PODosłonami.pl

De Ruiter - pomidory
Yara

Ogórek do wysokiej uprawy

Firma Nunhems, będąca od wielu lat jednym z głównych hodowców warzyw, rozszerzyła swoją ofertę o kolejne, nowe odmiany ogórków, przeznaczone do uprawy w systemie wysokiego drutu. Jedną z nich jest odmiana Hi Power, cechująca się kompaktową budową roślin, wysokim plonowaniem i dobrą jakością owoców.

Założeniem hodowców było stworzenie odmiany, która nie wymagałaby aż tak wielu zabiegów, była łatwa w pielęgnacji, a jednocześnie przez cały sezon dawała wysoki plon owoców dobrej jakości. Konsultacje z ogrodnikami, liczne seminaria i współpraca z innymi firmami i specjalistami zajmującymi się nowoczesnymi metodami uprawy pozwoliły określić cechy najbardziej pożądane w tym systemie prowadzenia ogórków.

Hi Power to odmiana o krótkich międzywęźlach, horyzontalnie i płasko ułożonych, niewielkich liściach. Otwarty pokrój sprawia, że rośliny są łatwiejsze w pielęgnacji, a to pozwala na ograniczenie kosztów robocizny.

Pracując nad nowymi odmianami, naukowcy zatrudnieni przez firmę, poszukują u roślin cech takich, jak np. odporność na choroby i stres, plenność czy właśnie łatwość w uprawie, a następnie w programie genetycznego ulepszania powielają je tak, aby produkcja była jak najbardziej zrównoważona i opłacalna.

Odmiany przeznaczone do uprawy w systemie wysokiego drutu wymagają zwykle bardzo pracochłonnej uprawy. Celem projektów badawczych firmy Nunhems jest tworzenie odmian nie wymagających zbyt dużych nakładów pracy. Owoce odmian o kompaktowym pokroju łatwo jest zbierać, a małe liście umożliwiają zwiększenie zagęszczenia roślin w obiekcie.

Jak potwierdza holenderski ogrodnik uprawiający jedną z kompaktowych odmian Nunhems, odkąd zaczął ją uprawiać plon wzrósł o około 10%, a koszty pracy obniżyły się o około 3-5%.

 

źródło: nunhems.com

tłumaczenie: AM

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Program Ochrony Roślin
HortiAdNet