PODosłonami.pl

Cultilene 2
Mularski 3
Yara

Ogórki brodawkowe w Winiarkach

1 czerwca, w gospodarstwie państwa Krawczyńskich w Winiarkach niedaleko Sandomierza, lokalni (i nie tylko) ogrodnicy mogli zobaczyć nową odmianę ogórka brodawkowego marki Seminis w uprawie tunelowej. Spotkanie zorganizowały firmy Monsanto (właściciel marki Seminis), Biopharmacotech i Yara.

Gospodarstwo w Winiarkach

Właścicielami gospodarstwa są Renata i Sylwester Krawczyńscy. Odmiana ogórka brodawkowego SV4097CV F1 uprawiana jest przez nich na powierzchni 900 mw zblokowanym tunelu foliowym z firmy Farmer (5,2 m wysokości). 1500 roślin posadzono w zagęszczeniu 1,6 szt./m2. Rozsadę dostarczyła Grupa Producentów Rozsady Krasoń. Posadzono ją na miejsce stałe (do gruntu) 6 kwietnia, pierwsze zbiory przeprowadzono 28 kwietnia. Państwo Krawczyńscy w jesiennym cyklu uprawy także planują uprawę tej samej odmiany marki Seminis.

„Nowości” do tuneli

O odmianie ogórka brodawkowego SV4097CV F1 – typu znanej Mirabelle F1 – mówił Marcin Piechota, pracujący w dziale wdrażania nowych produktów Monsanto. Owoce mają najciemniejszy kolor spośród tego typu odmian marki Seminis, silne, średniej wielkości brodawki z kolcami. Odmiana polecana jest na późniejsze nasadzenia, ze względu na większe wymagania świetlne. Doskonale sprawdza się w czasie letnich upałów – zarejestrowana jest m.in. w Iranie. Roślina ma silny system korzeniowy.

Jest to odmiana tzw. generatywna, o krótkich międzywęźlach. Słabo wybija w pędy boczne. Otwarty pokrój i małe, wzniesione liście umożliwiają łatwe pozbywanie się pary wodnej z otoczenia roślin. Dzięki otwartemu pokrojowi zbiór owoców jest łatwy. Rośliny mogą być prowadzone metodą na jeden pęd lub „na parasol”. W opinii przedstawiciela firmy, w przypadku ogórków brodawkowych najbardziej efektywna jest uprawa na jeden pęd, która sprawdza się także w niskich tunelach.

Jak zalecał M. Piechota przy wcześniejszych nasadzeniach (na początku marca),  należy poderwać 5-6 pierwszych zawiązków. Do 6 liścia powinny być usunięte wszystkie pędy boczne. Następne pędy boczne należy regulować do pierwszego liścia. Należy utrzymywać samokończące pędy boczne, na których wyrastają dodatkowo owoce, ponieważ dzięki temu zyskujemy większy plon – zalecał. Należy utrzymywać niskie EC w podłożu na poziomie maksymalnie 3,4-3,5 mS/cm. Przy wyższym zasoleniu roślina przestaje wytwarzać pędy boczne albo zasychają zawiązki owoców. Należy pamiętać, że utrzymywanie wysokiego EC związane jest z wyższymi kosztami nawożenia. Omawiane odmiany są tanie w produkcji i nie wpływa to negatywnie na wysokość plonu – informował specjalista. Kolejną zaletą uprawy nowych odmian jest mała pracochłonność i wysoka odporność – odmiany starszego typu były bardziej podatne na choroby.

Pomidor malinowy do uprawy w tunelach

Piotr Dutkowski (przedstawiciel marki Monsanto) polecał ogrodnikom na jesienne nasadzenia (i nie tylko) odmianę pomidora malinowego Mei Shuai F1. Roślina mocna, przeznaczona do uprawy w tunelach na 6-7 gron. W gronach zawiązuje średnio 6 owoców o masie około 200 g każdy. Roślina utrzymuje wyrównaną wielkość owoców na wyższych piętrach. Silny wigor zapewnia mniejszą podatność na suchą zgniliznę. Hodowcy Monsanto poszukują odmian malinowych do tuneli w typie Tomimaru Muchoo F1 (z hodowli De Ruiter, do uprawy szklarniowej) – mówił przedstawiciel  firmy. Owoce Mei Shuai F1 mają zbliżony do niej smak, grubszą skórkę i lepszą trwałość.

Wkrótce zostanie opublikowana druga części artykułu dotycząca nawożenia ogórków.

Tunele w gospodarstwie Stanisława Stabrawy z Leszczyny

Malinowe z Leszczyny

Stanisław Stabrawa z miejscowości Leszczyna w Małopolsce zajmuje się ogrodnictwem już od 34 lat, odkąd przejął gospodarstwo po rodzicach. Wraz z żoną Elżbietą mieszka w trudnym do budowy obiektów, podgórskim terenie. Uprawę prowadzi w tunelach [...]

1 komentarz do “Ogórki brodawkowe w Winiarkach

  1. Pingback: O biostymulatorach i nawozach mineralnych w Winiarkach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

BASF
Program Ochrony Roślin
HortiAdNet