PODosłonami.pl

Cultilene pod naglowkiem - nowy
Agro-Sorb
Yara

Poinsecje, cyklameny i gerbery w Trzęsaczu

Seminarium poświęcone uprawie poinsecji, doniczkowych gerbery i cyklamenów, jakie z inicjatywy firmy Vitroflora miało miejsce 14 listopada w Trzęsaczu, zgromadziło szeroką rzeszę ogrodników z całego kraju. Była to okazja do poznania nowych kreacji hodowlanych firm Dümmen (poinsecje), Varinova (cyklameny) i Takii (gerbery), ale również pogłębienia wiedzy z zakresu produkcji tych roślin.

Spotkanie w Trzęsaczu, gdzie zlokalizowana jest główna siedziba firmy Vitroflora, jak zwykle było poświęcone fachowym zagadnieniom związanym z uprawą roślin doniczkowych. Jürgen Zwiehoff z firmy Dümmen Red Fox, omówił zagadnienia związane z produkcją poinsecji, nowymi odmianami i marketingowymi strategiami ich sprzedaży. W programach hodowlanych tego niemieckiego przedsiębiorstwa dużą uwagę zwraca się nie tylko na cechy estetyczne związane z wyglądem roślin, ale również aspekty ekonomiczne umożliwiające obniżenie kosztów produkcji tych roślin. Rynek poinsecji w Europie jest dosyć stabilny, dlatego potrzebne są działania związane z poszukiwaniem i wdrażaniem do produkcji nowych odmian, którymi będziemy mogli zaskoczyć i producentów i odbiorców finalnych tych roślin – powiedział J. Zwiehoff. Przykładem tego są nowe odmiany, jak chociażby te wprowadzane do oferty w roku 2012 jak Glace, Matineé Bright Red, Supreme Bright Red, Prima Red i Ouverture Dark Red. Z handlowego punktu widzenia istotne jest odpowiednie przygotowanie roślin do sprzedaży i ich transportu. W związku z tym, że poinsecje pakuje się zwykle w foliowe rękawy ważne jest by rośliny dobrze prezentowały podczas sprzedaży. Firma Dümmen stworzyła dla poinsecji specjalna markę Red Fox nano Bract, która cechuje rośliny o licznych, zwartych przykwiatkach, rozwijających się na tej samej wysokości, łatwych i trwałych w transporcie oraz obrocie handlowym oraz utrzymujące ładną barwę przy sztucznym świetle. W tę koncepcję sprzedaży świetnie wpisują się takie odmiany jak Prima Red, Red Fox Supreme Bright Red, Scandic Early czy Bravo Bright Red.

Kolejny z prelegentów Bart Kuijer z firmy Varinova scharakteryzował odmiany cyklamenów hodowli tego holenderskiego przedsiębiorstwa . W grupie cyklamenów mini wyróżnia się grupa Picolo z 14 odmianami kolorystycznymi . Musical to seria 8 odmian, przeznaczona do uprawy w doniczkach 9-11 cm. Ciekawą a jeszcze mało popularną w Polsce jest grupa Melody, którą tworzą rośliny odporne na choroby (szara pleśń) i trudne warunki pogodowe. Rośliny tej grupy świetnie nadają się do uprawy w ogrodach, gdzie wysadzone w sierpniu kwitną aż do grudnia (wytrzymują okresowe spadki temperatury do -5C). Rocolina to z kolei nowa grupa odmian o fryzowanych kwiatach w typie rococo. Oryginalny ich wygląd i kolorystyka pozwala je wykorzystywać w różnych koncepcjach marketingowych. Fryzowane brzegi kwiatów ma również seria cyklamenów wielkokwiatowych Maxora Fringed, na którą składa się 9 różnokolorowych odmian.

Przedstawiciel firmy Takii omówił odmiany doniczkowych gerber. Zawarte są one w trzech grupach. Royal F1 to seria 17 odmian, przeznaczonych do uprawy w doniczkach 11-15 cm. W serii Royal Princeto F1 rośliny są zdecydowanie mniejsze, i poleca się je produkować w doniczkach o średnicy 10 cm. Najbardziej zwarte i kompaktowe są rośliny w serii Royal Mini F1, do produkcji których można używać doniczek średnicy 7-10,5 cm.
Spotkanie w Vitroflorze było też okazją do zwiedzenia nowych szklarni należących do Vitroflora Grupa Producentów, przewodnikiem po obiektach był Tomasz Michalik Prezes Zarządu spółki tej grupy.

Informacji na temat uprawy udzielał właściciel plantacji - Tadeusz Zalewski

Uprawa papryki w podłożu kokosowym – pokaz w uprawie tunelowej

W Ulowie niedaleko Potworowa, w gospodarstwie Tadeusza Zalewskiego 21 lipca spotkali się ogrodnicy zainteresowani bezglebową uprawą papryki w podłożu kokosowym. Dzień Otwarty pod hasłem „Papryka odrywa się od ziemi” zorganizowały firmy Grow Concept – Piotr [...]

ZtZ 2018
HortiAdNet