Odmiany ogórków szklarniowych i problemy w ochronie - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Odmiany ogórków szklarniowych i problemy w ochronie

Tematy zasygnalizowane w tytule omawiano 5 listopada w Laskowej (pow. limanowski) podczas seminarium zorganizowanego przez firmę nasienną Rijk Zwaan. Jej przedstawiciele – Wojciech Wasiak i Marcin Mech – omówili znane oraz nowe odmiany ogórków polecanych do uprawy szklarniowej, a także pomidorów przeznaczonych do uprawy w szklarniach lub tunelach, w skróconych cyklach (np. po wiosennej uprawie ogórków). Omówiono również przyczyny występowania i sposoby zapobiegania czarnej zgniliźnie zawiązków i pędów roślin dyniowatych – chorobie stwarzającej coraz więcej problemów w uprawach nie tylko w Polsce, ale także u naszych sąsiadów (m. in. w krajach nadbałtyckich). Współorganizatorem spotkania była firma Agrochemik, reprezentowana przez jej właściciela Zbigniewa Kąckiego.

Czytaj dalej...

Odmiany ogórków

Wojciech Wasiak omówił kryteria podziału odmian ogórków oraz propozycje znajdujące się w handlowej ofercie firmy Rijk Zwaan. Ze znanych przypomniał odmiany o owocach półdługich, popularne m.in. w uprawach na Sądecczyźnie: Media RZ F1 oraz Mewa RZ F1. Więcej uwagi poświęcił odmianie Meleas RZ F1 – nowszej propozycji, wprowadzonej do uprawy w tym roku. Jej zaletą jest duża odporność na małą ilość światła na początku uprawy niedobory światła i brak skłonności do zrzucania zawiązków podczas złych warunków świetlnych (czy silnego obciążenia roślin). Owoce tej odmiany mają ciemną skórkę, mocne żebrowanie, małą komorę nasienną oraz grube, zwarte ściany owocni – dzięki czemu są ciężkie i mają także dobrą trwałość. Meleas RZ F1 nie ma tendencji do nadmiernego wydłużania owoców – nawet w późnowiosennych miesiącach jego owoce nie przekraczają 24-25 cm długości.

Obiecująco, wg. przedstawiciela firmy, zapowiada się najnowsza propozycja pod numerem 22-806 RZ F1, wybrana po kilku latach selekcji, nadal oczekująca na nazwę handlową. Jest to ogórek „bardzo szybki” – jak określił W. Wasiak, nadający się do uprawy w systemie wysokiego drutu lub „na parasol”, umiarkowanie tworzący pędy boczne. Owoce tej odmiany nie mają tendencji do przerastania na długość. Zainteresowani testową uprawą tej odmiany mogli otrzymać próbki nasion.

W grupie odmian o owocach krótkich od niedawna w ofercie firmy znajduje się Khedira RZ (owoce długości 18-20 cm). Jej rośliny mają luźny, otwarty pokrój, niewielkie liście. Można ją uprawiać w chłodniejszych warunkach (również w zimnych tunelach foliowych). Nadaje się do uprawy z podsadzaniem. Owoce nie mają tendencji do mikrospękań skórki. Z odmian o silnym wigorze, polecanych do uprawy w dłuższych cyklach, nawet do połowy września, W. Wasiak polecał starszą już odmianę Deltastar RZ F1. Wspominał również o ciekawej propozycji, uzupełniającej podstawowy asortyment ogórków szklarniowych – koktajlowej odmianie Quarto RZ F1, o małych owocach, około 10 cm długości.

Z sektora ogórków partenokarpicznych, brodawkowych przedstawiciel firmy wymieniał odmiany Kybria RZ F1 (tworzącą kilka owoców w węźle) oraz Gravina RZ F1(rosnąca dobrze również przy małym natężeniu światła, nadającą się do wczesnych nasadzeń).

Coraz powszechniejsza choroba ogórków

Patogenem wywołującym czarną zgniliznę zawiązków i pędów roślin dyniowatych jest grzyb Didymella bryoniae (znany też pod nazwą Mycosphaerella melonis). Objawami choroby są m.in. żółknące, zasychające plamy od brzegów liści, a także gnicie zawiązków i niewyrośniętych owoców. Grzyb atakuje niemal wszystkie (oprócz korzeni) części rośliny. Wojciech Wasiak omówił przyczyny i warunki sprzyjające rozwojowi tej choroby. By nastąpiło porażenie potrzeba wysokiej wilgotności powietrza (około 90%) i podłoża, utrzymywania się przez dłuższy czas (około godziny) zwilżonych liści i owoców, często do porażenia dochodzi podczas zjawiska gutacji tj. wykraplania wody na obrzeżach blaszki liściowej poprzez szparki wodne – czyli hydatody. Infekcje następują także poprzez wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne – m.in. rany po obrywaniu liści, zarodniki grzyba wnikają także poprzez kwiaty, na które mogą być przenoszone przez owady.



W zapobieganiu chorobie dużą rolę ogrywa właściwe regulowanie warunków klimatycznych pod osłonami, niedopuszczanie do utrzymywania zbyt dużej wilgotności powietrza i podłoża, w godzinach porannych zapobieganie gwałtownemu wzrostowi temperatury w obiekcie pod wpływem promieniowania słonecznego (dlatego również latem należy ogrzewać szklarnie w godzinach nocnych, przynajmniej w drugiej części nocy, aby uniknąć porannego dużego skoku temperatury powietrza).
W. Wasiak zalecał również, aby nie nawadniać roślin w drugiej połowie nocy oraz dbać o właściwą ilość wody dostarczanej roślinom (w zależności od liczby owoców znajdujących się na nich), należy także unikać gwałtownych zmian wartości EC podawanej pożywki – podanie roztworu o znacznie niższym EC w stosunku do stężenia roztworu w matach prowadzi do zwiększonego pobierania wody przez rośliny, co sprzyja zjawisku gutacji. Specjalista z firmy Rijk Zwaan zalecał także, aby nie usuwać jednocześnie więcej niż dwa liście z rośliny, a także aby usuwać same blaszki liściowe – gdyż w takim przypadku rany zasychają szybciej, niż przy usuwaniu liścia wraz z ogonkiem. Bardzo ważna jest także dbałość o higienę uprawy, usuwanie chorych roślin i niszczenie resztek roślinnych. Jest to bardzo ważne, gdyż zarodniki grzyba zdolne są do przetrwania nawet przez dwa lata. Jak podkreślał W. Wasiak, stosując się do tych zaleceń, można zapobiegać rozwojowi choroby.

O odmianach pomidorów przeznaczonych do uprawy w krótkich cyklach mówił Marcin Mech z firmy Rijk Zwaan. W tej grupie z odmian o owocach średniej wielkości wymieniał znane odmiany Gaheris RZ F1, Abellus RZ F1 oraz nowość – pomidor Doufu RZ F1, spośród wielkoowocowych zwracał uwagę m.in. na Clarabellę RZ F1 i nową odmianę Mahitos F1. Do uprawy w tunelach polecał także Esmirę RZ F1 – o owocach malinowych. W najbliższym, szóstym numerze czasopisma „Pod Osłonami”, mającym się ukazać na początku grudnia, zamieścimy przegląd propozycji przeznaczonych do uprawy w tunelach, w którym znajdą Państwo więcej informacji m.in. na temat pomidorów tunelowych z firmy Rijk Zwaan oraz z innych hodowli.

Nowości odmianowe z Holandii

Wizyta na wystawie towarzyszącej Międzynarodowej Konferencji Jagodowej w s’Hertogenbosch (11 stycznia br.) pozwoliła poznać nowe odmiany truskawek. Swoją ofertę pokazały firmy działające na rynkach międzynarodowych, sadzonki tych odmian są także dostępne dla polskich producentów.

OTTE_19
HortiAdNetHortiAdNet