PODosłonami.pl

Hazera pod szkłem 10
Agro-Sorb
Yara

Plantarium 2017 – jubileuszowo i innowacyjnie

Podczas 35. edycji międzynarodowych targów Plantarium, które odbyły się w dniach 23-26 sierpnia w Boskoop-Hazerswoude Dorp w Holandii, świętowano jubileusz i wspominano początki tej szkółkarskiej imprezy. Dziś, gdy jest ona świetnym przeglądem przede wszystkim bylin (i nie stroni od roślin jednorocznych), zwraca uwagę bardziej różnorodnego grona odbiorców niż na początku lat 80. XX w., kiedy powstała i dotyczyła tylko drzew oraz krzewów. Ugruntowawszy swoją pozycję jako miejsce z bogatym przeglądem rzetelnie ocenianych nowości odmianowych, także z tego powodu przyciąga zainteresowanie zwiedzających. Tak było i w tym roku – Plantarium 2017 zademonstrowało 97 premierowych kreacji. Jak zwykle, nie zabrakło również ciekawych koncepcji marketingowych, z których słyną targi w Boskoop, podpowiadające, jak sprzedawać oraz wykorzystywać rośliny.

Targi Plantarium odbyły się w tym roku po raz 35.

Targi Plantarium odbyły się w tym roku po raz 35., fot. A. Cecot

Medalowe nowości Plantarium 2017

Jurorzy z holenderskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Boskoop (KVBC) nagrodzili złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami 24 nowe odmiany. Za najlepszą uznali hortensję ogrodową (Hydrangea macrophylla) Lady Mata Hari. Roślina ta, która może być używana do uprawy doniczkowej, wyróżnia się oryginalnymi kwiatostanami: poszczególne kwiaty mają w danym momencie różne stadia rozwoju, a tym samym – różne barwy (odcienie), co daje ciekawy efekt. Ponadto hortensja Lady Mata Hari ma mocną budowę i zwarty pokrój. Hodowcą jest holenderska firma De Jong Plant B.V.

Złotymi medalami wyróżniono ponadto dwie inne rośliny, w tym powojnik (Clematis) Pernille – odmianę o stosunkowo niewielkich, ale licznych, atrakcyjnych, purpurowo-białych kwiatach, które od samego dołu pokrywają pędy. Pnącze to nadaje się do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych i może stanowić uzupełnienie sezonowej produkcji w gospodarstwach bazujących na „rabatówce”.

W strefie medalowej znalazło się sporo bylin (lub roślin klasyfikowanych w Holandii do tej grupy, choć nie całkiem odpornych na mróz): zawilec hupeheński (Anemone hupehensis)  ‘Tiki Sensation’ o pełnych kwiatach; Disporum cantoniense ‘Moonlight’ – roślina o zielono-białych liściach, które różowieją jesienią; żurawka (Heuchera) ‘Black Pearl’ o efektownym, „czarnym” ubarwieniu błyszczących liści; lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) SuperBlue – wczesna, o dużych, ciemnoniebieskich kwiatach; zielistka – Chlorophytum saundersiae ‘Starlight’ – pstrolistna odmiana południowoafrykańskiego gatunku; gaura Lindheimera (Gaura lindheimeri) ‘Graceful Pink’ – o wyjątkowo zwartym pokroju i różowych kwiatach kontrastujących z ciemnymi liśćmi; proso rózgowate (Panicum virgatum) ‘Purple Breeze’ – efektowna trawa o liściach przebarwiających się na bordowo;  Panicum virgatum ‘Sangria’ – odmiana o podobnych do poprzedniej walorach ozdobnych, a dodatkowo o zwartym pokroju; rudbekia owłosiona (Rudbeckia hirta) ‘Kissing SmileyZ’ – o dużych, atrakcyjnie, kontrastowo zabarwionych kwiatostanach, korzystnej, mocnej budowie, dobrej prezentacji w pojemnikach. Tę ostatnią nowość zgłosiła do konkursu firma Vitroflora – jedyny polski wystawca na targach Plantarium 2017 – która zajmuje się rozmnażaniem tej rośliny, hodowli holenderskiego przedsiębiorstwa AB Cultivars BV.

Wśród wartych wymienienia roślin-medalistek znalazły się też: wrzos pospolity (Calluna vulgaris) Skyline ‘Cologne’ o srebrzystych liściach oraz malina (Rubus ideaus) Lowberry Baby Dwarf – kompaktowa odmiana do uprawy w pojemnikach tarasowych, mająca smaczne owoce.

Nagrody dziennikarzy

Spośród odmian zaproponowanych do oceny dziennikarzom z wielu krajów, akredytowanym przy targach Plantarium 2017 najwięcej głosów w kategorii „Rośliny ogrodowe, balkonowe i tarasowe” uzyskał Cercis canadensis  ‘The Rising Sun’.

W kategorii „Koncepcje marketingowe” nagroda prasy trafiła do holenderskiej firmy Van der Starre, która przedstawiła propozycję pod nazwą FleuraTerrazza® – pnącza do uprawy na balkonach i w ogródkach patiowych (specjalnie dobrane odmiany i specjalnie „podane” rośliny).

Plantarium 2017 – źródło inspiracji

Wiele koncepcji dotyczących prezentacji kilku grup roślin (m.in. róż, traw, hortensji) w punkcie sprzedaży detalicznej prezentowano w sześciu wydzielonych częściach targów, które nosiły nazwę Houses of Inspiration.

Przygotowano również pokazowe ogrody – poświęcone ośmiu znanym postaciom, takim jak np. Walt Disney, Mozart, Salvador Dali, Don Quichote, Nelson Mandela – w których wykorzystano modne rośliny, a także zaprezentowano pewne trendy występujące w architekturze krajobrazu.

Zwycięzca konkursu "Międzynarodowy Ogrodnik Roku" firma Ter Laak Orchids odbiera nagrodę (IGOTY Award 2018) podczas styczniowej gali w Essen

Polska firma w finale IGOTY Awards

Po raz pierwszy w 10-letniej historii konkursu o miano „Międzynarodowego Ogrodnika Roku” – International Grower of the Year (IGOTY) – w gronie kandydatów do tej prestiżowej nagrody, która dotyczy światowej branży roślin ozdobnych, znalazło się [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Yuksel Tohum Seeds
HortiAdNet