Odmiany papryki, papryka stożkowa, papryka typu blok

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Odmiany papryki na pokazie w Gruszowie

Pepper Show – pod takim hasłem 15 sierpnia w miejscowości Gruszów firmy Monsanto Polska, Centrum Ogrodnicze Polger, Tradecorp oraz Agrarius zorganizowały spotkanie dla producentów papryki. Na plantacji Janusza Chmielarskiego zaprezentowano nowe odmiany tego warzywa do uprawy w tunelach lub w polu, rośliny na tej plantacji sadzono 24 kwietnia, a zbiory owoców rozpoczęto już 8 czerwca.

Czytaj dalej...
papryka stożkowa Kaptur F1

Kaptur F1

Papryka o wydłużonych, stożkowatych owocach

Charakterystykę odmian przedstawił Marcin Piechota z firmy Monsanto, specjalista ds. doświadczeń odmianowych. Szczególną uwagę zwracał na odmiany o wydłużonych, stożkowych owocach, typu Kapia, nadające się do uprawy w polu lub w tunelach foliowych. Pokazano m.in. odmianę Kaptur F1. Jak mówił M. Piechota, jej rośliny są dosyć wysokie dlatego jeśli ma być uprawiana w tunelach powinny to być wysokie obiekty, bardzo dobrze radzi sobie również w warunkach polowych. Jest to papryka bardzo wczesna i plenna, pod względem plonu przewyższa nawet tradycyjnie uprawiane w Polsce odmiany typu blok. Jej owoce osiągają duże rozmiary mają ok. 20 cm długości i grube ok. 7-8-milimetrowe ścianki. Ze względu na słodki smak i dużą zawartość suchej masy odmiana ta bardzo dobrze nadaje się na zaopatrzenie zakładów przetwórczych. Taka papryka jest także ceniona na rynku warzyw świeżych – według informacji przekazanych przez M. Piechotę osiąga wyższe ceny niż papryka typu blok. Podkreślał on również, że papryka Kaptur F1 w trudnych warunkach tegorocznej uprawy nie zareagowała negatywnie na zimne noce – jakie wystąpiły w czerwcu i lipcu. Podczas gdy wiele odmian w takich warunkach tworzyło spłaszczone owoce.

Nieco mniejsze owoce ma odmiana Ariadni F1 (14–17 cm długości), od poprzedniej papryki różni się również jasnozielono-kremową barwą w stanie dojrzałości zbiorczej (podczas gdy owoce odmiany Kaptur F1 są początkowo ciemnozielone), później wybarwia się na kolor czerwony. Ariadni F1 ma bardzo grubą ściankę owoców, osiąga ona nawet 10 mm. Z tego względu owoce są ciężkie, mogą osiągać do ok. 300 g. Odmiana jest plenna, związuje bardzo dużo owoców, nie mają one tendencji do zakleszczania się. Polecana jest do uprawy w polu lub w tunelach (niskich lub wysokich).

Pod numerem SV0102PP F1zademonstrowano kolejną paprykę o stożkowych owocach przebarwiających się z koloru jasnozielonego na czerwony. Odmiana ta podobnie jak poprzednia nadaje się do uprawy w polu lub tunelach – także niskich (jej rośliny osiągają ok 70-80 cm).



Podczas spotkania w Gruszowie podkreślano, że za wyjątkiem papryki Karpex F1, która nie będzie wprowadzana na rynek, omawiane odmiany bardzo dobrze sprawdziły się w trudnych warunkach tegorocznej uprawy (czerwiec i początek lipca były zimne, później rozpoczęły się upały, bardzo utrudniające pracę w tunelach, przez większą część wegetacji było sucho).

Papryka typu blok

W gospodarstwie Janusza Chmielarskiego można było zobaczyć również odmiany typu blok. Pokazano m.in. paprykę Orange Glory F1 o owocach ciemnopomarańczowych, mających grube ścianki, ciężkich (owoce osiągają ok. 300 g). Rośliny mają pokrój otwarty, owoce nie zakleszczają się między pędami. Z odmian o żółtych owocach typu blok średniej wielkości, zwracano uwagę na Shanghai F1 i Tallante F1. Jak mówił M. Piechota nie ma między nimi większych różnic. Ich rośliny są średniej wielkości (ok. 75 cm), owoce intensywnie żółte, o grubych ściankach. Zwracano uwagę także na czerwony blok – paprykę Velero F1, o owocach regularnego kształtu i średniej wielkości (11 x 11 cm, 280-285 g). Jej rośliny są średniego wzrostu (nadają się do uprawy w niskich tunelach), łatwe w pielęgnacji, dobrze zawiązują owoce, nie reagują negatywnie na niską temperaturę. Kolejną z omawianych odmian o czerwonych owocach typu „średni blok” jest Aifos F1. Papryka ta jest bardzo wczesna, jej owoce są grubościenne, do końca sezonu utrzymują regularny kształt (od początku do końca plonowania są czterokomorowe). Przypomniano także dobrze znaną, wczesną odmianę z oferty firmy – Red Knight F1, o owocach typu duży blok, dorastający nawet do ok. 500 g (w tym sezonie odmiana ta dominuje w gospodarstwie Janusza Chmielarskiego).

Podczas spotkania w Gruszowie zaprezentowano również owoce papryki uzyskanej z samodzielnej reprodukcji nasion odmian heterozyjnych. M. Piechota podkreślał, że w tym przypadku zawsze dochodzi do rozszczepienia cech i rośliny oraz ich owoce różnią się od odmiany wyjściowej. Uzyskany plon znacznie ustępuje pod względem wielkości i jakości od tego, jako uzyskuje się z nasion oryginalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet