PODosłonami.pl

De Ruiter - pomidory
Yara

Papryki stożkowe polecane do uprawy pod osłonami

Papryki o wydłużonych owocach (stożkowe, typu Kapia, Dolce Italiano) cieszą się coraz większą popularnością wśród producentów. Są przydatne nie tylko dla przetwórstwa, ale także dla rynku warzyw świeżych. Przedstawiamy przegląd odmian dostępnych w sprzedaży w 2017 roku.

Bejo

Whitney F1 owoce w kolorze żółtym, średniej wielkości – średnicy ok. 8 cm, 3-4 komorowe, o ściankach średniej grubości. Odmiana bardzo wczesna. Może być uprawiana pod osłonami i w polu, na potrzeby świeżego rynku, a także dla przemysłu.

HM. Clause

Corinto F1 – owoce w kształcie wydłużonego, prostego, 2-lub 3-komorowego stożka (o średnicy 5-6 cm i długości 17-20 cm), o masie około 220 g.  Mają słodki smak, przebarwiają się z koloru ciemnozielonego do głębokiej czerwieni. Odmiana bardzo plenna, polecana zarówno do uprawy w tunelach, jak i do nasadzeń polowych. Rośliny o silnym wigorze, wzniesionym i dość sztywnym pokroju. Owoce są dobrze okryte liśćmi.

odmiany papryki

Nowość – odmiana Corinto F1

KHNO Polan

Lenaowoce w kształcie krótkiego, szerokiego i tępo zakończonego stożka. Po osiągnięciu dojrzałości fizjologicznej przebarwiają się z koloru jasnozielonego do czerwonego. Odmiana wczesna. Rośliny niskie, mogą być uprawiane bez podpór.

Mira – owoce w kształcie ostro zakończonego stożka, 100-110 g, przebarwiają się z koloru kremowego do pomarańczowo-czerwonego. Odmiana wczesna. Rośliny niskie, o sztywnych, grubych łodygach. Może być uprawiana także w gruncie bez podpór.

Zorza – kształtem i kolorem przypomina odmianę Mira, jednak ma cięższe owoce (110-130 g).

Plantico

Mercedes – owoce o masie 130-150 g (szerokości 7-9 cm), przebarwiają się z koloru zielonego do czerwonego. Owoce dojrzewają po 70-75 dniach od posadzenia roślin na miejsce stale. Rośliny wysokości 60-65 cm. Odmiana może być uprawiana w tunelach nieogrzewanych oraz w polu.

NongWoo Bio

13P4689 F1 pod tym numerem występuje odmiana bardzo wczesna, o średniej sile wzrostu, bardzo dobrze wiążąca owoce nawet przy niższych temperaturach. Owoce są stożkowe, koloru żółtego, o masie 150-200 g, słodkie. Nie mają tendencji do zakleszczania się między pędami.

Papryka pod numerem 13P4689 F1

Monsanto

Ariadni F1 – (marka Seminis). Owoce stożkowe, 170-200 g, długości 14-17 cm i szerokości 5-7 cm, wybarwiające się z koloru seledynowego (można je zbierać w tej fazie) na czerwony. Rośliny o średnio silnym wzroście. Mają mocny system korzeniowy. Owoce utrzymują się w górnej części rośliny przy równoczesnym utrzymaniu odpowiedniej wielkości rośliny.

Kaptur F1  – (marka Seminis). Owoce typu Kapia o masie 160-180 g, długości 18-20 cm i szerokości 6-7 cm, przebarwiają się z koloru ciemnozielonego w głęboką czerwień. Są bardzo smaczne, odporne na mikrospękania. Dzięki wysokiej zawartości suchej masy przydatne na zaopatrzenie przetwórstwa i na rynek warzyw świeżych. Rośliny o silnym wigorze, otwartym pokroju i mocnym systemie korzeniowym. Dobre okrycie liśćmi owoców ogranicza występowanie oparzeń słonecznych.

Obie odmiany są wczesne i polecane do uprawy w nieogrzewanych tunelach foliowych i w polu.

Furila F1  (maka De Ruiter) to papryka o nieco ostrzejszym smaku od wymienionych powyżej. Odmiana bardzo wczesna, nadaje się do uprawy w ogrzewanych, jak i nieogrzewanych obiektach. Owoce o masie 30-40 g, długości około 15 cm i szerokości 3 cm, przebarwiają się z koloru zielonego do czerwonego. Rośliny o generatywnym wzroście i średnim wigorze.

Rijk Zwaan

Dinamica RZ F1 – owoce typu Kapia, koloru ciemnoczerwonego, długości 16-20 cm i średnicy do 5 cm. Masa owocu 130-180 g, bardzo małe gniazdo nasienne. Może być uprawiana w tunelach lub w otwartym gruncie.

Palermo RZ F1  – owoce typu Dolce Italiano (długości do 25 cm i średnicy 3-5 cm) w kolorze czerwonym, o masie około 125 g. Rośliny są relatywnie wysokie, mają luźny pokrój i silny system korzeniowy. Odmiana wczesne polecana do uprawy w tunelach i szklarniach.

Porteca Rz F1 – owoce czerwone, typu Kapia (długości 13-15 cm, średnicy 4-6 cm)  średniej masie około 115 g). Rośliny obu odmian mają otwarty pokrój, bardzo silny system korzeniowy. Mogą być uprawiane w tunelach foliowych.

Yeliber RZ F1 – papryka wczesna, polecana do uprawy w tunelach i szklarniach. Owoce typu Dolce Italiano (długości do 25 cm i średnicy 3-5 cm,) w żółtym kolorze, o masie około 125 g.  Rośliny o luźnym pokroju i silnym systemie korzeniowym, są relatywnie wysokie.

Sweet Palermo

Jedną z grup stworzonych przez firmę Rijk Zwaan jest „Sweet Palermo”

Syngenta

Dimentio F1owoce o masie 140-150 g, wydłużone, ostro zakończone, wybarwiają się na mlecznobiały kolor. Odmiana o bardzo wysokim plonie handlowym. Rośliny o silnym wigorze i mocnym systemie korzeniowym, równomiernie wiążą owoce przez cały okres uprawy.

Piruet F1owoce o masie 130-140 g, przebarwiają się na pomarańczowy kolor. Może być uprawiana w tunelach foliowych i w polu.

Czytaj też:

Izrael – paprykowa oaza na pustyni

Pierwsza papryka beznasienna

Toma Seeds

Abanto F1 – owoce o masie 150-170 g, przebarwiają się z koloru ciemnozielonego do wiśniowo-czerwonego, z połyskiem. Rośliny o silnym wigorze, z mocnym systemem korzeniowym. Odmiana wczesna, może być uprawiana pod osłonami i w otwartym polu.

Ciruse F1bardzo wczesna odmiana do uprawy tunelowej. Rośliny niskie, o średnim wigorze i krótkich międzywęźlach, mają mocny system korzeniowy. Owoce 2 komorowe, o masie 160-180 g (wymiary 7×12 cm), przebarwiają się na kolor kremowobiały.

Zelenika F1 – nowa, wczesna odmiana do uprawy w tunelach foliowych oraz w gruncie pod włókniną lub bez osłon. Owoce smaczne, słodkie, o masie około 160-180 g (o szerokości około 7-8 cm oraz 14-15 cm długości), wybarwiające się bardzo szybko z koloru zielonego do koloru czerwonego. Odmiana o średniej długości międzywęźli nadaje się do dalekiego transportu oraz do przechowywania i obrotu wielkotowarowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Program Ochrony Roślin
HortiAdNet