PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Papryka na początku uprawy

21 kwietnia odwiedziłam czterech producentów z okolic Potworowa, specjalizujących się w uprawie papryki.

Gospodarstwo Zdzisława Pająka z Wrzeszczowa zajmuje obecnie powierzchnię ok 1 ha. Uprawa prowadzona jest w zimnych tunelach. W nasadzeniach przeważa czerwonoowocowa papryka Yecla F1 (Syngenta), tylko w czterech tunelach rośnie odmiana Tallante F1 (Seminis) dająca żółte owoce. Ogrodnik samodzielnie przygotowuje rozsadę – nasiona wysiewał do wypełnionych podłożem 260 – komórkowych tac, w połowie lutego. W czasie kiełkowania nasion temperatura wynosi ok. 27°C, a po wschodach 20°C. Po miesiącu siewki przepikowywano do tac z 24 komórkami, wypełnionych podłożem z firmy Gramoflor. Z. Pająk podczas produkcji rozsady używa ogrzewania dolnego.

Przygotowanie gleby w tunelach zaczyna się już jesienią, w roku poprzedzającym uprawę, od nawożenia obornikiem. Na wiosnę, jeszcze przed sadzeniem, wykonywana jest analiza gleby, następnie wysiewa się odpowiednie dawki nawozów.Podczas kwitnienia i zawiązywania owoców zawsze podawane są duże dawki potasu – zazwyczaj używana jest Superba Zielona Forte z firmy Yara. By zapobiec suchej zgniliźnie wierzchołków owocówwykonywane są zabiegi pozakorzeniowesaletrą wapniową.

Mariusz Tomczyk z Wrzeszczowa ma dwudziestoletnie doświadczenie w produkcji papryki. Gospodarz prowadzi uprawę na powierzchni 4 ha. Połowę obiektów stanowią tunele zblokowane z firmy Haygrove, o szerokości naw 7,5 m, długości 60 m i wysokości 3 m. Pozostałe tunele uprawowe (w tym dwa do produkcji rozsady o wymiarach 10 m x 65 m i 3,5 m wysokości), o gabarytach 7,5 m x 32 m i 3 m wysokości, pochodzą z firmy EuroPapryka. W nasadzeniach dominuje czerwonoowocowa odmiana Yecla F1, produkowana jest również papryka o żółtych owocach – Velez F1 (Enza Zaden), ponadto testuje się też paprykę Keyes F1 (Enza Zaden).

baner_ENZAsmall

Około 5 marca gospodarz rozpoczął produkcję rozsady. Dzięki zakupieniu wraz z innymi producentami papryki automatycznej linii do wysiewu z firmy ANT Polska, praca była bardzo ułatwiona. Podlewanie i nawożenie jest prowadzone z wykorzystaniem ramienia zraszającego, poruszającego się na wózku akumulatorowym (sprzęt ten również pochodzi z firmy EuroPapryka). Przez mniej więcej 3 tygodnie (od kiełkowania nasion do pikowania siewek) M. Tomczyk doświetla rośliny wysokoprężnymi lampami sodowymi. Rozsada uprawiana jest w paletach o dużych komórkach – mieszczących po 15 lub 20 doniczek. Rozsada była nawożona Kristalonem Żółtym– fosforowym. By chronić rośliny przed szarą pleśnią gospodarz stosował Previcur 840 SL, a w celu poprawy struktury gleby i kondycji korzeni podawany był preparat BlackJak. Rozsada była pikowana przed Wielkanocą, została posadzona w tunelach około 15 kwietnia, na powierzchni jednego hektara.

 

Marcin Bednarek z Grabowa produkcją papryki zajmuje się od 1996 roku. Obecnie uprawia ją na powierzchni 2,3 ha. Składają się na nią zimne tunele starego typu oraz tunele z firmy Haygrove.

W gospodarstwie produkowana jest wyłącznie czerwonoowocowa papryka Yecla F1, jej nasiona wysiewano do tac „dwudziestek” 2 marca. W gospodarstwie również wykorzystano zakupioną wspólnie z innymi producentami linię do siewu nasion z firmy ANT Polska. Siewki od początku były doświetlane lampami sodowymi, testowane było również doświetlanie lampami LED. Cztery tygodnie minęły od siewu do końca pikowania – siewki umieszczano w wielodoniczkach o 15 komórkach w tacy. Rozsada był podlewana za pomocą ramienia zraszającego (własnej produkcji). Ogrodnik sadził rozsadę 5 maja, by mieć pewność, że rośliny nie zostaną uszkodzone przez przymrozki.

Przed sadzeniem papryki na miejsce stałe wykonywane są analizy gleby i wprowadzany jest obornik (kompostowany na pryzmie przez kilka lat i zawsze podawany wiosną). Nawożenie wykonywane jest zgodnie z zaleceniami Wojciecha Wojcieszka, przedstawiciela firmy Yara. Ochrona prowadzona jest zgodnie z wytycznymi aktualnego programu ochrony roślin.

Producent zainwestował w nowoczesne tunele z F.H.U. Farmer CO., zapewniające bardzo dużą ilość światła i automatyczne wietrzenie. Pierwszy obiekt (postawiony jesienią poprzedniego roku) bardzo dobrze sprawdził się w produkcji rozsady, dlatego ogrodnik na 70 arach stawia kolejne konstrukcje zblokowane, pokryte podwójną, „pompowaną” folią. Będzie to siedem naw, każda o szerokości  9,60 m, długości 100 m i wysokości 4 metry do rynny (7,5 m do kalenicy). Budową i kompleksowym wyposażeniem zajmie się F.H.U. Farmer CO.

Także Łukasz Jankowski z miejscowości Dęba planuje postawienie tuneli z podwójną, „pompowaną” folią.Ogrodnik zamawia siewki papryki odmian Yecla F1 i Salomon F1 (HM. Clause) z Grupy Producentów Rozsad Krasoń. Na początku system korzeniowy jest dogrzewany, ponieważ w cieple rozwija się lepiej. Następnie siewki są pikowane w wielodoniczki („piętnastki”) wypełnione wilgotnym substratem. Ogrodnik zwracał uwagę, że przed sadzeniem rozsady na miejsce stałe należy pamiętać o obfitym podlaniu gleby. Dzięki temu rozsada lepiej się przyjmuje, a podlewanie łagodzi skutki ewentualnych nocnych przymrozków, ponieważ parowanie wody zabezpiecza młode rośliny przed uszkodzeniami mrozowymi. Po posadzeniu, rozsada jest podlewana jeszcze raz, a później dopiero po dwóch tygodniach, aby się dobrze ukorzeniła. W pierwszym okresie uprawy do fertygacji wykorzystywany jest m.in. nawóz Kristalon Żółty, fosforowy. W ochronie roślin gospodarz dostosowuje się do zaleceń aktualnego programu ochrony roślin.

 

Więcej na temat upraw w wymienionych gospodarstwach można znaleźć w najnowszym numerze Pod Osłonami.

Goście podczas uroczystego otwarcia Centrum Doświadczalnego De Ruiter w Bleiswijk w Holandii

Uroczyste otwarcie Centrum Doświadczalnego w Bleiswijk

W marcu uroczyście otwarto Centrum Doświadczalne firmy De Ruiter w Bleiswijk w Holandii. Demonstracyjne szklarnie wyposażone są w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. W szklarni znajduje się ponad 300 odmian, uprawianych z doświetlaniem lub bez. To zaplecze [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Florensis -praca
HortiAdNet