PODosłonami.pl

De Ruiter - pomidory
Yara

Odmiany papryki do tuneli i uprawy polowej

W Gruszowie koło Krakowa w gospodarstwie Janusza Chmilelarskiego 15 sierpnia firmy Monsanto, Tradecorp, Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski oraz Centrum Ogrodnicze Polger zorganizowały pokaz odmian papryki w uprawie tunelowej i polowej – wśród nich były nowości o stożkowych owocach.

Papryka Velero f1

Velero F1

Odmiany papryki

Spotkanie prowadziła Anna Wojciechowska z firmy Monsanto, podkreślała, że papryki stożkowe w podkrakowskim rejonie uprawy od dawna miały swoich zwolenników. Ostatnio wraz z pojawieniem się nowych, plennych odmian ich popularność rośnie. Jak informowała np. odmiana Kaptur F1 jest hitem w ofercie ich firmy na Bałkanach. Odmiana tam ma duże, stożkowe owoce, intensywnie czerwone, odporne na mikrospękania, o wysokiej zawartości suchej masy, bardzo smaczne, przydatne na zaopatrzenie przetwórstwa i na rynek warzyw świeżych. Rośliny mają mocny system korzeniowy, są dobrze rozbudowane, ich liście dobrze okrywają owoce, zabezpieczające je przed poparzeniami słonecznymi. Ariadni F1 także tworzy stożkowate owoce, wybarwiające się z atrakcyjnego koloru seledynowego (można je zbierać w tej fazie) na czerwony, nieco mniejsze niż u poprzedniczki, o bardzo dużej zawartości suchej masy. Także ma mocny system korzeniowy.

Otwarcie spotkania w gospodarstwie Janusza Chmielarskiego (z prawej), od lewej: Anna Wojciechowska i Piotr Dutkowski z firmy Monsanto

Otwarcie spotkania w gospodarstwie Janusza Chmielarskiego (z prawej), od lewej: Anna Wojciechowska i Piotr Dutkowski z firmy Monsanto

Piotr Dutkowski reprezentujący firmę Monsanto w Polsce centralnej zwracał uwagę, że również w rejonie Radomia, gdzie dotąd królowały odmiany typu blok, coraz częściej są uprawiane papryki stożkowe. W ubiegłym sezonie za ich owoce można było uzyskać cenę nawet o złotówkę wyższą, niż za paprykę typu blok, w tym sezonie jednak ta różnica cen na korzyść „stożków” zmalała – ich ceny są wyższe tylko o 0,2-0,3 zł/kg. Mimo, tego ich uprawa jest atrakcyjna ze względu na wysoki plon – bez problemu można zebrać owoce z trzech pięter roślin.

Przedstawiciel firmy omawiając ofertę odmian firmy, przypomniał „hit”, jakim była w niej wczesna, czerwona odmiana Red Knight F1 – duży blok, nadal chętnie uprawiany przez wielu ogrodników, którzy dostarczają na rynki hurtowe towar pakowany w worki. Mniejsze owoce typu blok ma czerwonoowocowa Pedrossas F1, tworząca wysokie rośliny o luźnym pokroju i silnym wigorze. Velero F1 tworzy dosyć regularne sześcienne owoce, o ciemnoczerwonym kolorze. Jej rośliny mają delikatniejszy pokrój niż poprzednia odmiana. W grupie czerwonych „bloków” znajduje się także Aifos F1, charakteryzujący się średnim wigorem roślin. Ofertę odmian tego typu uzupełniają pomarańczowoowocowe Orange Glory F1 (o mocnym wigorze roślin) oraz Paramo F1. Z odmian o żółtych owocach P. Dutkowski wymieniał Shanghai F1 i Tallante F1 – obie tworzą dość mocne rośliny, o silnym wigorze. Belladonna F1, Maradona F1 to z kolei papryki o kremowych (czasem określanych jako seledynowe lub białe) owocach typu blok.

Z odmian do uprawy polowej, która zdobywa coraz większą popularność, Piotr Dutkowski polecał m.in. wczesną Red Mountain F1, tworzącą niewielkie rośliny i czerwone owoce typu blok. O kilka dni późniejszy jest King Arthur F1, o mocniejszym pokroju roślin i ulistnieniu lepiej okrywającym owoce oraz Aristotle F1 – o dużych jaskrawoczerwonych owocach typu blok czy Socrates F1 o grubościennych, ciemnoczerwonych owocach (jego polowa uprawa bardzo dobrze sprawdziła się ostatnio na Lubelszczyźnie). W uprawie polowej sprawdzają się także odmiany stożkowe – Aridani F1 oraz bardzo dobrze plonujący Kaptur F1, w testach jest także nowsza propozycja – łącząca cechy tych dwóch odmian (owoce jak u odmiany Kaptur F1, ale niższe rośliny).

Uprawa w kilku słowach

Jak informował Janusz Chmielarski przed posadzeniem wykonana została analiza gleby, nawożenie prowadzono na podstawie zaleceń Andrzeja Zbroji z firmy Tradecorp. Przygotowując stanowisko uprawy tunelowej (35 arów) wysiano 150 kg superfosfatu potrójnego, 80 kg siarczanu potasu, 330 kg bezchlorkowego nawozu wieloskładnikowego, 100 kg saletry amonowej 130 kg saletry wapniowej 130 kg. Po posadzeniu papryki (10 kwietnia) przez instalację do fertygacji jednorazowo podano Humistar (20 l/ha) – co bardzo korzystnie wpłynęło na strukturę gleby i na rozwój korzeni (nie należy jednak przesadzać z liczbą tych zabiegów). Od początku kwitnienia zaczęto podawać nawóz Phylgreen Mira – raz na tydzień, przez okres trzech tygodni. Podawano także Phylgreen Kuma – gdy panowały niekorzystne warunki dla rozwoju papryki. Po zawiązaniu owoców aby zapobiec wystąpieniu suchej zgnilizny wierzchołków owoców zaaplikowano pozakorzeniowo nawóz wapniowy Calitech oraz Delfan Plus (nawóz azotowy z aminokwasami). Dodatkowo w tym okresie poprzez fertygację wprowadzano saletrę wapniową, podstawą fertygacji były nawozy wielkoskładnikowe. Później, aby stymulować wybarwianie się owoców papryki podawano potasowy Drakar K oraz Delfan Plus – do czasu spotkania w połowie sierpnia wykonano trzy takie zabiegi dolistne. Papryka w tunelach pana Janusza jest podlewana 3 razy w tygodniu, przez 30 minut, do podlewania i sporządzania pożywek używana jest woda ze stawu – miękka i ogrzana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Program Ochrony Roślin
HortiAdNet