PODosłonami.pl

Floramite 2 Arysta
Agro-Sorb
Yara od 11 01 2019

Poinsecje, cyklameny i gerbery w Trzęsaczu

Seminarium poświęcone uprawie poinsecji, doniczkowych gerbery i cyklamenów, jakie z inicjatywy firmy Vitroflora miało miejsce 14 listopada w Trzęsaczu, zgromadziło szeroką rzeszę ogrodników z całego kraju. Była to okazja do poznania nowych kreacji hodowlanych firm Dümmen (poinsecje), Varinova (cyklameny) i Takii (gerbery), ale również pogłębienia wiedzy z zakresu produkcji tych roślin.

Spotkanie w Trzęsaczu, gdzie zlokalizowana jest główna siedziba firmy Vitroflora, jak zwykle było poświęcone fachowym zagadnieniom związanym z uprawą roślin doniczkowych. Jürgen Zwiehoff z firmy Dümmen Red Fox, omówił zagadnienia związane z produkcją poinsecji, nowymi odmianami i marketingowymi strategiami ich sprzedaży. W programach hodowlanych tego niemieckiego przedsiębiorstwa dużą uwagę zwraca się nie tylko na cechy estetyczne związane z wyglądem roślin, ale również aspekty ekonomiczne umożliwiające obniżenie kosztów produkcji tych roślin. Rynek poinsecji w Europie jest dosyć stabilny, dlatego potrzebne są działania związane z poszukiwaniem i wdrażaniem do produkcji nowych odmian, którymi będziemy mogli zaskoczyć i producentów i odbiorców finalnych tych roślin – powiedział J. Zwiehoff. Przykładem tego są nowe odmiany, jak chociażby te wprowadzane do oferty w roku 2012 jak Glace, Matineé Bright Red, Supreme Bright Red, Prima Red i Ouverture Dark Red. Z handlowego punktu widzenia istotne jest odpowiednie przygotowanie roślin do sprzedaży i ich transportu. W związku z tym, że poinsecje pakuje się zwykle w foliowe rękawy ważne jest by rośliny dobrze prezentowały podczas sprzedaży. Firma Dümmen stworzyła dla poinsecji specjalna markę Red Fox nano Bract, która cechuje rośliny o licznych, zwartych przykwiatkach, rozwijających się na tej samej wysokości, łatwych i trwałych w transporcie oraz obrocie handlowym oraz utrzymujące ładną barwę przy sztucznym świetle. W tę koncepcję sprzedaży świetnie wpisują się takie odmiany jak Prima Red, Red Fox Supreme Bright Red, Scandic Early czy Bravo Bright Red.

Kolejny z prelegentów Bart Kuijer z firmy Varinova scharakteryzował odmiany cyklamenów hodowli tego holenderskiego przedsiębiorstwa . W grupie cyklamenów mini wyróżnia się grupa Picolo z 14 odmianami kolorystycznymi . Musical to seria 8 odmian, przeznaczona do uprawy w doniczkach 9-11 cm. Ciekawą a jeszcze mało popularną w Polsce jest grupa Melody, którą tworzą rośliny odporne na choroby (szara pleśń) i trudne warunki pogodowe. Rośliny tej grupy świetnie nadają się do uprawy w ogrodach, gdzie wysadzone w sierpniu kwitną aż do grudnia (wytrzymują okresowe spadki temperatury do -5C). Rocolina to z kolei nowa grupa odmian o fryzowanych kwiatach w typie rococo. Oryginalny ich wygląd i kolorystyka pozwala je wykorzystywać w różnych koncepcjach marketingowych. Fryzowane brzegi kwiatów ma również seria cyklamenów wielkokwiatowych Maxora Fringed, na którą składa się 9 różnokolorowych odmian.

Przedstawiciel firmy Takii omówił odmiany doniczkowych gerber. Zawarte są one w trzech grupach. Royal F1 to seria 17 odmian, przeznaczonych do uprawy w doniczkach 11-15 cm. W serii Royal Princeto F1 rośliny są zdecydowanie mniejsze, i poleca się je produkować w doniczkach o średnicy 10 cm. Najbardziej zwarte i kompaktowe są rośliny w serii Royal Mini F1, do produkcji których można używać doniczek średnicy 7-10,5 cm.
Spotkanie w Vitroflorze było też okazją do zwiedzenia nowych szklarni należących do Vitroflora Grupa Producentów, przewodnikiem po obiektach był Tomasz Michalik Prezes Zarządu spółki tej grupy.

Hazera przejmuje w Polsce dystrybucję nasion HM.Clause

Hazera Poland, polski oddział firmy należącej do Grupy Limagrain, zamierza poszerzyć ofertę wysokiej jakości nasion warzyw. Nowy plan działań w Polsce obejmuje wzmocnienie współpracy wewnątrz międzynarodowego koncernu – dział nasion warzyw Grupy Limagrain (LVS) jest [...]

HortiAdNet