwie. W części produkcyjnej (z doświetlaniem – nowoczesnymi lampami firmy Hortilux Schreder wyposażonymi w reflektory Beta) podstawową jednostką są stoły-„kontenery”, które przemieszczane są za pomocą dźwigu-robota firmy Frans van Zaal. Transportuje on całe stoły do części roboczej obiektu, gdzie rośliny przemieszczają się w systemie WPS (Walking Plant System), wzdłuż rynien wyposażonych w ruchome pasy polipropylenowe. Rośliny, umiesczone w przezroczystych pojemnikach transportowych (Plant Growth Cells) „wędrują” wprawiane w ruch przez te pasy. Są sortowane automatycznie, ze względu na wysokość oraz stadium kwitnienia – „skanowane” prez kamerę we wnętrzu innego robota, Speed-e-flex (Plant Vision System). Niezwykle zaawansowany technicznie jest etap przygotowywania roślin do sprzedaży noszący nazwę Plant Ordering System, którego istota polega na zrobotyzowanym „dobieraniu” storczyków tak, by na jedną tacę, na jeden wózek itd. trafiały rośliny określonego wyboru – wyrównane we wzroście, z tą samą liczbą kwiatów itp. Poszczególne okazy są rozpoznawane przez system dzięki indywidualnym kodom, które znajdują się na dnie każdego pojemnika transportowego, oraz czytnikom RFID, zainstalowanym w obiekcie i powodującym kierowanie doniczek z roślinami w odpowiednie miejsce.

Tegoroczna wystawa "Zieleń to Życie" była, jak zwykle, miejscem inspiracji ogrodowych i prezentacji nowości roślinnych (tu: fragment stoiska Szkółki Szmit), fot. A. Cecot

Kolekcja korzyści, czyli „Zieleń to Życie”

Tydzień temu zakończyła się 26. Międzynarodowa Wystawa „Zieleń to Życie”, zorganizowana w Warszawie przez Związek Szkółkarzy Polskich i Agencję Promocji Zieleni. W wydarzeniu tym, którego integralną część stanowiły po raz trzeci targi Flower Expo Polska, [...]

HortiAdNet